Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Niewykorzystane epoki historyczne
Autor Wiadomość
Matrim 
Kwiatek


Posty: 10317
Skąd: Zagłębie i Wielkopolska
Wysłany: 11 Lutego 2011, 11:34   

Krzyżacy, Jagiełło i Witold to domena Last Vikinga póki co. Za kilka lat, może ;)
_________________
Scio me nihil scire.

"Nie dorastaj, to jest gupie i nie daje się cofnąć. Podobno." - Martva
 
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 11 Lutego 2011, 12:10   

Matrim, tak , ale jest coś ciekawego w Twym sposobie myślenia. Wspólczesny czlowiek tak jest zapatrzony w obecne problemy, że nawet ekstrapoluje je do alternatywnej hipotetycznej bajki.
Dla Ciebie ewentualny przeciwnik owego "Imperium" automatycznie znalazł się na Zachodzie- o obecnie zdechlm imperium Tamerlana / wtedy włąsnie się tworzyło/ wogóle nie pomyślałeś :wink:
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
Matrim 
Kwiatek


Posty: 10317
Skąd: Zagłębie i Wielkopolska
Wysłany: 11 Lutego 2011, 12:22   

Ale to mam się cieszyć, czy obrazić? ;)
_________________
Scio me nihil scire.

"Nie dorastaj, to jest gupie i nie daje się cofnąć. Podobno." - Martva
 
 
 
jewgienij 
Parszywiec

Posty: 6286
Skąd: Kraków
Wysłany: 11 Lutego 2011, 12:28   

feralny por. napisał/a
ilcattivo13 napisał/a
Dobry przykład to Hiszpanka
Słyszałem, że hiszpanka wykańczała młodych na równi ze starymi.


Ba, atakowała przede wszystkim młodych i silnych. Dwudziesto-trzydziestoletnich. Nie tylko z powodu warunków wojennych.
 
 
jewgienij 
Parszywiec

Posty: 6286
Skąd: Kraków
Wysłany: 11 Lutego 2011, 12:32   

Uwaga: post pod postem.

Mały Olaf napisał/a
Oto jest przykład tego, o czym mówiłem przedtem. Próba zaburzenia idealne, wygłaskanej, bezpiecznej wizji świata od razu spotyka się z potępieniem.


Więc jeśli chcesz głaskać kota pod włos, to nie płacz, kiedy poharata dłoń. :) Do prowokowania i burzenia trzeba mieć predyspozycje i silne nerwy.
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 11 Lutego 2011, 13:42   

Matrim napisał/a
Ale to mam się cieszyć, czy obrazić?
Ani to an to, ot taka konstatacja na boczku :wink:
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
figurant 
Langolier

Posty: 286
Skąd: Szczecin
Wysłany: 13 Lutego 2011, 02:12   

Uważam za kompletnie niewykorzystany okres I wojny światowej oraz lata powojenne. Gdyby np. trochę inaczej potoczyły się losy rewolucji październikowej. Ile tam można ciekawych historii umieścić i z jakim rozmachem opisać.
_________________
Jedzenie zwierząt odegrało kluczową rolę w zniewoleniu kobiet. Od kiedy człowiek zaczął podporządkowywać sobie gatunki zwierząt i uprzedmiotowił je ich posiadaniem, stracił szacunek do samic.
 
 
nureczka 
Mama Pufcia


Posty: 6205
Skąd: Nowa Iwiczna
Wysłany: 13 Lutego 2011, 09:32   

figurant napisał/a
Gdyby np. trochę inaczej potoczyły się losy rewolucji październikowej.

Akurat na ten temat książek napisano wyżej kokardek. Jeno nikt ich na polski nie tłumczy.
Sorki, nie mogłam się powstrzymać.
_________________
Zapraszam do odwiedzania mojej strony oraz bloga
 
 
Navajero 
Admirał Ackbar


Posty: 2456
Skąd: Shangri - La
Wysłany: 13 Lutego 2011, 11:12   

To zależy w jakim ujęciu. Tam było przynajmniej kilka "punktów przegięcia" w których losy rewolucji mogły się diametralnie zmienić. Nas, Polaków najbardziej chyba obchodziłaby kwestia nieudanych rozmów Piłsudski - Denikin.
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 13 Lutego 2011, 12:03   

Ale utłuczenie Lenina w zamachu 6 lipca 1918 roku i leweesery u władzy tez niezła zadyma by była .
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
nureczka 
Mama Pufcia


Posty: 6205
Skąd: Nowa Iwiczna
Wysłany: 13 Lutego 2011, 14:28   

Z historii jeszcze nowszej, po śmierci Stalina do władzy dochodzi Beria.
_________________
Zapraszam do odwiedzania mojej strony oraz bloga
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 13 Lutego 2011, 15:47   

nureczka, dojść to doszedł , ale gdyby się utrzymał ?
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
nureczka 
Mama Pufcia


