Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Tekst numeru 02

Wytypuj najlepszy tekst numeru
Łukasz Orbitowski - Wielka ciemność
30%
 30%  [ 19 ]
Romuald Pawlak - Bo to jest wojna, rzeź i rąbanka
19%
 19%  [ 12 ]
Rafał Dębski - Człowiek w kryształowym płaszczu
11%
 11%  [ 7 ]
Ela Graf - Słodkie maleństwo
22%
 22%  [ 14 ]
T. Zbigniew Dworak - Quinta Essentia vel Cacafuego
4%
 4%  [ 3 ]
Wojciech J. Grygorowicz - Dyptyk o Go
4%
 4%  [ 3 ]
Zuska Minichova - Szczęście w grze
7%
 7%  [ 5 ]
Głosowań: 63
Wszystkich Głosów: 63

Autor Wiadomość
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 20 Grudnia 2005, 12:00   

ojejku jejku jej, Dzieki, prosiaczku, a możesz trochę szerzej napisac, co ci sie podobało, a co nie?
 
 
Słowik 
Cynglarz

Posty: 4931
Skąd: Kraków
Wysłany: 20 Grudnia 2005, 13:41   

Wchodzę :)

Wielka ciemność - jestem właśnie w trakcie czytania zbioru "Wigilijne psy" i moim zdaniem tekst z ostatniego numeru SFF&H zdecydowanie nie należy do najlepszych. Jak na horror za mało straszny.

Bo to jest... - lekki, humorystyczny tekścik, gdyby nie wyróżniający go w jakiś sposób tytuł, prawdopodobnie zaraz bym o tym opowiadaniu zapomniał :)

Człowiek... - tak, tak, tak, zdecydowanie numer...dwa, ale o tym później :)

Słodkie maleństwo - cóż, słodkie, bardzo przyjemnie się czyta. Lubie takie klimaty, detektyw Gareth Cooka czy Yeates Dębskiego, bardzo przypadają mi do gustu i pani Ela gładko się w nie wpisuje.

Quinta... - dobre twarde sf, ale nie zachwyciło mnie, fabuła nie wciąga, "zwykłe" wyjaśnienie tajejemnicy na końcu nie ma uroku.

Dyptyk o Go - :bravo :bravo TAK! 3 głos jest mój :)
Zawsze kończę czytać takie opowiadania z uśmiechem na ustach i satysfakcją, że interesuje mnie właśnie ten gatunek a nie inny.

Szczęscie... - trzyma poziom pozostałych tekstów numeru, dość wysoki muszę przyznać, jak zawsze zresztą. Światów postapokaliptycznych jest w sf od groma i ten nie dodaje do puli niczego oryginalnego, podobnie jak fabuła.
_________________
I'd rather have a bottle in front of me than a frontal lobotomy.
 
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 20 Grudnia 2005, 15:35   

Dzięki nightingale. Pozdrawiam Staszów, w którym kiedyś były taaakie konwenty. Prosze o kolejny głos
 
 
Henryk Tur 
Galadriela


Posty: 1943
Skąd: from pentagram
Wysłany: 20 Grudnia 2005, 15:54   

Jestem w trakcie lektury drugiego numeru, może napiszę o tym, co już wyczytałem :
- Wielka ciemność - średni poziom Orbitowskiego, dobre, ale nie rewelacja.
- Dyptyk o Go - fajny pomysł, zainteresowałem się tą grą po lekturze tekstu.
c.d.n.
_________________
www.soniatur.w8w.pl
www.civilizationiv.pl
 
 
Anko 
Niki


Posty: 1989
Skąd: Z nawału pracy.
Wysłany: 20 Grudnia 2005, 17:17   

Czarny napisał/a
A skąd pomysł równierz. Było gdzieś tak napisane? Humanistka Kapturek pewnie mnie wyśmieje, ale można to chyba podciągnąć pod równoważność równowagę i mamy zamianę na g.

