Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Szorty mięsne - głosowanie do 5 grudnia godz. 20:20

Które mięso najlepiej podano?
Anioł stróż
4%
 4%  [ 6 ]
Człowiek śpi, a tu nagle...
20%
 20%  [ 26 ]
Drosera aliciae
7%
 7%  [ 9 ]
Grzegorz (czemu nigdy wcześniej)
3%
 3%  [ 5 ]
Kluski śląskie
5%
 5%  [ 7 ]
Opowiastka porywczego rycerza o yeti i małpie
3%
 3%  [ 4 ]
Opowieść o dwóch braciach
7%
 7%  [ 10 ]
Ostatnia wieczerza
5%
 5%  [ 7 ]
Przepowiednia
0%
 0%  [ 1 ]
Rytuał przejścia
7%
 7%  [ 10 ]
Scenariusze
15%
 15%  [ 19 ]
Serca dwa
6%
 6%  [ 8 ]
Uczta starych czasów
5%
 5%  [ 7 ]
Ziemnioków, ponie, ziemnioków!
3%
 3%  [ 5 ]
Żadne z powyższych
1%
 1%  [ 2 ]
Głosowań: 46
Wszystkich Głosów: 126

Autor Wiadomość
Rafał 
.

Posty: 14552
Skąd: Że: Znowu:
Wysłany: 7 Grudnia 2010, 09:01   

Matrim napisał/a
przykładanie logiki do fantastyki jest dla mnie niezrozumiałe
O tempora, o mores! Tylko czekać, aż ktoś powie, że przykładanie gramatyki i ortografii do fantastyki jest nieporozumieniem, że szukanie sensu w fantastyce jest zajęciem czczym, żmudnym i z góry skazanym na niepowodzenie.
Tekst, który niesie w sobie treść musi być spójny logicznie. Może być absurdalnie nierealny i bezczelnie okłamywać rzeczywistość, ale jego wewnętrzna logika musi być zachowana.

Matrim napisał/a
Co do jelenia, zlitujcie się.
A takiego, a nie zlitujemy się, a co? :wink:

Jeżeli w twojej bajce brat chodzi na dwóch nogach i potrafi się zabujać w panience, to lejeń to jest zwierzę z rogami o masie do 350 kg i tyle.

BTW stary kawał mi się przypomniał o lejeniu:
Cytat
Hrabia opowiada gościom o polowaniu.
- No i strzeliłem wtedy do tego jelenia. Padł za pierwszym strzałem. Niestety, oddzieliłem się od grupy, więc moich tragarzy nie było w pobliżu, to ja jedną nogę na jedno ramię, drugą nogę na drugie ramię...
Nagle do pokoju wchodzi sługa:
- Panie Hrabio, przepraszam, ale ma pan pilny telefon.
Hrabia przeprasza gości. Wraca po kilku chwilach.
- A o czym to ja mówiłem?
- No, jedna noga na jedno ramię, druga na drugie... podpowiada grzecznie gość.
- No tak. Ach, te Rosjanki. Jakie one gorące w łóżku!
 
 
Matrim 
Kwiatek


Posty: 10317
Skąd: Zagłębie i Wielkopolska
Wysłany: 7 Grudnia 2010, 10:02   

Rafał, źle to sformułowałem - przykładanie zbyt dużej wagi do logiki w fantastyce, o. No bo jak to? Urok fantastyki polega na tym, że można logikę podważać. Zgoda, musi być logiczny wewnętrznie, ale też pozostawmy miejsce na dowolność kształtowania świata. Możesz sobie wymyślić smoka, wspomniany przeze mnie samonakrywający się stolik lub latający dywan. Bez tego wszelkie bajki i baśnie tracą rację bytu.

Rafał napisał/a
Jeżeli w twojej bajce brat chodzi na dwóch nogach i potrafi się zabujać w panience, to lejeń to jest zwierzę z rogami o masie do 350 kg i tyle.

A nie :) Waligóra i Wyrwidąb, też chodzili na dwóch nogach, też się ostatecznie zabujali, a po drodze pokonali smoka, o powalaniu gór i wyrywaniu drzew nie wspominając :)

A w ogóle, to:
Opowieść o dwóch braciach napisał/a
Młodzieńcy to byli, jak marzenie - silni, pracowici i przystojni.