Posty: 6205
Skąd: Nowa Iwiczna
Wysłany: 13 Lutego 2011, 15:50   

dalambert, no fakt, mało precyzyjnie się wyraziłam.
Ale swoją drogą przez te kilka miesięcy zachowywał się zaskakująco.
_________________
Zapraszam do odwiedzania mojej strony oraz bloga
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 13 Lutego 2011, 22:50   

nureczka, to już historycy twierdza, ze Beria jako wredny pragmatyk szykował spora zmianę w metodach i celach tej całej imprezy zwanej CCCP.
Było nie było premier Węgier Nogi / chyba tak się pisze?/ z 1956 r.- zamordowany potem przez Kadara, to był "człowiek" Berii.
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
Matrim 
Kwiatek


Posty: 10317
Skąd: Zagłębie i Wielkopolska
Wysłany: 13 Lutego 2011, 22:53   

dalambert napisał/a
premier Węgier Nogi


Nagy (czyt. Nodź) :) Imre zresztą.
_________________
Scio me nihil scire.

"Nie dorastaj, to jest gupie i nie daje się cofnąć. Podobno." - Martva
 
 
 
nureczka 
Mama Pufcia


Posty: 6205
Skąd: Nowa Iwiczna
Wysłany: 13 Lutego 2011, 23:11   

dalambert, mi raczej chodziło o to, że zachowywał się zaskakująco łagodnie. Oczywiscie jak na Berię.
_________________
Zapraszam do odwiedzania mojej strony oraz bloga
 
 
Navajero 
Admirał Ackbar


Posty: 2456
Skąd: Shangri - La
Wysłany: 13 Lutego 2011, 23:25   

Wiecie ludziska, takie analizy są chyba jednak przedwczesne... Dopiero od niedawna wychodzą na jaw materiały które mogą rzucić światło na wydarzenia sprzed kilkudziesięciu lat. Np. ostatnio poczytałem sobie różnych różności na temat Żukowa, któremu Rezun/ Suworow i paru innych dorobiło romantyczną legendę ( znaczy jak to Stalin z czystej zawiści gnoił faceta który wygrał dla niego II wojnę). Tymczasem okazało sie, że Stalin odsunął od władzy Żukowa z przyczyn jak najbardziej sensownych i pragmatycznych: Żukow wielokrotnie i publicznie skompromitował się jako mitoman przypisujący sobie cudze sukcesy, a w dodatku okazał się złodziejem ( na dużą skalę).
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 14 Lutego 2011, 08:07   

Matrim, dzięki - pamiętałem jak się go czyta, nie jak pisze.
nureczka, o tym to mówiłem, są historycy , którzy twierdzą, iż zamiarem Berii po śmierci Stalina ,było daleko idące złagodzenie reżimu i zmiana stosunków ekonomicznych w kierunku NEPu / leninowskiego, jeno bardziej/.
Navajero, cała nasza wiedza o historii CCCP i państw sowieckiego łagru jest mocno zmanipulowana i zmitologizowana, na rózne sposby.
Weź sobie choćby u nas sprawę Mołojców, czy rzeczywiste dokonania i liczebność GL i AL.
O samej Rosji to mi się nawet myśleć nie chce . Co by nie napisali, to już jest politicalfiction :mrgreen:
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
Kyle Katarn 
Zombie Lenina


Posty: 487
Skąd: Sulon
Wysłany: 14 Lutego 2011, 09:47   

Gruzja i Armenia w średniowieczu (zwłaszcza od X do XII wieku) to ciekawe tematy, ale mało znane i nie wykorzystane w fantastyce.
dalambert napisał/a
utłuczenie Lenina w zamachu 6 lipca 1918 roku

Pomyliłeś datę zamachu na niemieckiego ambasadora Wilhelma von Mirbacha - który faktycznie miał miejsce 6 lipca 1918 - z zamachem na Lenina z 30 sierpnia 1918.
Poza tym zgoda.

Ciekawą alternatywą byłoby też zdobycie Rzymu przez Hannibala w 216 r. p.n.e., zaraz po bitwie pod Kannami. Decyzja ruszenia na Rzym mogłaby odmienić losy Europy na setki lat.
_________________
Brzdęśniało już; ślimonne prztowie
Wyrło i warło się w gulbieży;
Zmimszałe ćwiły borogowie
I rcie grdypały z mrzerzy.
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37515
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 14 Lutego 2011, 09:51   

Kyle Katarn napisał/a
Gruzja i Armenia w średniowieczu (zwłaszcza od X do XII wieku) to ciekawe tematy, ale mało znane i nie wykorzystane w fantastyce.
czyli?
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 14 Lutego 2011, 09:55   

Kyle Katarn napisał/a
Pomyliłeś datę zamachu na niemieckiego ambasadora Wilhelma von Mirbacha - który faktycznie miał miejsce 6 lipca 1918 - z zamachem na Lenina z 30 sierpnia 1918.