Nie zdziwiłabym się, gdyby ktoś niezbyt serio potraktował ten wywód... :twisted:
Cóż, o ile się orientuję, pisze się również tak samo jak przecież, ależ, itp. "ż" jest partykułą wzmacniającą wymowę słowa, ale dzisiaj już się nie mówi "równie", "przecie" (chyba, że w stylizacji :wink: ). Mam nadzieję, że Elam przeczyta to wyjaśnienie i przynajmniej cały ten offtop będzie miał jakiś cel...

A tak na marginesie, rozumiem tych, którzy mieszkają za granicą, a poprzez kontakt z językiem polskim internetowym zapominają, jak coś się pisze. Ludzie! - wołam do tych, co w Polsce mieszkają i na tym forum piszą (czyli interesują się literaturą) - przestańcie sadzić takie byki, jak "ukaże się" (od "ukazać") przez "rz"! Robicie krzywdę takim ludziom, jak Elam, która może potem skołowania dostać. Zresztą, jak większość czytelników danego posta! :evil: Jeśli zaś przez takie zakręcenie komuś w głowie nie zobaczę dalszego ciągu "Słodkiego maleństwa", to będę o, taka: :x

A co do wszystkich zarzutów o "niemożność połapania się" w liczbie bohaterów w "Słodkim maleństwie", zaczynam się zastanawiać, czy to aby nie świadczy o owych czytelnikach, zamiast o tekście i jego autorce... :twisted:

A żeby nie mnożyć offtopowych postów. to będzie 2 w 1: :P
Margot napisał/a
Też witam, ale tak nieoficjalnie. Oficjalnie należy się przywitać w wątku powitania, gdzie, za przeproszeniem, biją.

No, chyba, że się po prostu dosiądzie jak swój do swoich i zacznie rozmawiać... i nikt nie zauważy, kiedy nawet ktoś przyszedł... (o, przypomina mi się na tę okoliczność pewna scena z "Achai".)
_________________
生きる事 それが俺の償いだ。(SoulCalibur3)
 
 
Margot 
Connor MacLeod


Posty: 1593
Skąd: Twierdza Wrocław
Wysłany: 20 Grudnia 2005, 21:12   

Anko napisał/a
A co do wszystkich zarzutów o niemożność połapania się w liczbie bohaterów w Słodkim maleństwie, zaczynam się zastanawiać, czy to aby nie świadczy o owych czytelnikach, zamiast o tekście i jego autorce... :twisted:

O czytelnikach, którzy nie potrafią się połapać w tekście Elam świadczy to:
a. nie umieją czytać;
b. nie czytają ze zrozumieniem, o ile a=0
c. jeżeli umieją czytać i czytają ze zrozumieniem, to na pewno nie mają mózgu.

Anko napisał/a
A żeby nie mnożyć offtopowych postów. to będzie 2 w 1: :P
Margot napisał/a
Też witam, ale tak nieoficjalnie. Oficjalnie należy się przywitać w wątku powitania, gdzie, za przeproszeniem, biją.

No, chyba, że się po prostu dosiądzie jak swój do swoich i zacznie rozmawiać... i nikt nie zauważy, kiedy nawet ktoś przyszedł... (o, przypomina mi się na tę okoliczność pewna scena z Achai.)

Wtedy zacznie się nagonka, żeby zapędzić ich do miejsca jatki. Przecież każdemu trzeba krwi upuścić... :mrgreen:
_________________
Bo jatek było za mało
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 20 Grudnia 2005, 21:31   

margota ma rację, jak się niektórzy na rozdaniu Nautilusów dosiadali bez przywitania, to potem wybuchła wojna rzeź i rabanka na parę miesięcy.
Sałatkowym skrytożercom mówimy: Nie!
 
 
koval 
Frodo Baggins


Posty: 131
Skąd: Wawa
Wysłany: 21 Grudnia 2005, 10:03   

no to pora na mnie
dopiero teraz, bo choć nr2 kupiłem już jakiś czas temu to dawkowałem go sobie powoli żeby na dłużej starczyło :)

pewnie bedę powtarzał niektóre opinie innych, ale trudno
jedziemy:

Łukasz Orbitowski - "Wielka ciemność" - nie zachwyca, przy takiej klamrze poczatkowej i przewidywalności fabuły zabrakło mi tam klimatu grozy i atmosfery klaustrofobii o jaką prosiła sie sytuacja na Ubocie. nie czuło sie strachu tylko jakies takie poczucie beznadziei, które nie pasowało mi do typu opowiadania

Romuald Pawlak - "Bo to jest wojna, rzeź i rąbanka" - może być, ale po gdzies w połowie opka spodziewałem sie ze dalej bedzie lepiej ale nie było. nie pamiętam czy ktos juz to gdzies napisał, ale dla mnie to jest to bardzo fajny pomysł na dłuższy tekst. chętnie poczytałbym np cała ksiązkę o takiej wojnie ale tutaj było to "jakieś takie niedorobione", natomiast użycie elfów i krasnoludów było IMO wcale nie takie potrzebne - mogły być to dowolne dwie inne rasy albo dwie nacje ludzi i wyszłoby IMHO na to samo.

Rafał Dębski - "Człowiek w kryształowym płaszczu" - niestety przewidywalne, nie wciągnęło mnie, choć sam pomysł ciekawy,

Ela Graf - "Słodkie maleństwo" - baaardzo fajne, dla mnie tekst nr 1, po pierwsze dlatego że bardzo lubię taką konwencję, a po drugie dlatego że trzyma poziom i klimat. chetnie poczytam następne opowieści o Agencji D.

T. Zbigniew Dworak - "Quinta Essentia vel Cacafuego" - nie trafiło do mnie wcale, przekombinowane do potęgi, za dużo naukowych i quasi-naukowych wywodów przeplatanych niestety banalną trescią
(przez chwile odniosłem wrażenie fajnego nawiązana klimatem do starej polskiej SF ale to nie wystarczyło -coś co było super dwadziescia kilka lat temu teraz jakoś do mnie nie trafia)

Wojciech J. Grygorowicz - "Dyptyk o Go" - ciekawe, b.ciekawe, nietypowy temat i nietypowa forma (w pewnym sensie): dla mnie tekst nr 2

Zuska Minichova - "Szczęście w grze" - całkiem całkiem, bez fajerwerków ale tekst przyjemny, lubię klimaty postapokaliptyczne a tutaj było to w miarę oryginalne i z fajnym pomysłem (miejsce 3)

no to tyle, o publicystyce napiszę (może) gdzie indziej
wszelka moja krytyka wynika wyłącznie z mojego bardzo subiektywnego odbioru i raczej tego jak dane teksty trafiły (lub nie) do mojej skromnej choć chwilami wybrednej osoby
_________________
"Istnieje tajne stowarzyszenie, mające odgałęzienia na całym świecie,
i które uknuło spisek polegający na tym, aby szerzyć pogloskę, iż istnieje spisek powszechny"
Wahadło Foucaulta
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 21 Grudnia 2005, 12:01   

Dzięki koval, napisz o felietonach, każdy glos na wagę złota! Zapraszam kolejnych forumowiczów.
 
 
Streider 
Gollum

Posty: 6
Skąd: Toruń Zimowy
Wysłany: 26 Grudnia 2005, 12:00   

Zagłosowałem na "Wielką ciemność", bo, abstrahując od tego, że spodziewałem się horroru, opowiadanie było fajne i ładnie napisane. A że nie straszne, to dla mnie zaleta, bo nie lubię horroru:]]

Następne jest "Słodkie maleństwo", które wskoczyłoby może nawet na tekst numeru, gdyby nie nieznajomość poprzedniej część. Ale opowiadanie i tak czytało się bardzo przyjemnie.

"Quinta Essentia vel Cacafuego" - jak najwięcej takich tekstów:]] Choć w tym opowiadaniu nic mnie nie porwało, to bardzo lubię takie hard s-f, naszpikowane pojęciami fizycznymi. Sam sie sobie dziwię, ale nie fantasy, nie postapokalipsa, nie wszelkie rodzaje 'realizmu magicznego', ale właśnie czyste s-f ze statkiem, załogą oraz zadaniem do wykonania najbardziej mi w S-F (Fantasy i Horror;]]) odpowiada.

