Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Najlepsze opowiadania w 2009 roku

Które opowiadania zapadły Ci w pamięć w 2009 roku
Piotr Patykiewicz - Umieralnia
3%
 3%  [ 4 ]
Andrzej Sawicki - Aniołki Czackiego: Romeo i Julia
0%
 0%  [ 1 ]
Grzegorz Drukarczyk - Przejdz na priv....
9%
 9%  [ 11 ]
Krzysztof Piskorski - Drugi obraz spod piramid
0%
 0%  [ 1 ]
Robert M. Wegner - Każdy dostanie swoją kozę
14%
 14%  [ 17 ]
Jewgienij T. Olejniczak - Skazka
9%
 9%  [ 11 ]
Marta Kisiel - Przeżycie Stanisława Kozika
2%
 2%  [ 3 ]
Magdalena Kozak - Zakładnicy
1%
 1%  [ 2 ]
Tomasz Bochiński - Kraina potworów
15%
 15%  [ 18 ]
Rafał Cywicki - Śmierciołak
2%
 2%  [ 3 ]
Ewa Skuta - Pod ziemią
3%
 3%  [ 4 ]
Rafał Dębski - Wilcze prawo
5%
 5%  [ 7 ]
Andrzej Sawicki - Światło w ciemności
1%
 1%  [ 2 ]
Maciej Musialik - Winston Watson i ludzie interesu
2%
 2%  [ 3 ]
Dariusz Domagalski - ORP "Dzik": Od zmierzchu do nieśmiertelności
3%
 3%  [ 4 ]
Robert J. Szmidt - Pola dawno zapomnianych bitew: Kuźnia
4%
 4%  [ 5 ]
Krzysztof Piskorski - Jad
11%
 11%  [ 13 ]
Krzysztof Baranowski - Uroczy zakątek
0%
 0%  [ 1 ]
Michał Cetnarowski - Liber Horrorum
6%
 6%  [ 8 ]
Głosowań: 46
Wszystkich Głosów: 118

Autor Wiadomość
xan4 
Tatuś Muminków


Posty: 5116
Skąd: Dolina Muminków
Wysłany: 25 Stycznia 2010, 13:36   

Żerań, próbuj, ja na pewno kupię taką antologię, inni pewno też się skuszą. szukaj wydawcy.
Było Don Wollheim proponuje, może też być: 2009. Antologia według Żerania.

edit: poprawki.
Ostatnio zmieniony przez xan4 25 Stycznia 2010, 13:39, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37515
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 25 Stycznia 2010, 13:36   

ja nie kupię
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
andre 
Szninkiel


Posty: 1343
Skąd: Często Hau
Wysłany: 25 Stycznia 2010, 13:45   

Żerantologia :D
 
 
gorat 
Modegorator


Posty: 13819
Skąd: FF
Wysłany: 25 Stycznia 2010, 14:15   

Antologia "Żer. Najlepsze opowiadania roku 2009" i poniżej rysunek tubylców (neandertali?) w skórach zdobionych czaszkami itd. zajadających wśród tropikalnych ruin miasta strzępy książek?

Edit: to miasto to Żerań może być, czemu nie.
_________________
Początkujący Wiatr wieje: Co mogę dla kogoś zrobić?
Zostań drzewem wiśni.
---
鼓動の秘密

U mnie działa.
Ostatnio zmieniony przez gorat 25 Stycznia 2010, 14:28, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
andre 
Szninkiel


Posty: 1343
Skąd: Często Hau
Wysłany: 25 Stycznia 2010, 14:21   

Żer dla skner,tylko 4,99 :D
 
 
Kruk Siwy 
Wierny Legionista


Posty: 21969
Skąd: Szmulki
Wysłany: 25 Stycznia 2010, 14:24   

A gdzie twarde dowody?

Dajcie spokój chłopaki, pomarzyć każdemu nawet temu Żeraniu można.
_________________
Tu leży pisarz nieznany.
Marzył, że dorówna tuzom.
Talent miał niespotykany
lecz pisał sobie, a muzom.

