Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Nikt nie gra w Dragon Age...?
Autor Wiadomość
agrafek 
Stalowy Szczur


Posty: 1024
Skąd: z Podgórza
Wysłany: 7 Grudnia 2009, 23:24   Nikt nie gra w Dragon Age...?

W każdym razie ja nie zauważyłem tematu dla tej gry. A chyba warto go założyć, skoro twórcy zapowiadają "wsparcie" dla niej przez najbliższe dwa lata, po których ukaże się następna część.
Zapowiadano "grę w starym stylu" i ta obietnica została spełniona. Czytałem nawet kilka wypowiedzi i jedną recenzję (albo dwie), w których uważano to za minus gry - bo jakże to żadnych super hiper innowacji? To można tak? To warto?
Warto.
Od pierwszego kliknięcia - niemal - poczułem się jak w domu. Sterowanie, świat, historia - wszystko jest w tej grze swojskie, ale skomponowane tak, by jednak kusić. Gra jest rzeczywiście starostylna jak tylko to możliwe, ale równocześnie zrobiona tak, by znać było upływ czasu, jaki minął od starego dobrego Baldurs Gate2. Bo też nie jest to BG i chyba nawet nie aspiruje do tego miana. Brak jej podobnego rozmachu w kreacji świata i postaci (na bohaterów choćby zbliżających się do klasy Jana Jansena, czy mających szansę na przejście do legendy jak Minsk i Boo nie ma co czekać). A jednak wciąga - wciąga jak diabli. Bohaterowie są jednak ciekawsi niż w większości gier, jakie przytrafiły nam się ostatnio (z Mass Effect na czele), ich odzywki bywają czasem niezłe, a ich historie wciągają. I choć nasza ekipa nie będzie aż takim zbiorem indywidualności jak kumple Bezimiennego z P:T, a żadna z pań z DA nie dorównuje Annie z tej samej gry (choć Morigan bardzo się stara i momentami jest tego bliska), to jednak przyłapałem się na tym, że przywiązałem się do tej grupy. I wcale nie tylko do psa:) (a to bestia porównywalna z nadpsem z Arcanum, tyle, że sympatyczniejsza. No i możemy nadać jej imię).
Co jeszcze można policzyć grze na plus? Zdecydowanie sposób, w jaki skomponowano fabułę. Niby nie ma w niej nic oryginalnego - przybywa pomiot zła i szykuje kęsim wszystkim istotom dobrej woli. Nasz bohater, należący do wron strzegących mur... A nie, tutaj to się nazywa Szara Straż. No, w każdym razie, bohater musi to powstrzymać. Uratować świat znaczy się. Było? Było. A było, że prawie wszyscy na tym świecie w rzyci mają naszego bohatera i jego ratowanie świata? Dlaczego? Bo tron nienajwiększego z królestw stoi akurat pusty i choć potwory stoją u bram, wszystkich do samego końca najbardziej interesuje kto na tym zacnym meblu usiądzie. Więcej czasu zajmie nam więc rozstrzyganie (z bronią w ręku) sporów dynastycznych, godzenie walczących ze sobą stronnictw, niż odnajdywanie cudownych przedmiotów wzmagających naszą siłę. Niemal do ostatniej chwili miotamy się między całą tą bandą spragnionych władzy patafianów, a od naszych decyzji zależy całkiem sporo. I czasem wcale nie tak łatwo je podejmować, tym bardziej, że sympatie polityczne i sojusze potrafią być tyleż tymczasowe, co kruche. Jest więc nieźle, a nawet bardzo nieźle. Idealnie nie. Ale dawno nie grałem w nową grę, która wessała by mnie równie intensywnie i na równie długo. I jest mi fajnie, ale i trochę smutno, że za wieczór lub dwa skończę ją. I to też o czymś świadczy.
W stosunku do klasyków z starych dobrych czasów gra została jednak w znacznym stopniu uproszczona. Zanim jednak rozlegną się jęki pełne zawodu spieszę poinformować, że wystarczy przesunąć suwak na pozycję najwyższego poziomu trudności i owe uproszczenia drażnią starych wyjadaczy znacznie mniej. Walki wymagają wtedy niezłego główkowania, a kombinacje czarów (bez których na wyższych poziomach się nie obejdzie), taktyk a nawet umiejętność wykorzystania elementów otoczenia (choć niespecjalnie, właściwie minimalnie) rozbudowana, sprawia wiele frajdy.
 
