Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Tekst numeru 65 - głosujemy do 12 kwietnia

Wybierz dobre opowiadania
Robert Foryś - Hetmańska metresa
7%
 7%  [ 11 ]
Tomasz Kilian - Strefa
5%
 5%  [ 8 ]
Joanna Maciejewska - Pokonać Morze
12%
 12%  [ 18 ]
Magdalena Kempna - Noc na uczelni
2%
 2%  [ 4 ]
Agnieszka Szady - Wszyscy za jednego
4%
 4%  [ 6 ]
Patryk Szachraj - Machina Ex Deo
9%
 9%  [ 14 ]
Adam Mrozek - Dyspozytor
9%
 9%  [ 14 ]
Paweł Kwiatek - Etiuda
9%
 9%  [ 14 ]
Marek Ścieszek - To już nie jest ten sam las, co niegdyś
13%
 13%  [ 19 ]
Paulina Klimentowska - Boś Ty dobro nieskończone
10%
 10%  [ 15 ]
Anna Klimasara - C'est la vie
12%
 12%  [ 18 ]
Żaden z powyższych
1%
 1%  [ 2 ]
Głosowań: 44
Wszystkich Głosów: 143

Autor Wiadomość
Chal-Chenet 
cHAL 9000


Posty: 27797
Skąd: P-S
Wysłany: 13 Kwietnia 2011, 15:17   

terebka, Melfka, Witchma, gratuluję.
_________________
Nobody expects the SPANISH INQUISITION!!!

http://zlapany.blogspot.com/
 
 
Matrim 
Kwiatek


Posty: 10317
Skąd: Zagłębie i Wielkopolska
Wysłany: 13 Kwietnia 2011, 15:35   

terebka napisał/a
To haiku to trochę przejaskrawiony argument, bo jednak oceniamy prozę ;)


Ale w szortach było, nie? ;) A niewiele brakowało, żebyśmy w tym numerze również poemat oceniali - Dyspozytor walczył zaciekle z Balladą duetu Pucek/dalambert :)
_________________
Scio me nihil scire.

"Nie dorastaj, to jest gupie i nie daje się cofnąć. Podobno." - Martva
 
 
 
Kruk Siwy 
Wierny Legionista


Posty: 21969
Skąd: Szmulki
Wysłany: 13 Kwietnia 2011, 15:35   

Moi drodzy:
po pierwsze - porównanie rowerowo/samochodowe było ot takim sobie dowcipem
po drugie - wyczuwam, że barankowicze uważają iż wydzielenie miniaturek naznaczy je jako "gorsze", a nie o to chodzi.
No i nie mogę zgodzić się że miniaturka to takie krótkie opowiadanie. To co innego.
po trzecie: argument, że superkrótkie formy pojawiają się co jakiś czas jest chybiony, bo co to za problem utworzyć takąż ankietę gdy trzeba i nie tworzyć gdy nie trzeba.

Żeby odejść od porównań technicznych powiem tak: miniaturka to taka piosenka, może być świetna, ale czy ocenianie jej razem ze śpiewogrami (które zawierają zwykle co najmniej kilka piosenek) jest słuszne? W tym dla mnie jest dysonans a nie w jakości.

Ale kończę temat ze swojej strony, bo w zasadzie wszystko zostało powiedziane, a plebiscyt jest w końcu tylko zabawą i kopii kruszyć nie ma potrzeby.
_________________
Tu leży pisarz nieznany.
Marzył, że dorówna tuzom.
Talent miał niespotykany
lecz pisał sobie, a muzom.

ˆ Agi
 
 
RaV_Gluchowski 
Luke Skywalker


Posty: 224
Skąd: Tychy
Wysłany: 13 Kwietnia 2011, 15:40   

No, to z haiku to celowo, żeby przykład uwyraźnić :-) .

Z drugiej strony znam takie utwory poetyckie, które spokojnie poradziłyby sobie w boju z opowiadaniami (na myśl przychodzą mi Wielcy - "Kruk" poego, "Grzyby z Yuggoth" Lovecrafta, a nawet niektóre ballady A. Mickiewicza !)


