Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Droga przez Empik, czyli gdzie nabywamy?
Autor Wiadomość
nureczka 
Mama Pufcia


Posty: 6205
Skąd: Nowa Iwiczna
Wysłany: 30 Listopada 2011, 20:22   

dzejes napisał/a
jeśli tylko ureguluje przynajmniej część płatności, to wszelkie protesty znikną jak śnieg w maju.

A dlaczego miałyby nie ucichnąć? Nie chodzi o walkę z Empikiem, bo go nie lubimy, tylko o walkę z niepłaceniem. Gdyby Empik płacił, to nie byłoby problemu.
_________________
Zapraszam do odwiedzania mojej strony oraz bloga
 
 
dzejes 
prorok


Posty: 10065
Skąd: City
Wysłany: 30 Listopada 2011, 22:35   

ilcattivo13 napisał/a

Piszesz, że nie zaczynają działać - jak to nie zaczynają? Zysk już nie dał GRRMartina dla ępiku (ciekawe czego jeszcze nie dali), a WL otwarcie mówi, że może nie dać dodruków książki prezydentowej. Oficjalne grożenie ęmpikowi wpisem do KRD to też brak działania?


To tylko pojedyncze przypadki. Prawdopodobnie jest to akcja uzgodniona, czyli dzieje się to, o czy ty pisałeś, że się nie dzieje i nie rozumiesz dlaczego. Tyle tylko, że jest to miś na miarę naszych możliwości, czyli nie budowa sieci dystrybucyjnej, a jeden artykuł.

ilcattivo13 napisał/a

Handlujesz głównie z klientem indywidualnym, więc pewnie nie masz pojęcia, jak wygląda ściąganie zobowiązań pomiędzy firmami. Więc wyjaśniam:


Jak tylko przedstawisz swoje dokonania na rynku wydawniczym - z przyjemnością poczytam, póki co pozostanę przy wyjaśnieniach, które usłyszałem od ludzi, którzy faktycznie z empikiem współpracują.

ilcattivo13 napisał/a

Że wydawnictwa nie zakładają swoich sieci dystrybucji? Ciągle mają nadzieję i liczą na dobra wolę ęmpiku - jeśli ęmpik znormalizowałby proces płacenia wydawcom, to nie musiałyby zakładać własnej lub szukać innej sieci dystrybucji i, co się z tym wiąże, nie musiałyby ponosić kosztów tego działania. Ale jeśli na handlu z ęmpikiem w dalszym ciągu będą miały same straty, to nawet na zdrowy chłopski rozum biorąc - lepiej stracić kasę inwestując ją w coś, co z czasem pozwoli odzyskać tę kasę (z nawiązką), niż dalej wywalać forsę w błoto.


W sytuacji, gdy empik kontroluje tak dużą część rynku (zwłaszcza po przejęciu Merlina), za rogiem czai się Amazon z Kindlem i rewolucją w metodzie dostarczania konentu, a Apple i Google nie chcą być gorsze i ładują się na ten sam rynek, budowa od niema zera sieci dystrybucji papierowych książek to pomysł równie trafny, co zakładanie nowej gazety codziennej. Kto to sfinansuje? Przecież czegoś takiego nie robi się za własne pieniądze, tylko z kredytu, którego taki projekt nie ma szansy dostać.
Już lepiej brzmiało proponowane kiedyś wystawianie książek do punktów z prasą. Koszty minimalne, więc czemu nie? I to jakoś działa, ale z uwagi na ograniczenia (przestrzeń) zwykle stoi tam jeden regalik z 20/30 nowościami.

ilcattivo13 napisał/a

Co do ewentualnego częściowego zwrotu zaległych zobowiązań przez ęmpik i zniknięcia protestów wydawców - a kto zagwarantuje wydawcom, że za kilka miesięcy sytuacja się nie powtórzy? Czy Ty dałbyś znowu towar klientowi, który wcześniej brał od Ciebie większość sprzedawanego towaru, który Ci nie płacił i na handlu z którym miałeś wyłącznie straty?