ˆ Agi
 
 
baranek 
Wróbel galaktyki


Posty: 5606
Skąd: Toruń
Wysłany: 25 Stycznia 2010, 14:41   

antologia rzecz świetna. ale tej bym nie kupił.
_________________
Życie, ku*wa, jest nowelą.

"Pisze się po to, żeby było napisane" - Zygmunt Kałużyński
 
 
terebka 
Filippon


Posty: 3843
Skąd: Nowogródek Pomorski
Wysłany: 25 Stycznia 2010, 15:17   

Tak się łamie kościec marzeniom ;>
 
 
 
gorat 
Modegorator


Posty: 13819
Skąd: FF
Wysłany: 25 Stycznia 2010, 15:21   

Gwoli ścisłości: ja sobie serio wyobraziłem taką okładkę na półce księgarni. Może spaczony jakiś jestem, że ten pomysł na serio biorę...
_________________
Początkujący Wiatr wieje: Co mogę dla kogoś zrobić?
Zostań drzewem wiśni.
---
鼓動の秘密

U mnie działa.
 
 
baranek 
Wróbel galaktyki


Posty: 5606
Skąd: Toruń
Wysłany: 25 Stycznia 2010, 16:29   

terebka napisał/a
Tak się łamie kościec marzeniom ;>


ja niczego nie łamię. ja już tę antologię mam. albo tą.
_________________
Życie, ku*wa, jest nowelą.

"Pisze się po to, żeby było napisane" - Zygmunt Kałużyński
 
 
Żerań
[Usunięty]

Wysłany: 25 Stycznia 2010, 22:02   

fajnie się czyta takie posty. kupię, nie kupię, pomysł rzuciłem jak najbardziej serio i chciałbym wiedzieć, dlaczego czytelnicy nie chcą mieć dobrych opowiadań zebranych w jednym miejscu. bez uzasadnienia to takie pitu pitu, a logicznego uzasadnienia dla nie to ja nie widzę (nie mówię o chwilowym braku kasy). albo się lubi dobrą prozę, albo jej nie lubi. a jeśli nie lubimy dobrej prozy, po co czytamy? jesteśmy masochistami? zabrzmi to może dziwnie, ale ja recenzuję ostatnio głównie dobre książki. próbkę tego, czym mogłaby być antologia zredagowana przeze mnie będziecie mieli, jak ruszy skryptorium (to zresztą dobra nazwa dla antologii:P), bo teksty - poza fantastyką rosyjską, której nie czytam z racji nieznajomości rosyjskiego i musiałem zawierzyć ekspertom i ich recenzjom (zgaga, paweł laudański) - wybrałem i będę wybierał ja. zresztą jeden z tekstów dla skryptorium, opowiadanie doctorowa, trafił niedawno do "nowej fantastyki" i został wybrany równolegle i niezależnie ode mnie, przez co nawet się trochę z pawłem pożarłem. wiem, że żartujecie i pewnie większość z was życzy mi szczerze powodzenia. ale skoro prosiłem o poważną dyskusję na temat pomysłu, to może mnie malkontenci oświecą, czemu są na nie. nie mają zaufania do selekcjonera? to niech powiedzą, które z tych tekstów, jakie przedstawiłem jako demówkę, nie zasługują na umieszczenie w antologii i dlaczego. o ile w ogóle te opowiadania czytali. bo jeśli nie mają zaufania do selekcjonera tylko dlatego, że selekcjonerem jestem ja, bez znajomości wybranych utworów, to dyskusja jest o kant *beep* potłuc.
 