Było? ;P:
_________________
Scio me nihil scire.

"Nie dorastaj, to jest gupie i nie daje się cofnąć. Podobno." - Martva
 
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 7 Grudnia 2010, 10:09   

EJ chłopcy, a jestescie pewni, ze to był DUŻY jeleń , może z tych mniejszych, tak do 80 kg. wagi , czy cóś ???? ;P:
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
baranek 
Wróbel galaktyki


Posty: 5606
Skąd: Toruń
Wysłany: 7 Grudnia 2010, 10:13   

a może to nie był jeleń, tylko jelonek? bagienny?
_________________
Życie, ku*wa, jest nowelą.

"Pisze się po to, żeby było napisane" - Zygmunt Kałużyński
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 7 Grudnia 2010, 10:14   

baranek, albo sareniak szuwarny złocisty :D :!:
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
Matrim 
Kwiatek


Posty: 10317
Skąd: Zagłębie i Wielkopolska
Wysłany: 7 Grudnia 2010, 10:22   

dalambert, nie no, to miał być "Król puszczy". To możliwe, że i pół tony ważył ;)
_________________
Scio me nihil scire.

"Nie dorastaj, to jest gupie i nie daje się cofnąć. Podobno." - Martva
 
 
 
baranek 
Wróbel galaktyki


Posty: 5606
Skąd: Toruń
Wysłany: 7 Grudnia 2010, 10:24   

Matrim, król, król... Napoleon był cesarzem a duży nie był.
_________________
Życie, ku*wa, jest nowelą.

"Pisze się po to, żeby było napisane" - Zygmunt Kałużyński
 
 
Rafał 
.

Posty: 14552
Skąd: Że: Znowu:
Wysłany: 7 Grudnia 2010, 10:26   

Matrim napisał/a
Urok fantastyki polega na tym, że można logikę podważać. Zgoda, musi być logiczny wewnętrznie, ale też pozostawmy miejsce na dowolność kształtowania świata.
Jupi!
baranek napisał/a
a może to nie był jeleń, tylko jelonek? bagienny?
Już wiem! To był Pudu mephistophiles czyli Jeleń Pudu Szatański występujący w Ekwadorze o masie dochodzącej u dorodnego osobnika do 10 kg. http://pl.wikipedia.org/wiki/Pudu_mephistophiles
 
 
Matrim 
Kwiatek


Posty: 10317
Skąd: Zagłębie i Wielkopolska
Wysłany: 7 Grudnia 2010, 10:28   

baranek, fakt :) Jeleń-konus by pasował.
_________________
Scio me nihil scire.

"Nie dorastaj, to jest gupie i nie daje się cofnąć. Podobno." - Martva
 
 
 
baranek 
Wróbel galaktyki


Posty: 5606
Skąd: Toruń
Wysłany: 7 Grudnia 2010, 10:36   

swoją drogą, mój gadający żołądek nikomu nie przeszkadzał, a o gościa z jeleniem na karku zadyma... dziwny jest ten świat.
_________________
Życie, ku*wa, jest nowelą.

"Pisze się po to, żeby było napisane" - Zygmunt Kałużyński
 
 
Matrim 
Kwiatek


Posty: 10317
Skąd: Zagłębie i Wielkopolska
Wysłany: 7 Grudnia 2010, 10:38   

Ja napisał/a
Bo tego, że narządy w szorcie barankowym mówią nikt za nielogiczność nie uznał. I słusznie, bo taka konwencja.

Żeby nie było ;)
_________________
Scio me nihil scire.

"Nie dorastaj, to jest gupie i nie daje się cofnąć. Podobno." - Martva
 
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 7 Grudnia 2010, 10:40   

baranek, bo u Ciebie to WSZYSTKIE podroby zgodnie pyskowały, a tu taka okazja co by se poględzić :mrgreen:
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
baranek 
Wróbel galaktyki


Posty: 5606
Skąd: Toruń
Wysłany: 7 Grudnia 2010, 10:44   

Matrim, ja przeoczył, że 'ja napisał/a'.
_________________
Życie, ku*wa, jest nowelą.