 
Sandman 
Rumburak


Posty: 2079
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 8 Grudnia 2009, 00:09   

W jakimś temacie DA już się przewinęło, chyba w " W co grać". Gra jest faktycznie dobra, ale aktualnie mam przesyt, zrobiłem sobie przerwę w połowie 2 przejścia. Celuję w achievementy, na razie coś 65, ale na wszystkie to nie wiem czy mi cierpliwości starczy.
_________________
"Życie to taki dziwny teatr, gdzie tragedia miesza się z farsą, scenariusz piszą sami aktorzy, suflerem jest sumienie i nigdy nie wiadomo, kiedy otworzy się zapadnia."
Andrzej Majewski
 
 
 
Navajero 
Admirał Ackbar


Posty: 2456
Skąd: Shangri - La
Wysłany: 8 Grudnia 2009, 00:24   

Są tacy co już grali ;P:
 
 
Adon 
Wiedźmin


Posty: 4755
Skąd: Londyn
Wysłany: 8 Grudnia 2009, 01:04   

I nawet się na temat gry wypowiadali i dyskutowali. ;P:
 
 
 
agrafek 
Stalowy Szczur


Posty: 1024
Skąd: z Podgórza
Wysłany: 8 Grudnia 2009, 09:10   

Tak mi się wydawało, że już gdzieś się z tematem zetknąłem, ale: 1. jestem leń i nie chciało mi się szukać, więc pomyślałem, że mogą być i inne lenie, które chętnie by coś napisały, ale też nie będzie im się chciało szukać 2. pomyślałem, że gra, do której dodatki mają się ukazywać przez dwa lata i która ma mieć dalsze części zasługuje na swój osobny wątek, żeby nie trzeba było potem latać i szukać wypowiedzi na jej temat po całym forum. Jak rozumiecie, to się sprzeciwia ideologicznemu lenistwu ;P:
 
 
Lichtenstein 
Langolier


Posty: 267
Skąd: biorą się dzieci?
Wysłany: 8 Grudnia 2009, 09:35   

Na pewno zagram, jak potanieje i będę miał czas i "w ogóle".

Ale to DLC w dialogach to ostre, ostre przegięcie.
 
 
 
Witchma 
Jokercat


Posty: 24697
Skąd: Zgierz
Wysłany: 8 Grudnia 2009, 09:37   

Ja bym sobie zagrała, tylko mi jeszcze nie przysłali :(
_________________
Basically, I believe in peace and bashing two bricks together.

"Wszystkie kobiety są piękne, tylko po niektórych tego nie widać."
/Maria Czubaszek/
 
 
 
agrafek 
Stalowy Szczur


Posty: 1024
Skąd: z Podgórza
Wysłany: 8 Grudnia 2009, 12:44   

Lichtenstein napisał/a
Na pewno zagram, jak potanieje i będę miał czas i w ogóle.

Ale to DLC w dialogach to ostre, ostre przegięcie.


DLC to w ogóle z lekka kontrowersyjna sprawa. Dawniej, jeśli gra się dobrze sprzedawała, firma robiła do niej dodatki, które zwykle były krótszymi, ale pełnoprawnymi scenariuszami. Część DLC nadal tak wygląda - np. w F3. Ale co począć z np. interesującymi wątkami, których nie da się rozegrać osobno, dodawanymi do gry po jakimś czasie? Mam przechodzić grę za każdym razem, gdy wyjdzie coś nowego? Nie powiem, pewnie jeszcze przejdę raz DA (kiedyś). Ale x razy?
 