 
Martva 
Kylo Ren


Posty: 30898
Skąd: Kraków
Wysłany: 25 Stycznia 2010, 22:09   

Żerań, na rany Bogini, nie spinaj się tak :shock:

Jestem masochistką podobno, ale lubię czytać, tylko że jakoś nie lubię kupować książek w których są opowiadania które już czytałam w pismach. I tyle. Dlatego pewnie też bym nie kupiła, nie tylko dlatego że Ty byś był selekcjonerem ;P:
_________________
Potem poszłyśmy do robaków, które wiły się i kłębiły w suchej czerwonej glebie. Przewracały błoto i uśmiechały się w swój robaczy sposób, białe, tłuste i bezokie.
-Myślimy, ze słuszne jest i właściwe dla dziewczyny, by umarła. Dziewczyny muszą umierać, jeśli robaki mają jeść, jest w najwyższym stopniu słuszne, aby robaki jadły.

skarby
szorty
 
 
Żerań
[Usunięty]

Wysłany: 25 Stycznia 2010, 22:13   

nie spinam się:-) wbrew pozorom ja się bardzo dobrze bawię czytając powyższe posty, po prostu nie rozumiem, dlaczego ktoś nie chce mieć dobrych utworów zebranych w jednym tomie i nie chce tego uzasadniać. okay, ty może nie lubisz kupować, ale a) wiele razy spotykałem się z głosami, chociażby przy zajdlu, że delikwent nie wie na kogo głosować, bo nie czytał, więc taka antologia byłaby pomocna przy wyborze b) z góry zakładasz, że czytałaś wszystkie opowiadania. okay. ale może ktoś nie czytał. :) w stanach zjednoczonych takie antologie są bardzo popularne i jestem pewien, że przyjęłyby się i u nas.

edit: jeszcze c) taka antologia ma sens. pisma ci giną, czasem dobre opowiadanie ci umknie, a chcesz wrócić do niego, przypomnieć sobie, a dużo trudniej zgubić jest książkę, bądź co bądź. poza tym nowe w takiej antologii byłyby elementy krytyczne - czyli np. wywiady z autorami, lub eseje zaproszonych do zabawy krytyków (parowski, repeczko, sedeńko, matuszek, dunin-wąsowicz np.). i wywiady plus eseistyka byłyby nowe.
Ostatnio zmieniony przez Żerań 25 Stycznia 2010, 22:17, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Martva 
Kylo Ren


Posty: 30898
Skąd: Kraków
Wysłany: 25 Stycznia 2010, 22:17   

No toż przecież nie piszę 'pomysł bez sensu, nikt tego nie kupi, nie ma co wydawać' tylko że JA tego nie kupię. Pytałeś, odpowiedziałam.
I spinasz się szalenie, poprzedni post był zaskakująco spinający :)

EDIT: bardzo lubię antologie, ale tematyczne, i ze świeżymi opowiadaniami napisanymi specjalnie do tej antologii, a nie przedruki z pism :)
_________________
Potem poszłyśmy do robaków, które wiły się i kłębiły w suchej czerwonej glebie. Przewracały błoto i uśmiechały się w swój robaczy sposób, białe, tłuste i bezokie.
-Myślimy, ze słuszne jest i właściwe dla dziewczyny, by umarła. Dziewczyny muszą umierać, jeśli robaki mają jeść, jest w najwyższym stopniu słuszne, aby robaki jadły.

skarby
szorty
 
 
Żerań
[Usunięty]

Wysłany: 25 Stycznia 2010, 22:18   

nie miałem zamiaru się na nikogo obrażać. :-) i soraski za mały edit. aha, jeszcze coś. to nie są przedruki jedynie z pism. podkreślam jeszcze raz: to byłyby najlepsze opowiadania ROKU. czyli także z innych zbiorów, antologii. takich, które są trudno dostępne, a które możecie przeoczyć. więc byłaby duża szansa, że także dla ciebie, martvo, byłaby część opowiadań nowa. fantastyka bowiem trafia się nawet w pismach uważanych za główny nurt, np. w "lampie", albo "ha! arcie".
 
 
Martva 
Kylo Ren


Posty: 30898
Skąd: Kraków
Wysłany: 25 Stycznia 2010, 22:27   

Ależ nie mówię że się obrażasz, tylko że się spinasz ;) Strasznie się przejmujesz tym że ktoś mógłby nie chcieć kupić książki z opowiadaniami które TY wybrałeś, no jak to tak ;)

Żerań napisał/a
pisma ci giną, czasem dobre opowiadanie ci umknie, a chcesz wrócić do niego, przypomnieć sobie, a dużo trudniej zgubić jest książkę, bądź co bądź.