"Pisze się po to, żeby było napisane" - Zygmunt Kałużyński
 
 
Matrim 
Kwiatek


Posty: 10317
Skąd: Zagłębie i Wielkopolska
Wysłany: 7 Grudnia 2010, 10:46   

The point is, że jeszcze się taki nie urodził, co by wszystkim dogodził :)
_________________
Scio me nihil scire.

"Nie dorastaj, to jest gupie i nie daje się cofnąć. Podobno." - Martva
 
 
 
Rafał 
.

Posty: 14552
Skąd: Że: Znowu:
Wysłany: 7 Grudnia 2010, 10:53   

Matrim napisał/a
The point is, że jeszcze się taki nie urodził, co by wszystkim dogodził
Mi tam się podobało, taki, taki, średni przedział wysokiego poziomu :bravo
 
 
shenra 
Wielki Kosmiczny Chomik Naczelna Biskupa


Posty: 24980
Skąd: z Nikąd
Wysłany: 7 Grudnia 2010, 12:01   

Matrim napisał/a
The point is, że jeszcze się taki nie urodził, co by wszystkim dogodził
Oj tak, jakiś czas temu miałam ochotę pokomentować komentarze do mojego szorta, ale mi przeszło. Nie będę się tłumaczyć z antropomorfizacji i papierosa :mrgreen: Nie każdy używa Mocy. :wink:
_________________
Chomikowo obłędnie, lekko neurotycznie w granicach perwersji. "Niuplać dzyndzla" :D specially for smert :D
Przesiądź się!
Przegubowy kotecek!
chomik w świecie
 
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 7 Grudnia 2010, 12:29   

shenra, Ty myśl o takim np. początku
"Magister Skwarek usmiechnął się pogardliwie, nie będzą mu dyktowali jak ma traktować doświadczalne chomiki ...."
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
shenra 
Wielki Kosmiczny Chomik Naczelna Biskupa


Posty: 24980
Skąd: z Nikąd
Wysłany: 7 Grudnia 2010, 12:32   

dalambert, jak znów napiszę o chomikach to mnie zjedzą. Poprzednie się nie przyjęły, to czemu teraz miałyby. Poza tym, nie wolno tak szafować chomikiem. Bezbrzeżne kosmiczne drogi nie do każdej porwadzą gospody :wink:
_________________
Chomikowo obłędnie, lekko neurotycznie w granicach perwersji. "Niuplać dzyndzla" :D specially for smert :D
Przesiądź się!
Przegubowy kotecek!
chomik w świecie
 
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 7 Grudnia 2010, 12:38   

shenra, Twoje mechaniczne czerwonookie chomiczki bardzo mi się podobały, a opowieść o tym jak mgr. Skwarek bronił, aktakował, uwielbiał, nienawidził, pożądał *) Chomiki jest na wyciągnięcie łapki :)

*) niepotrzebne skreslić.
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
shenra 
Wielki Kosmiczny Chomik Naczelna Biskupa


Posty: 24980
Skąd: z Nikąd
Wysłany: 7 Grudnia 2010, 12:46   

dalambert, agrrr, bo przez Ciebie zacznę myśleć o czymś innym i mi wczorajszy pomysł wyparuje :mrgreen:
_________________
Chomikowo obłędnie, lekko neurotycznie w granicach perwersji. "Niuplać dzyndzla" :D specially for smert :D
Przesiądź się!
Przegubowy kotecek!
chomik w świecie
 
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 7 Grudnia 2010, 12:51   

shenra napisał/a
i mi wczorajszy pomysł wyparuje

Zapisałaś :!: :!: :!:
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
shenra 
Wielki Kosmiczny Chomik Naczelna Biskupa


Posty: 24980
Skąd: z Nikąd
Wysłany: 7 Grudnia 2010, 12:53   

Nie mam go w głowie. Po zapisaniu zawsze następuje operacja plastyczna, więc na razie go nie wypuszczam. :wink:
_________________
Chomikowo obłędnie, lekko neurotycznie w granicach perwersji. "Niuplać dzyndzla" :D specially for smert :D
Przesiądź się!
Przegubowy kotecek!
chomik w świecie
 