Inne teksty mnie nie ruszyły. Po "Bo to jest wojna, rzeź i rąbanka" spodziewałem się czegoś w stylu "Herbaty z kwiatem paproci", ale było inaczej, nieco sie zawiodłem. Przez publicystykę jeszcze nie przebrnąłem, i chyba nawet nie przebrnę. Mówiąc ogólnie, numer stysfakcjonujący:]]
_________________
Fly me to the moon
And let me play among the stars...
Ostatnio zmieniony przez Streider 26 Grudnia 2005, 14:29, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 26 Grudnia 2005, 12:23   

Dzięki Streider, za ten świąteczny głos. Zapraszam serdecznie kolejnych forumowiczów do wypowiedzenia się w tym wątku.
 
 
bardzo_czarny_kot 
Jaskier


Posty: 78
Skąd: znikąd
Wysłany: 26 Grudnia 2005, 17:10   

Zagłosowałam na tekst Dębskiego - był IMHO najleszy, krótki a treściwy. Dobrze napisany. Z pomysłem. A w opowiadaniach, jak ktoś kiedyś powiedział, najważniejszy jest pomysł.
_________________
Prawdziwe koty nie potrzebują imion. Ale często są imionami nazywane. Aarghwynochastądtydraniu świetnie się nadaje.
 
 
 
Henryk Tur 
Galadriela


Posty: 1943
Skąd: from pentagram
Wysłany: 26 Grudnia 2005, 22:12   

OK, zgdonie z obietnicą piszę o reszcie tekstów :
Dębski - jeśli miałbym wskazać tekst numeru, to byłby ten, ale równorzędnie z Quintą Zbigniewa T. Dworaka, który przypomniał mi stare, dobre SF i w dodatku sam przyznaje się do błędu a propo pochodzenia pewnej komenty :D
Orbitowski jednak mniej niż dobry ; tekst oklepany, pomysł wtórny. NIc nie zaskakuje, nic nie przeraża, niec ciekawego. Za 2 tygodnie będę pewnie tylko pamiętał, że było coś o wampirze w U-bocie.
Minichova - coś w sobie ma.
Graf - iestety, tutaj nic dla siebie nie znalazłem. A ziewać zacząłem po pierwszym akapicie. Jakoś tak... :)
Pawlak - ot, takie sobie. Przyjemny tekst, żeby odprężyć się nieco.
Za to feleiton miał Romek niezły - zresztą można zobaczyć w dyskusji na forum :)
_________________
www.soniatur.w8w.pl
www.civilizationiv.pl
 
 
Alkioneus 
Sky Captain


Posty: 175
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 27 Grudnia 2005, 01:53   

dzejes napisał/a

Człowiek w kryształowym płaszczu

Przydałby się temu tekstowi ktoś ze zmysłem krytycznym i ostrymi nożyczkami.
Pomimo mej ogólnej niecheci do takich opowiadań, to te nie odrzuciło mnie, autor ciekawie pisze, tylko mam wrażenie, że nie czasem nie potrafi przestać. IMHO o wiele ciekawszy efekt dałoby wystudzenie początku tekstu, przed rozmową z bezdomnym i potem nagłe przejście w różne kipiące głębi cudowne strofy krwawe łuny.
.



Właśnie oddałem głos na Dębskiego, więc może wejdę w polemikę. Piszesz, że nie potrafi przestać. Ja osobiście chcę żeby on nie przestawał, kiedy się rozpędza. Cieszy mnie, że Rafał po "Łzach Nemezis" nie odcina kwitków i nie zostaje na pustyni tylko szuka nowych wyzwań.
No i konkurent "Człowieka w kryształowym płaszczu", oficer z "Wielkiej Ciemności". Orbitowski przyzwyczaja do swojego stylu, potrafi się podobać. Ale wypadł skrajnie przewidywalnie. Gdyby nie jego warsztat, byłoby nudno. Ale jest plusik za liczenie nabojów. Jedyny zaskakujący błysk.

I za diabła nie trafia do mnie Graf, po prostu nie ma czym.

Hansag, sądzę, że mamy w miarę podobne gusta. Dworak był moim kandydatem numer trzy.
 