PS

"Nadszedł koniec dni
Dobrzy, źli, wszyscy zginą -
Armageddon"

Pal sześć brakującą sylabę - "set fashion, not follow" (M.Manson) :mrgreen:
_________________
Cthulhu fhtagn !
 
 
baranek 
Wróbel galaktyki


Posty: 5606
Skąd: Toruń
Wysłany: 13 Kwietnia 2011, 15:50   

Kruku, tu nie chodzi o lepsze/gorsze, ani o kruszenie kopii.
Ja po prostu nie mogę zatrybić dlaczego jesteście za oddzieleniem szortów. Jeżeli Waszym zdaniem są formą na tyle odmienną, że trzeba coś z tym zrobić, to proszę bardzo. Tylko ja się obawiam, że jak się już zacznie dzielić, to ciężko jest przestać. I któregoś dnia może ktoś stwierdzić, że nie da się porównywać słodko-bajkowo-dowcipnego Pufcia z mroczno-krwawym, no nie wiem, było kilka takich opowiadań, ale jakoś nie przychodzi mi nic do głowy. I znowu będzie dyskusja. I po co? To może niech lepiej zostanie jak jest.
_________________
Życie, ku*wa, jest nowelą.

"Pisze się po to, żeby było napisane" - Zygmunt Kałużyński
 
 
RaV_Gluchowski 
Luke Skywalker


Posty: 224
Skąd: Tychy
Wysłany: 13 Kwietnia 2011, 15:57   

Skoro Kruk zakonczył dyskusję, to już się nie ma o co przekomarzać, tylko tytułem wyjaśnienia wyjaśnię, że u mnie zagtrzeżenia wzbudził fakt burnych apładismientow wobec (ponownie podkreslam - bardzo udanego) shorta terebki, podczas gdy ja za godne oklasków uznawałem "Pokonać Morze" :bravo
_________________
Cthulhu fhtagn !
 
 
Kruk Siwy 
Wierny Legionista


Posty: 21969
Skąd: Szmulki
Wysłany: 13 Kwietnia 2011, 15:57   

baranek napisał/a
Jeżeli Waszym zdaniem są formą na tyle odmienną, że trzeba coś z tym zrobić, to proszę bardzo.


Właśnie tak.

baranek napisał/a
Tylko ja się obawiam, że jak się już zacznie dzielić, to ciężko jest przestać. I któregoś dnia może ktoś stwierdzić, że nie da się porównywać słodko-bajkowo-dowcipnego Pufcia z mroczno-krwawym, no nie wiem


przepraszam ale to znowu nieporozumienie, treść nie ma nic do rzeczy, powtórzę raz któryś. Ważna jest objętość, oraz budowa tekstu wynikająca z tejże ograniczonej objętości.

A w dyskusjach nie ma nic złego, póki nie przerodzą się w pyskusje, a tego tu nie zauważyłem.

A teraz to już naprawdę EOT choćby baranek dalej szorcił bez pomiłu.
_________________
Tu leży pisarz nieznany.
Marzył, że dorówna tuzom.
Talent miał niespotykany
lecz pisał sobie, a muzom.

ˆ Agi
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37526
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 13 Kwietnia 2011, 17:05   

to może zróbmy ankietę :mrgreen: :mrgreen:
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
baranek 
Wróbel galaktyki


Posty: 5606
Skąd: Toruń
Wysłany: 13 Kwietnia 2011, 17:24   

A ja tak sobie myślę...
Będzie następny numer pisma z szortami. Zrobimy oddzielne ankiety dla szortów i pozostałych tekstów literackich. I najlepszy szort dostanie 20 głosów, a najlepsze opowiadanie 17. Co to zmieni?
_________________
Życie, ku*wa, jest nowelą.