 
Lichtenstein 
Langolier


Posty: 267
Skąd: biorą się dzieci?
Wysłany: 8 Grudnia 2009, 12:49   

Najlepsza i tak była sprawa zbroi dla konia w Oblivionie.
 
 
 
corpse bride 
Marsjanin


Posty: 4085
Skąd: n. huta, krk
Wysłany: 8 Grudnia 2009, 18:31   

jak to nikt nie gra? jakbyś się pojawiał na krakowskich spotkaniach, agrafku, to byś nawet mógł podyskutować z moim m., który poluje na te smoki od dnia premiery.
_________________
blog o życiu, blog o gotowaniu i galeria biżuterii.
 
 
agrafek 
Stalowy Szczur


Posty: 1024
Skąd: z Podgórza
Wysłany: 10 Grudnia 2009, 08:56   

Nie pojawiam się na krakowskich spotkaniach, bo gdy się odbywają, ja ciupię w Dragon Age :wink: .
Ale już skończyłem. Po raz pierwszy od bardzo dawna żal mi było kończyć grę i rozstawać się ze światem i postaciami.
No i zrobiłem sobie nową postać... :twisted:
 
 
corpse bride 
Marsjanin


Posty: 4085
Skąd: n. huta, krk
Wysłany: 10 Grudnia 2009, 13:06   

własnie, możliwość zrobienia postaci w tej grze jest niesamowita. postać m. wygląda jak on tylko ma szpiczaste uszy. przecież tam było z 5 parametrów samego nosa!
_________________
blog o życiu, blog o gotowaniu i galeria biżuterii.
 
 
Homer 
Admirał Ackbar

Posty: 2463
Skąd: ...
Wysłany: 10 Grudnia 2009, 21:19   

Ten raz wyręczę admina i lenia i przekleję swoją notkę główną (ale bez dyskusji).

Dragon Age za mną.

Solidna dawka dobrej RPGowej rozrywki ze stajni Bioware. Dobre wykonanie, przygody poboczne i fabuła. Fabuła... miejscami szablonowa -> odczują to zwłaszcza miłośnicy wszystkich Neverwinterów. Z grubsza da się wyczuć co i gdzie będzie, ale są miejsca gdzie bardzo ciekawie zaskakuje. Mamy to co zwykle, kupę przeciwników (ale znów nie hiper zróżnicowanych, ze 30 w sumie). Co nowego: kupę bossów (potworki z paskiem życia jak boss w diablo, częstokroć unikalne). I zestaw sojuszników, każdy ze swoim problemem i zachowaniem.

I BAAAARDZO trudne walki. Na "normalu"częstokroć zagryzałem mocno szczękę, bo jest trudno, jeśli się nie poświęca czasu na przygotowanie zestawu na każdą okazje, a i wystarczy mieć chwilę pecha, żeby wrogi mag zrobił sieczkę z drużyny. Dopóki można się leczyć jest w miarę dobrze, ale czasem pakujemy się w sytuacje gdy walka goni walkę, kolejną walkę i na koniec doprawia walką, gdzie jesteśmy już ekwipunkowo zdziesiątkowani i trzeba wrzucać sejwa odległego o godziny gry by sobie podnieść szanse. Na szczęście dla tych, którzy czasu na to nie mają, w każdej chwili można sobie zmienić stopień trudności, jednak gra na łatwym przynosi o wiele mniej satysfakcji niż na normalnym (a mamy jeszcze trudny i koszmar do wyboru). Na normalnym poziomie, jak już wspomniałem, główkować trzeba sporo i być diablo ostrożnym, na łatwym wystarczy iść na POWER nieustannie się lecząc. Niestety nie mam czasu rozkoszować się pozostałymi stopniami trudności bo gra zajęła by wtedy miesiące, a tak skończyłem mając na zegarze powyżej 70 godzin czystej rozgrywki i półtora tygodnia solidnego, ostrego grania.