 
 
hrabek 
Kapo di tutti frutti


Posty: 12475
Skąd: Szczecin
Wysłany: 27 Grudnia 2005, 08:20   

Tym razem udalo mi sie zdazyc w terminie, wiec nawet glos bede mogl oddac. A oto krotkie recenzje opowiadan, czyli dlaczego na co zaglosowalem:

Orbitowski - zawiodlem sie. Do tej pory Lukasza mozna bylo obstawiac w ciemno, bo zawsze trzymal wysoki poziom. To opowiadanie jest slabe, nie trzyma klimatu, nie moglem wczuc sie w zadnego z bohaterow.

Pawlak - rubaszny tekst o elfach i krasnoludach w domu Nursa. Fajnie napisany, z duza dawka dowcipu. Co prawda w dalszej czesci dowcip nieco traci na sile, ale moze wynika to stad, ze poczatek byl bardzo dobry, wiec pozniej oczekiwalem jeszcze wiecej. Ale i tak swietny tekst.

Minichova - bardzo sceptycznie podchodzilem do kolejnego importu z poludnia, bo poprzednio opowiadanie bylo bardzo slabe. Tym razem bylem bardzo mile zaskoczony. Super tekst, fajnie napisany, oryginalny pomysl.

Debski - koval napisal, ze przewidywalne i mial racje. Ja tez w polowie utworu juz wiedzialem, jak sie skonczy. W ogole mnie nie wciagnelo. Ot, bylo i nie ma. Dobrze, ze bylo krotkie, bo strasznie bym sie zmeczyl czytajac je, a tak to tylko 4 strony, jakos przezylem.

Graf - drugie opowiadanie o agencji Dimoon. Juz pierwsze wbilo mi sie w pamiec, drugie takze bardzo mi sie podobalo. Troche za proste fabularnie, moim zdaniem, ale zabawne, pogodne i bardzo lekko sie czytalo.

Dworak - Bardziej felieton niz taka typowa proza. Troche zmeczyl mnie suchy styl, chociaz sam pomysl na opowiadanie i przedstawienie go w ten sposob calkiem niezly. Jak dla mnie troche za malo dialogow.

Grygorowicz - nie podobalo mi sie. Ani pomysl nie przypadl mi do gustu, ani samo przedstawienie tresci. Przeczytalem, zeby miec czyste sumienie piszac tego posta, ale zachwycony nie bylem.

A glos oddaje na elam za pogode tekstu, pozytywny i lekki przekaz. Na drugim miejscu Minichova, trzeci Pawlak.
_________________
5 zdań na temat
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 27 Grudnia 2005, 10:01   

Dzięki, dzięki, dzięki, bracia i siostry. Jeszcze tylko trzy wasze głosy i będziemy mieli 50 ocen. Zapraszam.
 
 
Orbitoski 
Horrorman


Posty: 783
Skąd: Krakau
Wysłany: 27 Grudnia 2005, 10:38   

kochani, przeczytałem cały wątek i dzięki za całe mnóstwo uwag odnośnie "Wielkiej ciemności". Poszukuję nowej formuły na pisanie i stąd ten tekst (wciąż go lubię, a jak! 8) ) . Ileż można pisać o menelach? Raczej hitlerowcy to nie droga dla mnie, ale uwierzcie - po 700 stronach mistycznej powieści :shock: i iluś tam opkach pełnych wyborów moralnych i innych pierdół, strasznie chciałem walnąc coś takiego, prościutkiego i żeby był wampir. Wesowego Nowego roku!
_________________
Nie jest dobrze

www.orbitowski.pl
"Nadchodzi" nadchodzi w lutym.
Ostatnio zmieniony przez Orbitoski 27 Grudnia 2005, 12:20, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Henryk Tur 
Galadriela


Posty: 1943
Skąd: from pentagram
Wysłany: 27 Grudnia 2005, 11:26   

Alkioneus napisał/a
Hansag, sądzę, że mamy w miarę podobne gusta. Dworak był moim kandydatem numer trzy.