"Pisze się po to, żeby było napisane" - Zygmunt Kałużyński
 
 
Martva 
Kylo Ren


Posty: 30898
Skąd: Kraków
Wysłany: 13 Kwietnia 2011, 17:37   

Ci co lubią porównywać długość będą zadowoleni.
_________________
Potem poszłyśmy do robaków, które wiły się i kłębiły w suchej czerwonej glebie. Przewracały błoto i uśmiechały się w swój robaczy sposób, białe, tłuste i bezokie.
-Myślimy, ze słuszne jest i właściwe dla dziewczyny, by umarła. Dziewczyny muszą umierać, jeśli robaki mają jeść, jest w najwyższym stopniu słuszne, aby robaki jadły.

skarby
szorty
 
 
RedActor 
Jaskier


Posty: 87
Skąd: Lublin
Wysłany: 13 Kwietnia 2011, 22:56   

Tak, tak. Rozmiar ma znaczenie. Bo np. jedna jaskółka wiosny nie czyni, ale bocian już tak.
_________________
Prwdzw twrdzl n ptrzbj smgłsk
 
 
xan4 
Tatuś Muminków


Posty: 5116
Skąd: Dolina Muminków
Wysłany: 14 Kwietnia 2011, 16:45   

To może i ja się wypowiem, chociaż przerabiałem to już z Krukiem podczas poprzednich edycji szortowych w numerze.

Dla mnie to jest bez sensu oddzielanie szortów od opowiadań, bo zaraz pojawi się pytanie co to jest szort, a ile to ma mieć znaków, a jak przekracza o 5 znaków limit, to jeszcze szort czy już pełnoprawne opowiadanie, itd.

Rozumiem jednak też obiekcje Kruka, bo porównanie standardowych długości opowiadań i szortów z numeru, to mniej więcej jak 1:10. to tak jakby dołączyć do numeru powieść i oceniać ją z opowiadaniami z numeru.

Dalej jednak: opowiadania też poważnie różnią się między sobą, patrząc na obecny numer, porównanie tekstów Pilipiuk i Nieznaj. W takim wypadku dla dłuższego tekstu musielbyśmy stworzyć osobny dział: nowele.

Oceniamy, zaznaczając ptaszkami to co się nam podoba, nieważne jakiej długości jest to tekst.

Idąc jednak tym tropem można pójść za propozycją Adona, wrzucić wszystko co możliwe do jednego worka. Wszystko co możliwe, czyli opowiadania i publicystykę, bo okładkę oceniamy według skali i nie da się zaznaczyć ptaszkiem w ankiecie ogółem.

Więc jak Wam się podoba tem pomysł? Opowiadania i publicystyka w jednej ankiecie, chociaż uważam, że może to nie do końca dobre, ale zawsze można spróbować. Na pewno pomoże to publicystyce, bo tam głosowań jest zawsze mniej niż w opowiadaniach.
 
 
charande 
Blade


Posty: 1398
Skąd: Lublin
Wysłany: 14 Kwietnia 2011, 17:31   

Cytat
Więc jak Wam się podoba tem pomysł? Opowiadania i publicystyka w jednej ankiecie


IMO ten pomysł jest dziwny i raczej chybiony... Dyskusja zaczęła się od pytania, czy szort powinien startować w jednym głosowaniu z tekstem na 100 tys. znaków, a rozwiązaniem miałoby być dorzucenie do tego worka jeszcze felietonów? :shock:

Przychylam się do zdania Kruka w kwestii niewspółmierności szortów i dłuższych tekstów. Może warto jednak rozważyć wprowadzenie dwóch kategorii objętościowych, np. do 20 tys. znaków i powyżej 20 tys.? Inaczej mówiąc - wrzucić do jednego worka szorty i najkrótsze opowiadania, w rodzaju "Trucizny" czy "Harnasia", a do drugiego wszystkie dłuższe teksty, czy to mające 25 tys. znaków, czy 100 tys.?

Albo zostawić głosowanie tak, jak jest...
_________________
Hałas w sieci - www.agnhalas.pl
The Thistle Queen - www.agnhalas.com
 
 
Matrim 
Kwiatek


Posty: 10317
Skąd: Zagłębie i Wielkopolska
Wysłany: 14 Kwietnia 2011, 18:28   

Ale kto te znaki policzy? ;)
_________________
Scio me nihil scire.