 
 
Xpeditus 
Gollum

Posty: 23
Skąd: Skierniewice
Wysłany: 7 Grudnia 2010, 14:01   

Ja się natomiast odniosę do "magistra Skwarka" w sposób dosyć zdystansowany. Może też po części dlatego, że mgr Andrzej Skwarek jest rzecznikiem warszawskiego ZTM, a jazda komunikacją miejską w tych okolicznościach przyrody jest czymś, co... no cóż... kto spróbował ten wie.

Głównie jednak czuję się Barankowymi ramami dosyć obramowany. Lakeholmen rzucając mięsem rzucił ciężko, ale było miejsce na zakończenie (tu zgadzam się z wypominkami w głównym spodenkowym wątku). A teraz? Bestia ma na koniec powarkiwać i się ruszać. Gdzież ja wpakuję moje grafomańskie, wykręcone zakończenie, którego nikt się nie będzie spodziewał i którego nikt nie zrozumie (poza boską Feroluce).

Pomysły są, ale z każdego łypie pogardliwy uśmiech magistra Skwarka. Nie wiem, czy się złamię i poddam jego woli.

Baranku!!! Zabiłeś mi ćwieka! Nienawidzę twych kosmacie skrętnych namysłów!

Łkam i myślę.
 
 
shenra 
Wielki Kosmiczny Chomik Naczelna Biskupa


Posty: 24980
Skąd: z Nikąd
Wysłany: 7 Grudnia 2010, 14:04   

Xpeditus, przesaaaadzasz. Ogarnij bestię, a dasz radę grafomańskie, pokręcone zakończenie zrobić :wink:
_________________
Chomikowo obłędnie, lekko neurotycznie w granicach perwersji. "Niuplać dzyndzla" :D specially for smert :D
Przesiądź się!
Przegubowy kotecek!
chomik w świecie
 
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 7 Grudnia 2010, 14:21   

Xpeditus, a czemu bestia powarkuje ?
Z wielkiej miłości ?
Z niespełnionych nadzieji?
Z ambicji zmieniania świata na
lepsze, gorsze, nijakie, pokręcone, wyprostowane *) ?
Z wrogosci do narratora ?
Z braku pomysłu na szort ?
Z wypuszczenia nadmiaru magicznej manny do kanału ?
Z braku magii w ogóle?

ej Xpeditus, nie mirmiłuj - kombinuj :D

ps. *) niepotrzebne - oczywiscie skreślić :wink:
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
Xpeditus 
Gollum

Posty: 23
Skąd: Skierniewice
Wysłany: 7 Grudnia 2010, 16:45   

@Dalambert

Ja wiem, ja rozumiem. Jednakże konwencja szorta sprawia, że wszystko to już BYŁO (albo będzie nudne - IMVHO). Generalnie żadne z takich podejść (nie tylko tych przedstawionych) nie spełnia moich osobistych wymagań na "nadawalność się" na szorta.

Jeśli w osobnym temacie baranek stwierdza, że nie ma pomysłu to mi witki także opadają.

Zaczynam skłaniać się ku temu, że jednak "nie da się" - przynajmniej z mojej perspektywy.

O ile coś mi się nie przyśni, albo w pijanym widzie nie najdzie swą powarkującą i ruszającą się bestyjną postać ukazując to ja tym razem chyba spasuję (choć łkam ciągle wewnętrznie i tuszę, że łkanie to bestię obudzi).

PS.

Achas @feroluce

Proszę nie wytykać błędów tam gdzie ich nie ma :)

Dla wyjaśnienia koncepcji - wyjściowym modelem był kondensat Bosego-Einsteina jako "podkład" do przetrzymywania i przetwarzania informacji (absolutnie nie rozumiana tu jako jej postać binarna, a nawet nie oparta na q-bitach. Jaka? Niech sobie sam czytelnik wyobraża i analizuje). Jednak sam kondensat absolutnie do niczego takiego się nie nadaje na większą skalę - konieczność utrzymywania go w niskiej temperaturze, niestabilność, etc. etc.