Zobaczymy na przykładzie kolejnych numerów :)
Ale i tak na razie nieco współgramy :)
_________________
www.soniatur.w8w.pl
www.civilizationiv.pl
 
 
Anko 
Niki


Posty: 1989
Skąd: Z nawału pracy.
Wysłany: 27 Grudnia 2005, 11:45   

Margot napisał/a
O czytelnikach, którzy nie potrafią się połapać w tekście Elam świadczy to:
a. nie umieją czytać;
b. nie czytają ze zrozumieniem, o ile a=0
c. jeżeli umieją czytać i czytają ze zrozumieniem, to na pewno nie mają mózgu.

Mocne. Godne Toy, w którą się akurat wcielasz. :mrgreen: :bravo
Ale chyba powinno być "a nie równa się 0" :?:
_________________
生きる事 それが俺の償いだ。(SoulCalibur3)
 
 
Iscariote 
Wiedźmikołaj


Posty: 4787
Skąd: Łódź
Wysłany: 27 Grudnia 2005, 11:52   

Orbitoski napisał/a
kochani, przeczytałem cały wątek i dzięki za całe mnóstwo uwag odnośnie Wielkiej ciemności. Poszukuję nowej formuły na pisanie i stąd ten tekst (wciąż go lubię, a jak! Cool) . Ileż można pisać o menelach? Raczej hitlerowcy to nie droga dla mnie, ale uwieżcie - po 700 stronach mistycznej powieści Shocked i iluś tam opkach pełnych wyborów moralnych i innych pierdół, strasznie chciałem walnąc coś takiego, prościutkiego i żeby był wampir


no i to mi sie własnie podobało.. dlatego tez zasmucony jestem tym ze tekst ów nie jest w ankiecie na pierwszym miejscu :cry:
 
 
Mara 
Luke Skywalker


Posty: 210
Skąd: Z Drugiej Strony
Wysłany: 27 Grudnia 2005, 15:10   

Wreszcie niemal udało mi się przeczytać ten numer i od razu dzielę się spostrzeżeniami:

"Wielka ciemność" - Sporo było dobrych tekstów w tym numerze, ale zdecydowanie najbardziej podoba mi się właśnie ten. A co mi się w nim podoba? Chyba wszystko ;-)

"Bo to jest wojna..." - Tekst zabawny i dobrze się go czyta, ale koniec wydaje się być zbyt oczywisty.

"Szczęście w grze" - To opowiadanie znałam wcześniej z (bodajże) F. Jest świetnie napisany - więcej takich tekstów proszę :-)

"Słodkie maleństwo" - Jestem jeszcze co prawda, w trakcie czytania, ale to opowiadanie już sprawia mi dużo przyjemności.

"Quintia essentia..." - Uff... Nie mogłam go przejść - zanudził mnie na śmierć. Stanowczo najgorszy punkt tego numeru SFFH.

"Dyptyk o go" - Ja co prawda, nie gram w go, ale zarówno pomysł na opowiadanie, jak i wykonanie bardzo mi się spodobał.

Jaki mogę wyciągnąć z tego wniosek? A taki, że ten numer SFFH (w przeciwieństwie do poprzedniego) był, jak dla mnie, strzałem w dziesiątkę. Zdecydowana większość opowiadań sprawiła mi przy czytaniu przyjemność - coś na kształt rozpływającej się czekoladki w ustach łasucha na diecie ;-)
Oby tak dalej!
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 27 Grudnia 2005, 17:33   

dzięki wielkie za kolejne wypowiedzi. Kto będzie numero 50-to? :-)
 
 
Wiedźma 
Blade


Posty: 1375
Skąd: Z nowego wszechświata
Wysłany: 27 Grudnia 2005, 23:44   

Horrory mnie nie wciągają, a jesli już, to tylko wyjątkowe, temu trochę brakło do wyjątkowości...

Ujęły mnie 3 teksty: Dyptyk o Go, Słodkie maleństwo i Bo to jest wojna...