"Nie dorastaj, to jest gupie i nie daje się cofnąć. Podobno." - Martva
 
 
 
merula 
Pani z Jeziora


Posty: 23494
Skąd: przystanek Alaska
Wysłany: 14 Kwietnia 2011, 19:00   

Word?
_________________
Kobiety dzielą się na te, które nie wiedzą czego chcą i na te, które chcą, ale nie wiedzą czego.
 
 
Adon 
Wiedźmin


Posty: 4755
Skąd: Londyn
Wysłany: 14 Kwietnia 2011, 19:08   

Moja propozycja była nico kpiarskim żartem. :wink:
 
 
 
cranberry 
Dziewczyna Brighelli


Posty: 762
Skąd: Lublin/Esensja
Wysłany: 14 Kwietnia 2011, 19:45   

xan4 napisał/a
Dalej jednak: opowiadania też poważnie różnią się między sobą, patrząc na obecny numer, porównanie tekstów Pilipiuka i Nieznaj. W takim wypadku dla dłuższego tekstu musielbyśmy stworzyć osobny dział: nowele.


Ja pozwolę sobie tylko offtopowo, ale za to energicznie zaprotestować przeciwko nazywaniu mojego tekstu nowelą. Powiedziałabym, że wręcz to właśnie mu zarzucano - BRAK "wyraźnie zarysowanej akcji głównej, mocno udramatyzowanej i zmierzającej do punktu kulminacyjnego" (że tak podeprę Wikipedią wiedzę szkolną ). Nowela po polsku to zdecydowanie co innego niż novel po angielsku, a jeżeli chodzi o długość, to chyba nowele są dość krótkie? Chyba, że xan4 miał na myśli TELEnowelę - tu już bliżej :mrgreen:
 
 
xan4 
Tatuś Muminków


Posty: 5116
Skąd: Dolina Muminków
Wysłany: 14 Kwietnia 2011, 21:08   

Miałem na myśli nowelę w wersji angielskiej, czyli coś pomiędzy opowiadaniem, a powieścią.
 
 
Matrim 
Kwiatek


Posty: 10317
Skąd: Zagłębie i Wielkopolska
Wysłany: 14 Kwietnia 2011, 22:19   

merula napisał/a
Word?


A kto je przepisze? ;)
_________________
Scio me nihil scire.

"Nie dorastaj, to jest gupie i nie daje się cofnąć. Podobno." - Martva
 
 
 
merula 
Pani z Jeziora


Posty: 23494
Skąd: przystanek Alaska
Wysłany: 14 Kwietnia 2011, 22:21   

są tacy, co mają w wersji elektronicznej ;P:
_________________
Kobiety dzielą się na te, które nie wiedzą czego chcą i na te, które chcą, ale nie wiedzą czego.
 
 
Matrim 
Kwiatek


Posty: 10317
Skąd: Zagłębie i Wielkopolska
Wysłany: 14 Kwietnia 2011, 22:21   

merula, ja to jednak jestem do tyłu ze światem :( ;)
_________________
Scio me nihil scire.

"Nie dorastaj, to jest gupie i nie daje się cofnąć. Podobno." - Martva
 
 
 
Zagubiony 
Langolier


Posty: 251
Skąd: Ożarów Mazowiecki
Wysłany: 14 Kwietnia 2011, 22:41   

merula, mam jeden numer ściągnięty przez eGazety (gdy się zorientowałem, że mi się prenumerata skończyła byłem jeden numer do tyłu, i trzeba go było jakoś zdobyć) i nie ma tam opcji zaznacz i kopiuj tekst, by skopiować go do Worda :P (a przynajmniej nie znalazłem).

Moim zdaniem rozdrabnianie ankiet nie ma sensu. Szorty i tak wychodzą raz na pół roku, a w numerach gdzie nie ma szortów jest i tak mało opowiadań. Weźmy sobie na przykład najnowszy numer - w kategorii krótkich tekstów "Trucizna" zajęłaby zarazem pierwsze i ostatnie miejsce :P .
_________________
Weapons are just tools. True strength lies within me.
Heishirō Mitsurugi

Forever Lost
 
 
merula 
Pani z Jeziora


Posty: 23494
Skąd: przystanek Alaska
Wysłany: 14 Kwietnia 2011, 22:45   

oki, ale taki RD na przykład ma to chyba w formie pozwalającej policzyć znaki? może by się podzielił wiedzą dla dobra ewentualnej ankiety? :wink:
_________________
Kobiety dzielą się na te, które nie wiedzą czego chcą i na te, które chcą, ale nie wiedzą czego.
 