Zadania wielowątkowe sprowadzają się głównie do wyboru jednej z dwóch opcji (pomagamy temu, tamtemu). Dlatego na jednym graniu nie da się przejść całości. 6 różnych początków (polecam przejść wszystkie) zapoznaje nas z masą bohaterów, na których natkniemy się później inną postacią w toku rozgrywki, z tym że będą co innego dla nas znaczyć. Przykładowo zły Howe, może być po prostu bossem, a może być zdrajcą, który wymordował nam na wstępie rodzinę.

W porównaniu do Neverwinterów widzę jedno: goście z Bioware grali w Wiedźmina i stwierdzili, że część pomysłów trzeba podłapać (np. alchemia, rzemieślnictwo + kodeks z updatem rozwoju postaci) :) .

W porównaniu do NWN2 gra wydaje mi się krótsza.
_________________
"All I can say is... keep reading. The best is yet to come."
 
 
Kobex 
Tom Bombadil

Posty: 25
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 13 Stycznia 2010, 15:55   

świetna gra jeden z najlepszych RPG ostatnich czasów fabuła świat, tworzenie postaci, dobry polski dubbing... cóż terea się nie będę rozpisywał idę czytac przed chwilą nabyta książkę dragon age :)
 
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 13 Stycznia 2010, 16:02   

Ja już do fortu wchodzę. Nieźle sie grało, przyznam, chociaż nie kombinowalem za wiele, tylko rąbałem wroga czym się dało.
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
Kobex 
Tom Bombadil

Posty: 25
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 14 Stycznia 2010, 07:45   

Ja wlaśnie starałem się niczego nie pomijac i delektowac grą jak najdłużej.
 
 
 
merula 
Pani z Jeziora


Posty: 23494
Skąd: przystanek Alaska
Wysłany: 14 Stycznia 2010, 09:39   

Ja próbowałam grać przez chwilę, ale ślubny zabrał mi płytę i prawie od miesiąca łupie sam :mrgreen:
Poczekam. A potem sama spokojnie poeksploruję świat, bo nabrałam smaka.
_________________
Kobiety dzielą się na te, które nie wiedzą czego chcą i na te, które chcą, ale nie wiedzą czego.
 
 
Witchma 
Jokercat


Posty: 24697
Skąd: Zgierz
Wysłany: 14 Stycznia 2010, 09:41   

A mnie jeszcze NF nie przysłała :( Rzekomo w tym tygodniu ma mi kurier dostarczyć...
_________________
Basically, I believe in peace and bashing two bricks together.

"Wszystkie kobiety są piękne, tylko po niektórych tego nie widać."
/Maria Czubaszek/
 
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37529
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 14 Stycznia 2010, 10:11   

Witchma, a Ty nie czekasz na to juz ze trzy miesiące?
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Witchma 
Jokercat


Posty: 24697
Skąd: Zgierz
Wysłany: 14 Stycznia 2010, 10:17   

Fidel, zależy jak liczyć - jeśli od ogłoszenia wyników konkursu to dopiero półtora miesiąca... czyli luz.
_________________
Basically, I believe in peace and bashing two bricks together.

"Wszystkie kobiety są piękne, tylko po niektórych tego nie widać."
/Maria Czubaszek/
 
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37529
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 14 Stycznia 2010, 10:23   

eee, to spoko
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
drone 
Gollum

Posty: 3
Skąd: Wwa
Wysłany: 17 Stycznia 2010, 01:58   

W co tu grać, grafika jak sprzed 4 lat, patrzeć się na to nie daje :( Model rozgrywki też bez rewelacji - niszcz czym się da i do przodu. I jeszcze te wszechobecne reklamy, dosłownie bombardowanie lawinowe. Wolę inną drogę do chwały aniżeli taka nachalna promocja, która mnie tylko odstrasza :(
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 17 Stycznia 2010, 10:18   

Grafika faktycznie trochę razi - ja się przesiadłem z Assassin Creed 2, które idealne pod tym względem nie jest i poczułem retrostyl, a teraz na pandorze widać od razu gigantyczną różnicę.
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
Witchma 
Jokercat


Posty: 24697
Skąd: Zgierz
Wysłany: 24 Stycznia 2010, 09:50   

Żeby nie było... rzekomy kurier już ponad tydzień do mnie idzie z tą grą :/
_________________
Basically, I believe in peace and bashing two bricks together.