Nie straty, tylko opóźnienia. I owszem - dałbym. Mało tego - dawałem. Tak to przecież działa. Daję towar, dostaję pieniądze za cztery miesiące. W tym czasie cały czas dostarczam towar i po jakimś czasie poślizgi zaczynają się zazębiać i wyrabiam sobie jakiś tam cash flow. Jeśli masz jednego odbiorcę, na którym robisz 75% obrotu, to trzyma cię za cojones. I serio - to jest bardzo specyficzny rynek, nie możesz powiedzieć "A to ja szukam innego odbiorcy!". Przecież wydawcy szukają, kombinują, ale i tak w empiku ich książki można kupić.

ilcattivo13 napisał/a

Nawet jeśli ęmpik w całości ureguluje zaległe zobowiązania, to i tak wydawcy będą musieli zawrzeć z nim nowe, korzystniejsze dla nich umowy. A ęmpik, jeśli w dalszym ciągu będzie chciał zajmować tak wysoką pozycję na rynku księgarskim, będzie musiał je podpisać.


Nie wiem, skąd te założenia.

ilcattivo13 napisał/a

Ęmpik jest niezbędny wydawnictwom tylko w celu zarabiania pieniędzy na wydawanych przez nich książkach i, w tej chwili, również w celu odzyskania należności. Dasz sobie rękę uciąć, że jeśli ęmpik spłaci te zobowiązania, ale nie podpisze nowych, gwarantujących (przynajmniej względnie) terminowe płacenie należności i zmieniających warunki, na jakich jest oparta promocja książek, umów, to że wydawnictwa w dalszym ciągu będą z nim współpracować? Można było stworzyć ęmpik, można stworzyć kolejną sieć dystrybucji.


Ale wiesz skąd się empik wziął, tak?
Marka znana jeszcze z PRLu, bardzo dobrze kojarzona. Do tego kilkadziesiąt świetnie położonych lokali w centrach miast, no i niezłe pieniądze na start. A to wszystko na początku lat dziewięćdziesiątych. Moim zdaniem powtórzenie takiego sukcesu jest już chyba niemożliwe (bez jakichś obscenicznych ilości pieniędzy, oczywiście).

nureczka napisał/a

Gdyby Empik płacił, to nie byłoby problemu.


Gdyby tylko opóźnienia nie były takie duże...
_________________
If we shadows have offended,
Think but this, and all is mended,
That you have but slumber'd here
While these visions did appear.
 
 
Ziemniak 
Agent dołu


Posty: 5980
Skąd: Kraków
Wysłany: 30 Listopada 2011, 22:42   

dzejes napisał/a
W sytuacji, gdy empik kontroluje tak dużą część rynku (zwłaszcza po przejęciu Merlina)


Tak dla ścisłości - Empik nie przejął Merlina
_________________
Starzejesz się gdy odgłosy, które wydawałeś kiedyś w trakcie seksu wydajesz obecnie wstając z łóżka
 
 
 
dzejes 
prorok


Posty: 10065
Skąd: City
Wysłany: 30 Listopada 2011, 22:50   

Tfu, Gandalfa. UOKiKnie wyraził zgody na przejęcie Merlina.
_________________
If we shadows have offended,
Think but this, and all is mended,
That you have but slumber'd here
While these visions did appear.
 
 
Agi 
Modliszka


Posty: 39270
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 30 Listopada 2011, 22:56   

dzejes, dobrze rozumiem, że empiku bronisz dla podtrzymania dyskusji?
 
 
ilcattivo13 
Wirtualny Suwalski Niedźwiedź


Posty: 17772
Skąd: Suwałki (k. Dowspudy)
Wysłany: 1 Grudnia 2011, 03:42   

dzejes napisał/a
To tylko pojedyncze przypadki. Prawdopodobnie jest to akcja uzgodniona, czyli dzieje się to, o czy ty pisałeś, że się nie dzieje i nie rozumiesz dlaczego. Tyle tylko, że jest to miś na miarę naszych możliwości, czyli nie budowa sieci dystrybucyjnej, a jeden artykuł.
pojedyncze przypadki, o których wiemy z artukułu. A o tym, że się "nie dzieje i nie rozumiem" pisałem jeszcze zanim zalinkowano tu wiadomy artykuł.