 
Zagubiony 
Langolier


Posty: 251
Skąd: Ożarów Mazowiecki
Wysłany: 14 Kwietnia 2011, 22:53   

Hmmmm... a na to nie wpadłem :D . Ok, zwracam honor.
_________________
Weapons are just tools. True strength lies within me.
Heishirō Mitsurugi

Forever Lost
 
 
Agi 
Modliszka


Posty: 39270
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 15 Kwietnia 2011, 08:11   

Tylko ja się pytam: po co?
Powtórzę się, ale widocznie inaczej nie można,
Szorty konkursowe pojawiają się w piśmie raz na kwartał mniej więcej.
Od jakiegoś czasu zwycięskie szorty z danego roku walczą o miano szorta roku. Czeka na zrobienie ankieta za 2010 r.
Tworzenie odrębnej ankiety dla szortów pojawiających się drukiem jest moim zdaniem zupełnie niepotrzebne.
Jeszcze kwestia długości. Mistrz Jan Izydor Sztaudynger fraszką potrafił powiedzieć więcej i lepiej niż niejeden miszcz długiej formy.
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 15 Kwietnia 2011, 08:26   

Agi napisał/a
Tworzenie odrębnej ankiety dla szortów pojawiających się drukiem jest moim zdaniem zupełnie niepotrzebne

Świete słowa, może ta cała dyskusja jest dlatego, ze co poniektóre miszcze poczuły sie zahrożone przez szortopiśców i frustracje wylewają , znaki ze spacjami licząc namolnie ;P:
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
Kruk Siwy 
Wierny Legionista


Posty: 21969
Skąd: Szmulki
Wysłany: 15 Kwietnia 2011, 08:39   

Agi, a po co przy różnych konkursach literackich albo i przy nagrodach są kategorie? Dzieli się dorobek tfurcuf się na powieści, opowiadania. Na zachodzie podział jest jeszcze bardziej szczegółowy.
Oczywiście nie trzeba tego robić, ale jest w tym sens i logika.


Powtórzę jeszcze raz skoro nie można inaczej: naprawdę nie widzicie róźnicy między przykładowo opowiadaniem pisarza U liczącym 240 tysięcy znaków i pięciotysięczna miniaturą pisarki Z?
_________________
Tu leży pisarz nieznany.
Marzył, że dorówna tuzom.
Talent miał niespotykany
lecz pisał sobie, a muzom.

ˆ Agi
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 15 Kwietnia 2011, 08:42   

Kruk Siwy napisał/a
naprawdę nie widzicie róźnicy między przykładowo opowiadaniem pisarza U liczącym 240 tysięcy znaków i pięciotysięczna miniaturą pisarki Z?

Bywa, ze po prostu człowiek dłużej się męczy :mrgreen:
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
Kruk Siwy 
Wierny Legionista


Posty: 21969
Skąd: Szmulki
Wysłany: 15 Kwietnia 2011, 08:43   

Była tu już mowa o tym, że podział proponowany NIE IDZIE wzdłuż linii jakości. Bywają kiepskie utwory literackie każdej długości, i nie w tym sprawa.
_________________
Tu leży pisarz nieznany.
Marzył, że dorówna tuzom.
Talent miał niespotykany
lecz pisał sobie, a muzom.

ˆ Agi
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37526
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 15 Kwietnia 2011, 08:46   

Kruku, po raz wtóry. My nie porównujemy opowiadań. Masz tyle punktów ile chcesz. Po prostu przyznajesz punkty dobrym rzeczom. Gdyby powiedzmy na cały numer był jeden punkt do przyznania to bym Cię poparł bo to są rzeczy nieporównywalne, dokładnie tak jak mówisz.
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group