"Wszystkie kobiety są piękne, tylko po niektórych tego nie widać."
/Maria Czubaszek/
 
 
 
Witchma 
Jokercat


Posty: 24697
Skąd: Zgierz
Wysłany: 25 Stycznia 2010, 16:11   

Zainstalowałam, zaczęłam grę i pierwsze wrażenia - najbardziej przereklamowana gra, jaką widziałam. Kiepska grafika i beznadziejny system walki (a przynajmniej ja takiego nienawidzę). Jeszcze mniej mnie Dragon Age wciągnął niż Oblivion (o którym mam jak najgorsze zdanie).
Wrócę sobie do Assassin's Creeda, bo swoje już odleżał ;)
_________________
Basically, I believe in peace and bashing two bricks together.

"Wszystkie kobiety są piękne, tylko po niektórych tego nie widać."
/Maria Czubaszek/
 
 
 
Virgo C. 
Fred Flintstone


Posty: 6481
Skąd: Owczary
Wysłany: 25 Stycznia 2010, 16:54   

I teraz mam zgryz - kupić, nie kupić. Niby mój laptop spełnia minimalne wymagania sprzętowe (chociaż przy tych 20 GB mało na zawał nie padłem w sklepie), ale skoro przereklamowana i to, czego się nasłuchałem o DLC to może poczekam aż stanieje :roll:
_________________
"Ja tam nie wiem o co cała ta wrzawa. U mnie w domu elektryczność jest w gniazdku. Gdyby ten pomysł rozpropagować, niepotrzebne byłyby żadne atomy."
 
 
 
Witchma 
Jokercat


Posty: 24697
Skąd: Zgierz
Wysłany: 25 Stycznia 2010, 18:22   

Virgo C., ja bym nie inwestowała w to 100 zeta... zresztą co do wymagań - włączyłam wszystko na maksa i nie chcę wiedzieć, jak wygląda, gdy grafika ustawiona jest na "przeciętnie".

Poza tym, czy tylko u mnie bohater jest niemy? :?
_________________
Basically, I believe in peace and bashing two bricks together.

"Wszystkie kobiety są piękne, tylko po niektórych tego nie widać."
/Maria Czubaszek/
 
 
 
Adon 
Wiedźmin


Posty: 4755
Skąd: Londyn
Wysłany: 25 Stycznia 2010, 18:31   

Nie, nie tylko u Ciebie. :P
A nie mówiłem, ze gra jest przereklamowana, zwłaszcza jeśli chodzi o grafikę i wymagania sprzętowe pod nią? Jest dobra, ale nie na takie ochy i achy i szum, jaki wokół zrobiono.
 
 
 
Witchma 
Jokercat


Posty: 24697
Skąd: Zgierz
Wysłany: 25 Stycznia 2010, 18:32   

Adon napisał/a
Nie, nie tylko u Ciebie. :P


I tylko mnie to przeszkadza? :D

Generalnie cieszę się, że nie wydałam na tę grę złotówki. Może spróbuję się kiedyś przekonać, ale na razie mnie odrzuciło.
_________________
Basically, I believe in peace and bashing two bricks together.

"Wszystkie kobiety są piękne, tylko po niektórych tego nie widać."
/Maria Czubaszek/
 
 
 
Adon 
Wiedźmin


Posty: 4755
Skąd: Londyn
Wysłany: 25 Stycznia 2010, 18:33   

Jak chcesz się pozbyć, chętnie przygarnę. ;)
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group