Słodkie maleństwo wciąga podczas czytania, w dodatku jest zabawne i pomysł bardzo mi się podoba... Ale zagłosowałam jednak na Bo to jest... Dalczego? Może dlatego, że czytałam teskty w Święta i miałam większe zapotrzebowanie na humor...
Z pewnością też dlatego, że zwracam uwagę również na formę i trochę mnie w Słodkim maleństwie zraziły często powtarzane w tekstach sceny z wykorzystaniem grzybów oraz komplikacje familijne.
Ogólnie prawie te dwa teksty stawiam na równi. Słodkiemu maleństwu dałam o punkt mniej, a tekstowi Pawlaka o ten jeden więcej za pomysłowość, co lubię najbardziej :)
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 28 Grudnia 2005, 00:00   

Wielkie dzięki. Panie i Panowie, jeszcze 5 dzionków na wpisywanie swoich opinii o grudniowym numerze. Zapraszam...
 
 
Biały Miś 
Jaskier


Posty: 66
Skąd: Wrocek
Wysłany: 28 Grudnia 2005, 16:19   Takie tam uwagi

Upada mi gust na bruk (sięga bruku?;-)). Dałem punkcik "Bo to jest wojna...".
Pomysł obrazoburczy dla fanów Tolkienowskiej wizji Elfów & Company. Niestety znacząca była dynamika. Naprawde trudno jest zmieścić na kilku stronicach coś naprawdę głebokiego. Zresztą czy w getcie SF i Fantazy może być coś głebokiego? Może, może ;-) .
Tylko po co?
Utwór ma być CHETNIE czytany. Można sobie wyobrazić kolesia brnącego z mozołem przez "głęboki" utwór napisany nudnie (niech chłopina podręcznik poczyta). Niestety autor musi pisać z tym czymś.... Dla getciarzy SF i Fantazy są to inne wartości niż dla klasyków beletrystyki.
Tu najistotniejsze są:
1. Pomysł (świeży i wewnętrznie spójny)
2. Konsekwencje pomysłu zaskakujace
3. Nastrój odległy od rzeczywistości
4. Świat kreowany musi być niesprzeczny i złudnie prawdziwy

Reszta to język giętki i tym podobne klasyczne dyrdymały.

Dobrzy autorzy mają jedną ceche wyróżniającą od masy autorskiej - Nie zapomnieli, że te małe ciągi "robaczków" to opowiedanie mające WCIĄGNĄĆ ZACIEKAWIĆ I POZBAWIĆ KONTROLI MIĘŚNI ZAMYKAJĄCYCH SZCZĘKĘ. Potem tylko wypluć czytelnika zdziwionego, że taka krótka książka a taka gruba, że to już jutro, że rzeczywistość całkiem inaczej wygląda, że nie jest pewien czy ta rzeczywiestość nie jest inna.

Dużo takich tekstów nie czytałem...
Pozdrawiam
_________________
Tolerancyjni nie tolerują nietolerancyjnych
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 28 Grudnia 2005, 16:58   

Dziekuję i liczę na więcej :-)
 
 
agrafek 
Stalowy Szczur


Posty: 1024
Skąd: z Podgórza
Wysłany: 29 Grudnia 2005, 16:12   

W ankiecie kliknąłem na Orbitowskiego, ale potem uprzytomniłem sobie, że był jeszcze Dyptyk o Go. Dlatego tutaj wprowadzam poprawkę - Orbitowski naprawdę dobry ale i Dyptyk nie gorszy. Pawlak zaskoczył mnie zakończeniem, czytało się przyjemnie.
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 29 Grudnia 2005, 17:27   

Dzięki agrafek. ale głosu chyba nie można zmienić w takiej ankiecie.
 
 
gorat 
Modegorator


Posty: 13821
Skąd: FF
Wysłany: 30 Grudnia 2005, 12:45   

NURS napisał/a
Dzięki agrafek. ale głosu chyba nie można zmienić w takiej ankiecie.

A w bazie danych pomajstrować nie można? :wink: Jak się zechce, to się zmieni 8)
_________________
Początkujący Wiatr wieje: Co mogę dla kogoś zrobić?
Zostań drzewem wiśni.
---
鼓動の秘密

U mnie działa.
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 30 Grudnia 2005, 13:01   

Wiesz gorat, jaki z tego może wyjść bajzel? Jak każdy zacznie zmieniać? Lepiej zostawic tak, jak jest.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group