Nie pomyliłem, bo zamach na von Mirbacha był sygnałem do puczu lewycheserowców w Moskwie , odbywał się wtedy Zajzd Rad i SRowcy mieli tam przewagę, lecz siłę w garści miał Lenin z bolszewikami, mino udziału w puczu czerezwyczajki / Feluś D. dał się internowac- dośc podejrzana sprawa/ bolszewików wybroniły pułki strzelców łotewskich, no i SRerowcy zaczęli hurtem trafiać do piachu.
Zamach na Lenina przeprowadziła właśnie lewaeserówka usiłując ratować mordowanych kolegów partyjnych.
Tyle w największym skrócie.
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
figurant 
Langolier

Posty: 286
Skąd: Szczecin
Wysłany: 16 Marca 2011, 15:57   

Czytam właśnie Spisek przeciwko Ameryce i pomyślałem sobie, że na naszym gruncie też można napisać ciekawą historię alternatywną. Świat, w którym nie powiódł się zamach majowy albo Narutowicz przeżył zamach.
Ogólnie mam wrażenie, że 20- lecie międzywojenne jest słabo obecne w naszej literaturze czy filmie. A szkoda.
_________________
Jedzenie zwierząt odegrało kluczową rolę w zniewoleniu kobiet. Od kiedy człowiek zaczął podporządkowywać sobie gatunki zwierząt i uprzedmiotowił je ich posiadaniem, stracił szacunek do samic.
 
 
Navajero 
Admirał Ackbar


Posty: 2456
Skąd: Shangri - La
Wysłany: 16 Marca 2011, 18:10   

figurant napisał/a
Ogólnie mam wrażenie, że 20- lecie międzywojenne jest słabo obecne w naszej literaturze czy filmie. A szkoda.

Coś tam jednak ludziska piszą :) Na poważnie - część dokumentów nadal jest nie zbadana, inne sprawy śmierdzą do dzisiaj, jednym słowem - nic dziwnego.
 
 
figurant 
Langolier

Posty: 286
Skąd: Szczecin
Wysłany: 18 Marca 2011, 13:39   

Navajero napisał/a
Coś tam jednak ludziska piszą

Wiem, nawet sobie dziś kupie aby przez weekend przeczytać :)
Jeżeli coś śmierdzi tym bardziej należy się tym zainteresować - takie jest moje zdanie. I szczerze się dziwie, że tak słabo się ją wykorzystuje: barwne postacie jak Wieniawa, pojedynki (o których wyczytałem w Twoim artykule), terroryści z KPP itd. Amerykanie mając taki fragment historii już dawno nakręcili by pół setki filmów i wydali ze sto książek.
_________________
Jedzenie zwierząt odegrało kluczową rolę w zniewoleniu kobiet. Od kiedy człowiek zaczął podporządkowywać sobie gatunki zwierząt i uprzedmiotowił je ich posiadaniem, stracił szacunek do samic.
 
 
Navajero 
Admirał Ackbar


Posty: 2456
Skąd: Shangri - La
Wysłany: 18 Marca 2011, 14:11   

figurant napisał/a
Jeżeli coś śmierdzi tym bardziej należy się tym zainteresować - takie jest moje zdanie.

To nie takie proste, ale trudno pisać o detalach na publicznym forum. Przykładowo - sam wykaz komunistów współpracujących z "Dwójką" czy "Defą" mógłby się okazać dla niektórych środowisk czy osób mocno niewygodny. W dodatku są to dokumenty podważające ustalenia wielu prominentnych historyków, którzy najpierw twierdzili, że Stalin ma zawsze rację ( więc miał też kiedy masakrował KPP tłumacząc, że partia ta została totalnie zinfiltrowana przez "piłsudczykowskich prowokatorów'), a później ( po referacie Chruszczowa i zgnojeniu Stalina) rzucili cały swój autorytet naukowy, aby zaprzeczyć słowom wodza i zrehabilitować polskich komunistów. Tymczasem z akt tych wynika, że wodzu miał rację... To tylko jeden z bardziej błahych przykładów.
 