Stąd pomysł słusznie skojarzony z krioniką. Jednak "kriostaza" (z greki krýos - zimny, lodowaty, stásis - trwanie) to nie tylko zamrażanie organizmów żywych. Więcej - wiele jest tutaj także z kriogeniki - więc fizyki czystej postaci w ogóle. Jednak to z krioniki wywodzą się "klatraty wodzianowe" (nie wiem jak to na polski przetłumaczyć), z których najpopularniejszym jest chyba klatrat metanu - zapewne w olbrzymich ilościach występujących np. na Tytanie. Myślą przewodnią było użycie czegoś bazującego na takiej strukturze (klatraty to struktura nad-cząsteczkowa) jako sieci mikrokapsuł służących do przechowywania informacji o bliżej nieokreślonej formie być może mikro-kondensatów. Stąd kriostaza.

Inne smaczki - cóż pewnie w mojej opinii dają się obronić, a wyszły jak wyszły. Mimo wszystko jestem zadowolony, że wystawiłem jako "mojego zawodnika" to, a nie Irlandzką. Choć oczywiście niedopracowanie bije po oczach, że aż mi tego mojego szorta trochę szkoda.
Ostatnio zmieniony przez Xpeditus 7 Grudnia 2010, 17:09, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
shenra 
Wielki Kosmiczny Chomik Naczelna Biskupa


Posty: 24980
Skąd: z Nikąd
Wysłany: 7 Grudnia 2010, 16:47   

Xpeditus, ja na swój temat też nie miałam pomysłu, jakiś się w końcu pojawia. :wink:
_________________
Chomikowo obłędnie, lekko neurotycznie w granicach perwersji. "Niuplać dzyndzla" :D specially for smert :D
Przesiądź się!
Przegubowy kotecek!
chomik w świecie
 
 
 
feroluce 
Sky Captain


Posty: 154
Skąd: znad wody
Wysłany: 7 Grudnia 2010, 18:08   

Xpeditus, nie chodzi o to, że nie zrozumiałam, o jaką formę przechowywania informacji Ci chodzi, tylko o to, że użyłeś słowa, które przypadkowo ma już w języku polskim znaczenie, i to cokolwiek inne, niż to, jakie chciałeś przekazać. Tak, podejrzewałam, że chodziło Ci o jakąś formę ultraniskotemperaturowych nośników danych. Tylko nazwę nadałeś im taką, że w kontekście szorta dosłowne jej potraktowanie wywołało u mnie niekontrolowaną radość. Ale to moje zboczenie, mam nadzieję, ze się nie obraziłeś.
Co do dopucowania - z chęcią zobaczyłabym poprawioną wersję (bez tej i kilku innych kfiatków). Bo warto, pomysł mi bardzo podszedł.
_________________
Nie ma rzeczy niemożliwych.
 
 
dziko 
Yoda


Posty: 949
Skąd: Warszawa
Wysłany: 7 Grudnia 2010, 21:29   

Taka ciekawostka a propos tematyki tej edycji szortów. Nie wiem skąd Mateusz czerpał pomysł na "Ucztę starych czasów", niemniej sama idea nie jest taka do końca Sci-Fi. Intrygujący artykuł:

Czy jadał pan wieloryba? No chyba
_________________
pozdrawiam - Bartek
Dzikopis
 
 
Xpeditus 
Gollum

Posty: 23
Skąd: Skierniewice
Wysłany: 8 Grudnia 2010, 19:39   

@feroluce

Heh, no cóż - tak to jest jak się większość informacji czerpie po angielsku - to z mojej strony. Ciekawe swoją drogą jak zatem trzeba by przetłumaczyć "cryostasis" na polski.

Z innej beczki - myślę, że ciekawym byłoby skonstruowanie opowiadania (szorta?) który czerpałby pełnymi garściami z takich międzyjęzykowych nieścisłości. Najłatwiej byłoby pewnie z czeskim - tu się nawet chyba wysilać za bardzo nie trzeba :) Ale z angielskim mogłoby to być rzeczywiście zajmujące (o ile porządnie zrobione).
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group