Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Antologia szortów konkursowych SFFiH
Autor Wiadomość
Agi 
Modliszka


Posty: 39270
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 8 Sierpnia 2013, 11:16   

Fidel-F2 napisał/a
@Agi
Bez przesady, na 165 tekstów każdy znajdzie jakieś 12 słabych. I pewnie każdy inne. Imho to mega-pochwała.

Fidel-F2, ależ ja nie mam pretensji, ciekawa jestem gustu recenzenta, ot i wszystko.
Fidel-F2 napisał/a
chwali redakcję i korektę

Na tę pochwałę akurat się solidnie napracowaliśmy. Mam na myśli zespół "obrabiający" teksty przed wysłaniem do Solarisu, częściowo wymieniony na odwrocie karty tytułowej.
 
 
Marcin Robert 
Orient Men


Posty: 1476
Skąd: Nowy Targ
Wysłany: 8 Sierpnia 2013, 12:08   

Otrzymałem zgodę od Didżeja, więc wklejam. Recenzja ukazała się w sierpniowym numerze "Nowej Fantastyki".


MOC UKRYTA W SZORTACH

Antologia. Szortal fiction

Różni

Ocena 4/6

42 razy "wow" na 165 tekstów. Dla wielbicieli krótkich form – obowiązkowa lektura.

Skoro to pierwsza recenzja DJ-a Jajko w "Nowej Fantastyce", zacznijmy od czegoś, co jeszcze w Polsce nie było wydawane – antologii form krótkich, zrodzonej na portalu Szortal.com.

Antologia zawiera aż 165 tekstów, napisanych przez sześćdziesięciu sześciu autorów, na 72 odgórnie zadane tematy. Na wstępie dostajemy zatem coś, co nie jest powieścią, zbiorem opowiadań, czy nawet tradycyjną antologią (przy okazji – ukłon dla autorów antologii za stronę organizacyjną, gdyż ogarnięcie jednego autora to zadanie dla całej redakcji, a tu trzeba było ogarnąć ich 66). Nietypowość pomysłu wynika z samej formy literackiej, gdzie, na kilku tysiącach znaków, trzeba zawrzeć całą treść. Nie ma miejsca na rozbudowane intrygi czy wielostronicowe opisy bohaterów. Objętość wymusza na autorze maksymalne skupienie, żeby dać czytelnikowi to, czego oczekuje. A czego oczekuje czytelnik?

Pointy.

Idealny szort to taki, gdzie po jednym, podsumowującym zdaniu, czytelnik otwiera oczy i mówi "wow" (wygląda na to, ze im krótsza forma, tym krótsza musi być pointa). Co ciekawe, forma wymusza też dużo większą uwagę czytelnika – otrzymuje tekst w postaci skondensowanej, która za każdym razem [wymaga?] pełnej uwagi przy czytaniu. Zagapisz się przez rozdział przy powieści – trudno, później się wszystko wyjaśni, choćby z kontekstu. Przy szorcie zagapisz się przez akapit – błyskotliwa pointa może umknąć i trzeba zaczynać od początku.

Mała kulinarna dygresja. Powieść to danie – czasem wykwintne, czasem mdłe, a czasem czeka nas kompletne rozczarowanie lub niesmak. Antologia szortów to szwedzki stół. Jeśli trzyma poziom, to lektura jest prawdziwą, urozmaiconą ucztą. Jeśli nie? Cóż, można błyskawicznie przeskoczyć do następnego dania.

Żeby uczciwie ocenić antologię szortów należałoby ocenić każdy tekst po kolei. Przyjmując dla porządku skalę 1 – 6, uzyskałem średnią arytmetyczną 3,88. Większość tekstów jest dobra, a nawet bardzo dobra. Trafiają się perełki (jak "Powitanie" Marcina Zdebskiego czy "Wyścig szczurów" Aleksandra Kusza) i nawet jeden bardzo dobry erotyk "Najpiękniejsza katastrofa" Marty Komornickiej (za grosz w nim fantastyki, ale za to jaki fantastyczny finisz!). Zaledwie dwanaście tekstów pozwoliłem sobie ocenić jako słabe. Co ciekawe – tekst słaby wcale nie musi być źle napisany. Często jest to po prostu wtórny czy banalny pomysł i daleko mu do oczekiwanego "wow". Redakcja i korekta na przyzwoitym poziomie (dla niewykształconego oka DJ-a – nie szukajcie, a nie znajdziecie i nie będzie to Wam psuć odbioru). Mam wielką nadzieję, że nie jest to pierwsza taka inicjatywa Szortalu. Może następnym razem antologia drabbli (forma literacka zawierająca się w stu słowach)?