Może nie giną, leżą w stosie i jak mam parcie na znalezienie konkretu, to czytam.

Żerań napisał/a
poza tym nowe w takiej antologii byłyby elementy krytyczne

A wywiady i eseje mnie totalnie nie interesują, bardzo mi przykro ;P: Publicystykę w pismach czytam z poczucia obowiązku, ale wolałabym więcej opowiadań.

Ale nie martv się, jest szansa że jestem dziwna i mam inny od powszechnego model czytania :)
_________________
Potem poszłyśmy do robaków, które wiły się i kłębiły w suchej czerwonej glebie. Przewracały błoto i uśmiechały się w swój robaczy sposób, białe, tłuste i bezokie.
-Myślimy, ze słuszne jest i właściwe dla dziewczyny, by umarła. Dziewczyny muszą umierać, jeśli robaki mają jeść, jest w najwyższym stopniu słuszne, aby robaki jadły.

skarby
szorty
 
 
gorat 
Modegorator


Posty: 13819
Skąd: FF
Wysłany: 25 Stycznia 2010, 22:31   

Akant też z rzadka coś druknie, a rocznik tego to góra papieru zawierająca więcej tekstu, niż chyba SFFiH do tej pory wydrukował... łatwo przegapić. Dalej nie ma co wyliczać.
Była taka antologia "Z korca maku". Głównonurtowa, teksty premierowe, lata 70e, a fantastyką o dziwo napstrzyło.
_________________
Początkujący Wiatr wieje: Co mogę dla kogoś zrobić?
Zostań drzewem wiśni.
---
鼓動の秘密

U mnie działa.
 
 
Kruk Siwy 
Wierny Legionista


Posty: 21969
Skąd: Szmulki
Wysłany: 25 Stycznia 2010, 22:33   

Ale też jest dużo prawdy w tym co Martva mówi. Sporo ludzi nie kupi tomu w którym będą teksty w 80 -90 procentach im znane. Nie wiadomo dlaczego uważasz że ludzie nie znają niczego poza NF i SF.
Poza tym, to nie jest atak na Ciebie, ale... gdyby ktoś chciał przeznaczyć kasę na wydanie takiej antologii to weźmie kogoś z większym doświadczeniem. Tak już jest na tym świecie złym.
Ja na przykład w ciemno kupię najnowszą antologię Solarisu w wyborze Lecha Jęczmyka. A jeżeli byłyby tam teksty krytyczne jego autorstwa to gotów jestem nabyć dwa egzemplarze, jeden do zaczytania drugi na półkę.
_________________
Tu leży pisarz nieznany.
Marzył, że dorówna tuzom.
Talent miał niespotykany
lecz pisał sobie, a muzom.

ˆ Agi
 
 
Żerań
[Usunięty]

Wysłany: 25 Stycznia 2010, 22:42   

martvo, noż kurde blaszka - ile razy mam powtarzać, że się nie spinałem?;p w takiej antologii dobra publicystyka jest niezbędna, o ile miałby to być zbiór przekrojowy, rok po roku analizujący stan polskiej fantastyki (a może i szerzej, literatury, bez podziału na idiotyczne getta).

o, racja gorat. jeszcze dodałbym "fa-art". też zdarzało im się, afair, publikować fantastykę.

kruku, ja zdaję sobie sprawę z realiów i wiem, że bardzo trudno będzie mi się przebić z pomysłem do wydawców. trzeba sobie cierpliwie wyrabiać nazwisko, to wszystko. ale jeśli ktoś inny, bardziej uczony ode mnie, zabierze się za taką antologię (a niechby i jęczmyk, którego wybór kupię od razu po ukazaniu się w księgarniach; a to przecież retrospektywa), to nie będę miał żalu. po prostu dla dobra polskiej literatury taka antologia musi powstać. ale bardzo chciałbym pomóc przy zredagowaniu "najlepszych opowiadań" z jeszcze jednego względu: wielu fantastów po prostu pominie fantastyczne utwory pisarzy głównonurtowych (chociażby chwina, czy huellego z tej samej antologii).