dzejes napisał/a
Jak tylko przedstawisz swoje dokonania na rynku wydawniczym - z przyjemnością poczytam, póki co pozostanę przy wyjaśnieniach, które usłyszałem od ludzi, którzy faktycznie z empikiem współpracują.
sugerujesz, że rynku wydawniczego nie obowiązują prawa rynkowe, procedury biznesowe i tego typu "pierdoły"?

dzejes napisał/a
W sytuacji, gdy empik kontroluje tak dużą część rynku (zwłaszcza po przejęciu Merlina), za rogiem czai się Amazon z Kindlem i rewolucją w metodzie dostarczania konentu, a Apple i Google nie chcą być gorsze i ładują się na ten sam rynek, budowa od niema zera sieci dystrybucji papierowych książek to pomysł równie trafny, co zakładanie nowej gazety codziennej. Kto to sfinansuje? Przecież czegoś takiego nie robi się za własne pieniądze, tylko z kredytu, którego taki projekt nie ma szansy dostać.
ęmpik tak długo będzie kontrolował sprzedaż, jak długo będzie dostawał książki do sprzedaży. Co do trudności zakładania sieci - chyba czytasz tylko co drugi akapit, który napiszę... Wyraźnie wskazywałem, że można taką sieć stworzyć - na przykład - na bazie franczyzy oferowanej niezrzeszonym księgarniom. Wbrew pozorom ich liczba jest ździebko większa niż salonów ęmpiku, a jedyne poważniejsze koszty, jakie trzeba by było ponieść przy zakładaniu opartej o te księgarnie sieci, to otwarcie centralnego magazynu książek. I tyle. A co do kredytów - to niby jak się finansuje wydawanie nowych książek, kiedy ęmpik zwleka z zapłatą nawet po kilkanaście miesięcy? I jeszcze żąda, jak w wymienianym w jednym z artykułów przykładzie, 23 tyś. pln za 2 tygodnie wystawienia książki na półce? Skoro znasz wydawców, to powiedz, skąd biorą na to kasę. Od razu zaznaczam, że we Wróżkę Zębuszkę przestałem wierzyć jakiś czas temu.

dzejes napisał/a
Już lepiej brzmiało proponowane kiedyś wystawianie książek do punktów z prasą. Koszty minimalne, więc czemu nie? I to jakoś działa, ale z uwagi na ograniczenia (przestrzeń) zwykle stoi tam jeden regalik z 20/30 nowościami.
biorąc pod uwagę, że gro prasy sprzedaje się w zwykłych kioskach lub przez prenumeratę, a nie w salonikach prasowych, to rzeczywiście genialne rozwiązanie.

dzejes napisał/a
Nie straty, tylko opóźnienia. I owszem - dałbym. Mało tego - dawałem. Tak to przecież działa. Daję towar, dostaję pieniądze za cztery miesiące. W tym czasie cały czas dostarczam towar i po jakimś czasie poślizgi zaczynają się zazębiać i wyrabiam sobie jakiś tam cash flow. Jeśli masz jednego odbiorcę, na którym robisz 75% obrotu, to trzyma cię za cojones. I serio - to jest bardzo specyficzny rynek, nie możesz powiedzieć A to ja szukam innego odbiorcy!. Przecież wydawcy szukają, kombinują, ale i tak w empiku ich książki można kupić.
Jak czekasz na kasę za towar i dalszą działalność finansujesz z kredytów, to odsetki od nich są jak najbardziej Twoją stratą. A nie jakimś "opóźnieniem".
I chciałbym, żebyś mi powiedział, jak by wyglądał Twój "cash flow", gdybyś za sprzedane dla jednego odbiorcy 75% ilości konkretnego towaru dostawał kasę nie po czterech miesiącach, tylko po roku z hakiem. Albo nawet nie dostał kasy, tylko zwrot towaru (jak wydawcy z artykułu).
Co do "A to ja szukam..." i tego, że i tak w ęmpiku pojawiają się ich książki - w artykule piszą o tym wyraźnie: ęmpik kupił książki wydawcy gdzie indziej, mniejsza ilość za wyższą cenę.

dzejes napisał/a
Nie wiem, skąd te założenia.

cofnij się o kilka akapitów i przeczytaj całość jeszcze raz. Wszystko opisałem po kolei.

dzejes napisał/a
Ale wiesz skąd się empik wziął, tak?
Marka znana jeszcze z PRLu, bardzo dobrze kojarzona. Do tego kilkadziesiąt świetnie położonych lokali w centrach miast, no i niezłe pieniądze na start. A to wszystko na początku lat dziewięćdziesiątych. Moim zdaniem powtórzenie takiego sukcesu jest już chyba niemożliwe (bez jakichś obscenicznych ilości pieniędzy, oczywiście).