Czego szczerze Szortalowcom życzy dj Jajko.

P.S. Tytuł recenzji pożyczony z Szortal.com.

Recenzował dj Jajko

Solaris 2013

Cena 29,99 zł


I jeszcze komentarz uzupełniający, który Dj przesłał mi na maila:

"Ponieważ redakcja w swojej redaktorskiej mocy usunęła z recenzji coś, nad czym dj się najbardziej napracował, czyli ocenę w skali 1-6 każdego tekstu, korzystam z okazji:

554334564544253463345544443543445

562253434335335544355546355455434

244352543433544424435532545453424

234543344334444354345424344454343

434343433444345534444445232543544

Drodzy Autorzy – szukajcie a znajdziecie (współczuję tym, w środku…)

Dj Jajko"
 
 
jewgienij 
Parszywiec

Posty: 6286
Skąd: Kraków
Wysłany: 9 Sierpnia 2013, 15:12   

Powyżej Marcin podał numery kont, na które czytelnicy mogą wpłacać pieniądze w ramach podziękowania. Nie ukrywamy, że Wasze datki mogą zaowocować drugim tomem.
 
 
mesiash 
Sedecimus


Posty: 1855
Skąd: Stolica
Wysłany: 9 Sierpnia 2013, 15:46   

jewgienij :mrgreen:

Po dopisce pewnie wszyscy autorzy sięgają po antologię i szukają oceny swoich i tych "12" :)
_________________
The difference between "space-based clean power station" and "unimaginably powerful orbiting death ray" is mostly semantics and hope. - ponoć Asimov
 
 
Martva 
Kylo Ren


Posty: 30898
Skąd: Kraków
Wysłany: 9 Sierpnia 2013, 15:49   

Znalazłam wszystkie moje, ciekawe po którym pomyliłam się w liczeniu :P
_________________
Potem poszłyśmy do robaków, które wiły się i kłębiły w suchej czerwonej glebie. Przewracały błoto i uśmiechały się w swój robaczy sposób, białe, tłuste i bezokie.
-Myślimy, ze słuszne jest i właściwe dla dziewczyny, by umarła. Dziewczyny muszą umierać, jeśli robaki mają jeść, jest w najwyższym stopniu słuszne, aby robaki jadły.

skarby
szorty
 
 
Rafał 
.

Posty: 14552
Skąd: Że: Znowu:
Wysłany: 9 Sierpnia 2013, 16:11   

Trochę to trwało, ale się odnalazłem :wink:
 
 
jewgienij 
Parszywiec

Posty: 6286
Skąd: Kraków
Wysłany: 9 Sierpnia 2013, 16:25   

Mnie mamka upuściła w dzieciństwie, z okna, potem wychowywałem się w cyrku, nie wiem nawet, co te cyfry znaczą, i jakiego noża i widelca należy użyć.
 
 
Matrim 
Kwiatek


Posty: 10317
Skąd: Zagłębie i Wielkopolska
Wysłany: 9 Sierpnia 2013, 16:27   

jewgienij, to jest Kod Biblii...
_________________
Scio me nihil scire.

"Nie dorastaj, to jest gupie i nie daje się cofnąć. Podobno." - Martva
 
 
 
jewgienij 
Parszywiec

Posty: 6286
Skąd: Kraków
Wysłany: 9 Sierpnia 2013, 16:31   

Czytane od tyłu i wzięte w kabalistyczny dekoder mówią: "Brat zabije brata, zima będzie zamiast lata"
 
 
jewgienij 
Parszywiec

Posty: 6286
Skąd: Kraków
Wysłany: 9 Sierpnia 2013, 16:46   

mesiash napisał/a
jewgienij :mrgreen:

Po dopisce pewnie wszyscy autorzy sięgają po antologię i szukają oceny swoich i tych 12 :)


Ustaliliśmy, że 7 Matrima, a reszta pewnie Baranka
 
 
mesiash 
Sedecimus


Posty: 1855
Skąd: Stolica
Wysłany: 9 Sierpnia 2013, 17:00   

No to żeby Wam popsuć relacje z DJem, podaję szczęśliwe liczby: (komputer policzył za mnie :) )
Spoiler:
_________________
The difference between "space-based clean power station" and "unimaginably powerful orbiting death ray" is mostly semantics and hope. - ponoć Asimov
 