nie powiedziałem, że ludzie nie znają. powiedziałem: ludzie mogą teksty i autorów ominąć. stawiam orzechy przeciw diamentom, że chwin zajdla nie dostanie za swoje opowiadanie, o rylskim nie wspominając. a to są teksty z pogranicza fantastyki. tokarczuk ze swoją "anną in w grobowcach świata" napisała jedną z najlepszych powieści 2006, fantastyczną oczywiście, a w głosowaniu na zajdla została pominięta. środowisko głosuje na swojaków. to samo główny nurt.
 
 
Kruk Siwy 
Wierny Legionista


Posty: 21969
Skąd: Szmulki
Wysłany: 25 Stycznia 2010, 22:57   

Rozumiem o czym mówisz. Sam w najnowszych polecankach wspomniałem utwór autora, który z pewnością nie jest uwzględniany przez gettowych "znawców".
Ja być może kupiłbym taki zbiór o jakim mówisz, bo łatwiej mi później pracować, ale ze względów merkantylnych taka inicjatywa chyba musi być niszowa. Nie wiem. Może niech przedstawiciele wydawców którzy tu są obecni albo przynajmniej zaglądają się wypowiedzą.
_________________
Tu leży pisarz nieznany.
Marzył, że dorówna tuzom.
Talent miał niespotykany
lecz pisał sobie, a muzom.

ˆ Agi
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37515
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 25 Stycznia 2010, 23:00   

Żerań, serka?
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Żerań
[Usunięty]

Wysłany: 26 Stycznia 2010, 09:47   

fidel, chętnie. będzie w sam raz na śniadanie. gouda? czy ementaler?

kruku, właśnie dlatego taka antologia jest potrzebna, tyle że oczywiście pozostaje kwestia opłacalności wydania. koszta wydania takiej antologii powinny być mniejsze niż wydanie zwykłego zbioru, więc sprzedaż mogła by być opłacalna na poziomie dwóch-trzech tysięcy egzemplarzy, przy cenie okładkowej 29.99. skoro opłacalne jest, jak widać, wydawanie antologii debiutantów, to antologia z opowiadaniami autorów jednak bardzo znanych sprzeda się, co najmniej tak samo dobrze. oczywiście, to tylko kalkulacja. a z wydawcami już ja sobie pogadam za jakiś czas:]
 
 
khamenei 
Zombie Lenina


Posty: 495
Skąd: Gdynia
Wysłany: 26 Stycznia 2010, 11:35   

No ja niestety też bym nie kupił, z tych samych powodów co Martva.
 
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 26 Stycznia 2010, 11:47   

może by kto zagłosował , albo co o temacie powiedział?
Bo te deklaracje NIE kupiemnia dość zabawne są :twisted:
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37515
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 26 Stycznia 2010, 11:50   

Bo Żerań, tak jakby zawłaszczył lekko temat.
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Żerań
[Usunięty]

Wysłany: 26 Stycznia 2010, 19:13   

a tam, zaraz zawłaszczył. może i lekki offtop się zrobił, ale tylko lekki - dalej rozmawiamy o najlepszych opowiadaniach 2009 roku. zresztą, dla mnie robert to jeden z ciekawszych "nowych" autorów fantastyki, który powinien zmierzyć się z powieścią. solidną, długą powieścią. :)

Edit: Jako że pojawił się Hulk...znaczy Mod, to żeby nie pisać pod postem moda tutaj napiszę: soraski za offtop.
Ostatnio zmieniony przez Żerań 28 Stycznia 2010, 22:23, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Kwapiszon 
Indiana Jones

Posty: 401
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 27 Stycznia 2010, 08:51   

Żerań napisał/a
A ja się trochę bardziej wysiliłem i podaję wstępną zawartość najlepszych opowiadań nieistniejącej, niestety, antologii Najlepsze fantastyczne opowiadania. Nie muszę chyba dodawać, że na kandydatów z SFFiH zagłosuję w ankiecie. :-) Docelowo będzie piętnaście najlepszych kawałków, bo jeszcze Sieć czeka na przeczytanie, ale te z SFFiH pozostaną bez zmian, hehe.