Znam historię ęmpiku. I wiedząc o tym, że to część międzynarodowej korporacji, tym bardziej wierzę w łatwość walki z nim.
A kończąc temat niemożności otwarcia sieci dystrybucji, to mogę się założyć, że znasz przynajmniej jedną sieć franczyzowych księgarni. Zresztą, pewnie każdy na tym Forum ją zna. A więc chyba można coś takiego zrobić. I jak widać, coś takiego nie wymaga jakiegoś wielkiego nakładu kosztów i, sądząc po dołączaniu się nowych punktów, opłaca się coś takiego robić. I dla centrali i dla księgarzy.

Edit:
Agi napisał/a
dzejes, dobrze rozumiem, że empiku bronisz dla podtrzymania dyskusji?

chyba prędzej "BO TAK!!!" :wink:
_________________
DVRVM CACANTES MONVIT VT NITANT THALES
 
 
Godzilla 
kocia mama


Posty: 14145
Skąd: Warszawa
Wysłany: 8 Grudnia 2011, 10:42   

http://finanse.wp.pl/kat,...,wiadomosc.html

Ciąg dalszy.
_________________
Blog
Kedileri çok seviyorum :mrgreen:
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 8 Grudnia 2011, 11:01   

Godzilla, Oni niewinni, oni cacy, oni na wianki do Arcyksięcia :wink:
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
furious_wizard 
Luke Skywalker


Posty: 243
Skąd: Warszawa
Wysłany: 8 Grudnia 2011, 11:38   

dalambert, a co miał powiedzieć? Przyznać się?
_________________
"Faceci zawsze byli bardziej tolerancyjni w kwestii kobiet eksponujących swoje biusty."

baranek
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 8 Grudnia 2011, 11:40   

furious_wizard, Ale łże tak ślicznie, że aż żal ....... :wink:
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
Godzilla 
kocia mama


Posty: 14145
Skąd: Warszawa
Wysłany: 8 Grudnia 2011, 11:44   

I te komentarze takie krzywdzące.
_________________
Blog
Kedileri çok seviyorum :mrgreen:
 
 
furious_wizard 
Luke Skywalker


Posty: 243
Skąd: Warszawa
Wysłany: 8 Grudnia 2011, 12:14   

Każdy będzie się tak bronił - zwalając na atakujących. Zauważyłem, że w dzisiejszych czasach nawet jakby ktoś bronił się prawdziwymi argumentami, to nie wygra, bo go zniszczą. Dlatego najlepszą obroną jest - "A twoja stara...", "A twój dziadek był..." itd.

A dwa to, taki to urok kapitalizmu. Co z tego, że ilościowo nie mają tych 40%, jak faktycznie mają monopol.
_________________
"Faceci zawsze byli bardziej tolerancyjni w kwestii kobiet eksponujących swoje biusty."

baranek
 
 
Godzilla 
kocia mama


Posty: 14145
Skąd: Warszawa
Wysłany: 8 Grudnia 2011, 12:18   

Nie wiem jak jest teraz, pewnie dalej tak samo. Pamiętam jak kiedyś spora firma ogrodnicza nabywała inną sporą firmę ogrodniczą, i w uzasadnieniu do Urzędu Antymonopolowego było, że nie będą mieli większości, bo oni produkują pestycydy na przędziorki a nabywany podmiot pestycydy na stonkę, czy coś w tym guście. Wystarczy odpowiednio rozbić we wniosku działalność i okazuje się że wszyscy są tacy czyści i bez skazy.
_________________
Blog
Kedileri çok seviyorum :mrgreen:
 
 
ilcattivo13 
Wirtualny Suwalski Niedźwiedź


Posty: 17772
Skąd: Suwałki (k. Dowspudy)
Wysłany: 8 Grudnia 2011, 17:06   

Ępik napisał/a
...można wybierać w sumie spośród ponad 150 tys. tytułów książkowych...