 
aniol 
Bink


Posty: 1778
Skąd: Kraków/Tomaszow Maz
Wysłany: 21 Marca 2011, 12:59   

Adamie - ja to jestem prosty facet co to na mordobiciu sie zna i na sadownictwie, w zawilosciach sie gubie (problemy ktorych nie da sie rozwiazac ciosem w ryjalbo toporkiem, mnie przerastaja :wink: ) ale
a) czy jeszcze zyja osoby ktorych te kontrowersje dotycza? - raczej niewielu wiec co za problem pisac?
b) autorytety jakies wsrod historykow? no bez jaj teraz nie ma zadnych! kazden jeden moze pisac co mu sie podoba, plwanie na swietosci nawet jest ze sie tak po mlodziezowemu wyraze "trendy" - wiec co za problem pisac?
c) z czasow sredniowiecznych byl onegdaj taki historyk pan Michalek (niestety zmarlo mu sie - nad czym sam wielce ubolewam bo jego cykl ksiazek o wyprawach krzyzowych padl w polowie) pan ow opluwany byl przez wszystkich i zewszad za to ze wyciagal zupelnie inne wnioski niz tzw autorytety przepisujace nawzajem swoje ksiazki - i co? i nic! mila to generalnie w anusie co o nim na rozniastych forach histroycznych sie wypisuje za to pisal nadal - wiec co za problem pisac?
_________________
www.washidojo.republika.pl

dyskusja - w zależności od interlokutora polega na wymianie poglądów, ciosów lub strzałów

nie jestem rasista - nienawidze wszystkich jednakowo
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37515
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 21 Marca 2011, 13:05   

aniol napisał/a
) z czasow sredniowiecznych byl onegdaj taki historyk pan Michalek (niestety zmarlo mu sie - nad czym sam wielce ubolewam bo jego cykl ksiazek o wyprawach krzyzowych padl w polowie) pan ow opluwany byl przez wszystkich i zewszad za to ze wyciagal zupelnie inne wnioski niz tzw autorytety
Pan Michałek zwyczjnie błędy sadził a nie do oryginalnych wniosków dochodził
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 21 Marca 2011, 13:06   

aniol napisał/a
a) czy jeszcze zyja osoby ktorych te kontrowersje dotycza? - raczej niewielu wiec co za problem pisac?

Oj ,
a NDecja i jest wspominacze i spadkobiercy,
a Sanacja i piłsudsczycy sa też dziś obecni ideowo.
a, cały zestaw dzieci i wnucząt KPPowców siedzący w Gazecie Wyborczej i modelujący mózgi naszych ćwierćintelgentów ???

Stary wbrew pozorow ciągłość historyczna ma się dobrze i wpływa na dziś, a czasem nawet je zalewa :wink:
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
Navajero 
Admirał Ackbar


Posty: 2456
Skąd: Shangri - La
Wysłany: 21 Marca 2011, 13:39   

aniol napisał/a

a) czy jeszcze zyja osoby ktorych te kontrowersje dotycza? - raczej niewielu wiec co za problem pisac?

Są i to prominentne :) Nie chodzi tu o strach przed pisaniem o tych sprawach, ale co innego przedstawić je w tekstach dostępnych w zasadzie tylko dla historyków, co innego - rzucić do wiadomości publicznej. No chyba, że komuś zależy na reputacji skandalisty. Mnie nie.
aniol napisał/a
b) autorytety jakies wsrod historykow? no bez jaj teraz nie ma zadnych! kazden jeden moze pisac co mu sie podoba, plwanie na swietosci nawet jest ze sie tak po mlodziezowemu wyraze trendy - wiec co za problem pisac?

Autorytety są, jak najbardziej. I znowu - nie chodzi o jakieś obawy przed ujawnieniem pewnych faktów ( wywaliłem kawę na ławę w doktoracie, dlatego nie został opublikowany, choć eksperci ocenili go b. pozytywnie i opiniowali do druku), chodzi o trudność w przedstawieniu i uzasadnieniu tych faktów tzw. przeciętnemu, niezbyt interesującemu się historią czytelnikowi, na takim poziomie, aby zrozumiał, w sytuacji, kiedy podręczniki twierdzą inaczej. Jako minimum wymagałoby to masywnych przypisów które pasowałyby do tekstu jak pięść do nosa, bo musiałyby być nie na poziomie publicystyczno - gawędziarskim, a naukowym.
aniol napisał/a
c) z czasow sredniowiecznych byl onegdaj taki historyk pan Michalek (niestety zmarlo mu sie - nad czym sam wielce ubolewam bo jego cykl ksiazek o wyprawach krzyzowych padl w polowie) pan ow opluwany byl przez wszystkich i zewszad za to ze wyciagal zupelnie inne wnioski niz tzw autorytety przepisujace nawzajem swoje ksiazki - i co? i nic! mila to generalnie w anusie co o nim na rozniastych forach histroycznych sie wypisuje za to pisal nadal - wiec co za problem pisac?

Nie znam wszystkich publikacji Michałka, ale w wielu tekstach dawał upust fantzaji. To trochę inna sytuacja.
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 22 Marca 2011, 14:15   

aniol, nie marudź Wallenroda Marcina Wolskiego sobie poczytaj :)
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group