Table of Contents: „Najlepsze opowiadania 2009”

1.„Głowa węża” Łukasz Orbitowski
2.„Liber horrorum” Michał Cetnarowski
3.„Każdy dostanie swoją kozę” Robert M. Wegner
4.„Dwie przemiany Włodzimierza Kurczyka” Szczepan Twardoch
5.„Róża zbawienia” Stefan Chwin
6.„Rzeka” Anna Brzezińska
7.„Plac w Iraklonie” Wit Szostak
8.„Czerń” M.Lidia Kossakowska
9.„Z braku dowodów” Ewa Bury
10.„Za siedmioma stopniami” Anna Kańtoch
11.„To dla Lucy Lee, choć Lucy Lee już tu z nami nie ma” Paweł Paliński
12.„Kamień samuela” Andrzej Miszczak
13.„Kraina potworów” Tomek Bochiński

btw - przeczytalibyście taką antologię, gdyby ktoś ją wydał?:)


13 ciekawych opowiadań:
3 ze zbioru pod "Pod Dobrą Gwiazdą"
2 z antologii "Bajki dla dorosłych " oraz "Bez bohatera"
1 ze zbioru opowiadań "4 pory mroku"
3 z SFFiH
3 z NF
oraz jedna to chyba (mikro)powieść albo fragment z CzF.
Tylko mam, pewne wątpliwości, że to nie jest zbiór opowiadań
z 2009, bo jest opowiadanie wydrukowane z 2005 (również w 2009) więc po co 3 raz?
Jest (mikro)powieść, to dlaczego np. nie ma Wrońca albo Żmii albo po autorach KTL czy Białołęckiej? Jedno chyba jest numerycznie z 2010 wiem, że wydane pod koniec roku 2009.

Czyli opowiedz na tak zadane pytanie (dla przypomnienia)
...btw - przeczytalibyście taką antologię, gdyby ktoś ją wydał?:)"
Nie, bo większość czytałem, czyli dla mnie to tylko marnowanie czasu.

Ale sam pomysł Antologii ciekawy, tylko powinien być większy interwał czasowy,
akurat teraz jest 2010 czyli np. najlepsze opowiadania pierwszej dekady XXI wieku.
A sam dobór nie za bardzo mi odpowiada, ale przyjmuje na klatę, że nie nie wszystko musi się podobać. No i super że jest "Za siedmioma stopniami".
 
 
Gustaw G.Garuga 
Bakałarz

Posty: 6179
Skąd: Kanton
Wysłany: 27 Stycznia 2010, 10:43   

Żerań napisał/a
Nikt mi nie powie, że nie można zebrać dziesięciu, czy piętnastu dobrych opowiadań i puścić ich w jednej antologii, z komentarzami krytyków, wywiadami autorów itp.

Może być problem z prawami - różne pisma, różne wydawnictwa, różne zapisy w umowach.
_________________
"Our life is a time of war and an interlude in a foreign land, and our fame thereafter, oblivion." Marcus Aurelius
 
 
dzejes 
prorok


Posty: 10065
Skąd: City
Wysłany: 27 Stycznia 2010, 18:00   

Ej Żerań ale nie zajmuj wątku swoimi pomysłami, ok? Niezbyt to kulturalne, wpadać tak w środek głosowania i zaczynać dyskusję o antologii, w której widzisz swój poczesny udział.
 
 
xan4 
Tatuś Muminków


Posty: 5116
Skąd: Dolina Muminków
Wysłany: 7 Lutego 2010, 16:35   

8 dni do końca, przypominamy ponownie o głosowaniu na opowiadanie roku 2009 w SFFiH. Zapraszamy tych co jeszcze nie wybrali swojej ulubionej trójki.

Jaki piękny remis mamy na pierwszym miejscu i dodatkowy na drugim też :D
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group