 
Martva 
Kylo Ren


Posty: 30898
Skąd: Kraków
Wysłany: 9 Sierpnia 2013, 19:15   

Jeśli dobrze policzyłam, i pamiętam, to za przynajmniej jedną dwóję odpowiadam :)
_________________
Potem poszłyśmy do robaków, które wiły się i kłębiły w suchej czerwonej glebie. Przewracały błoto i uśmiechały się w swój robaczy sposób, białe, tłuste i bezokie.
-Myślimy, ze słuszne jest i właściwe dla dziewczyny, by umarła. Dziewczyny muszą umierać, jeśli robaki mają jeść, jest w najwyższym stopniu słuszne, aby robaki jadły.

skarby
szorty
 
 
Matrim 
Kwiatek


Posty: 10317
Skąd: Zagłębie i Wielkopolska
Wysłany: 9 Sierpnia 2013, 19:39   

Martva napisał/a
za przynajmniej jedną dwóję odpowiadam :)

Z tego co widzę, to to Twoje "Kroki". Coś nie tak z tym zestawieniem ;)

Spoiler:
_________________
Scio me nihil scire.

"Nie dorastaj, to jest gupie i nie daje się cofnąć. Podobno." - Martva
 
 
 
Martva 
Kylo Ren


Posty: 30898
Skąd: Kraków
Wysłany: 9 Sierpnia 2013, 19:52   

No właśnie Kroki na pewno, i nie pamiętam czy Inwzja nie, ale chyba dostała tróję. Nie sprawdzę już, bo nie mam pod ręką książki. Ale Kroki wzbudzają dość przeciwstawne emocje, dające się wyrazić trzyliterowcami, więc w sumie nie jestem zdziwiona :P
_________________
Potem poszłyśmy do robaków, które wiły się i kłębiły w suchej czerwonej glebie. Przewracały błoto i uśmiechały się w swój robaczy sposób, białe, tłuste i bezokie.
-Myślimy, ze słuszne jest i właściwe dla dziewczyny, by umarła. Dziewczyny muszą umierać, jeśli robaki mają jeść, jest w najwyższym stopniu słuszne, aby robaki jadły.

skarby
szorty
 
 
dziko 
Yoda


Posty: 949
Skąd: Warszawa
Wysłany: 9 Sierpnia 2013, 22:02   

DJ ma specyficzne gusta, na tyle na ile moje ocenił, choć nie narzekam, bo średnią mam ponad cztery :)
_________________
pozdrawiam - Bartek
Dzikopis
 
 
xan4 
Tatuś Muminków


Posty: 5116
Skąd: Dolina Muminków
Wysłany: 27 Sierpnia 2013, 08:21   

Kolejna recenzja, tym razem na polterze.
http://ksiazki.polter.pl/Szortal-fiction-c25832
Bardzo mi się podoba nowa nazwa na szorty.

Jeszcze Agnieszka Hałas obiecała na esencji, mam nadzieję, że napisze. To będzie chyba wszystko. O innych nie wiem, może pojawią się w sieci pisane przez napalone szortomaniaków.
 
 
baranek 
Wróbel galaktyki


Posty: 5606
Skąd: Toruń
Wysłany: 5 Marca 2014, 13:51   

Wiedziałem, że imiennie po Autorach nie ma szans, ale gdyby 'szortal fiction' załapało się do pierwszej tró... Wróć. Pierwszej piątki, w głosowaniu na książkę roku, byłoby zabawnie.

Znaczy, można głosować na sfinksy :)
_________________
Życie, ku*wa, jest nowelą.

"Pisze się po to, żeby było napisane" - Zygmunt Kałużyński
 
 
Witchma 
Jokercat


Posty: 24697
Skąd: Zgierz
Wysłany: 5 Marca 2014, 16:06   

Nawet można głosować na powieść, której tłumaczenia nie wysłałam. Wydali to, jak nie patrzyłam, czy jak? :roll:
A "Odtrutka na optymizm" Wattsa w dziale "zagraniczna powieść roku"... chyba poczekam, aż uporządkują nieco listy.
_________________
Basically, I believe in peace and bashing two bricks together.

"Wszystkie kobiety są piękne, tylko po niektórych tego nie widać."
/Maria Czubaszek/
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group