Ępik napisał/a
...cały asortyment książkowy Empiku, czyli na dzisiaj ponad 80 tys. różnych tytułów.

:wink:
_________________
DVRVM CACANTES MONVIT VT NITANT THALES
 
 
Agi 
Modliszka


Posty: 39270
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 14 Grudnia 2011, 11:00   

Interesujący wywiad. O rynku wydawniczym i akcji Kupuj mądrze mówi Sławomir Krempa.
 
 
dzejes 
prorok


Posty: 10065
Skąd: City
Wysłany: 14 Grudnia 2011, 22:05   

Uff, odechciało mi się rozmawiać. Nie dość, że mnie za trolla biorą, to jeszcze wielcy experci od rynkó wydawniczego tu siedzą.
_________________
If we shadows have offended,
Think but this, and all is mended,
That you have but slumber'd here
While these visions did appear.
 
 
Kruk Siwy 
Wierny Legionista


Posty: 21971
Skąd: Szmulki
Wysłany: 14 Grudnia 2011, 22:17   

No patrz pan, ktoś wie więcej od dzejesa, To niewybaczalne!
_________________
Tu leży pisarz nieznany.
Marzył, że dorówna tuzom.
Talent miał niespotykany
lecz pisał sobie, a muzom.

ˆ Agi
 
 
dzejes 
prorok


Posty: 10065
Skąd: City
Wysłany: 14 Grudnia 2011, 22:29   

Proponuję Stoperan.
_________________
If we shadows have offended,
Think but this, and all is mended,
That you have but slumber'd here
While these visions did appear.
 
 
Kruk Siwy 
Wierny Legionista


Posty: 21971
Skąd: Szmulki
Wysłany: 14 Grudnia 2011, 22:54   

Próbowałem kupić. Niestety ktoś żółty wziął ostatnie sto opakowań.
_________________
Tu leży pisarz nieznany.
Marzył, że dorówna tuzom.
Talent miał niespotykany
lecz pisał sobie, a muzom.

ˆ Agi
 
 
dzejes 
prorok


Posty: 10065
Skąd: City
Wysłany: 14 Grudnia 2011, 22:55   

Rany, jak ty musiałeś za mną tęsknić.
_________________
If we shadows have offended,
Think but this, and all is mended,
That you have but slumber'd here
While these visions did appear.
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 15 Grudnia 2011, 10:14   

No to jak na razie gucio z Zapowiedzi !
Kompletna cisza we wszystkich wydawnictwach :( Książkowa vacia i koszta przedświątecznych promocji skutecznie przegoniły nowości do stycznia, brrrrrr :evil:
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37529
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 24 Lutego 2012, 19:18   

http://ksiazki.takt24.pl/...sylki-i-75.html

darmowa wysyłka
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Taselchof 
Yans


Posty: 2182
Skąd: Ćwierkacz
Wysłany: 8 Maj 2012, 14:18   

Pierścień mroku może poza pierwszym tomem całkowicie nie przypadł mi do gustu, nawet chyba nie dotrwałem do końca Adamantu Henny :roll: coś innego warto przeczytać tego autora, co wyszło w języku Słowackiego :wink: :?: .

Btw. wiecie może gdzie w naszym pięknym kraju idzie w miarę tanio kupić rosyjska literaturę w oryginale ? Ostanio byłem w jednej księgarni na Jasnej i wyszedłem tylko z konstytucją Federacji (zresztą lekko nieaktualną), bo reszta cen mnie zmroziła :evil: .
_________________
Gdybym nie wiedział że to głupota pomyślałbym że to prowokacja...
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 8 Maj 2012, 14:21   

Taselchof, jest niezła rosyjska księgarenka w al. Stanów zjednoczonych / tuż obok ronda Wiatraczna/ mają i książki iDVD itp. - Zgaga, bedzie lepiej wiedzieć bo ich używa.
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
Zgaga 
Nerwus


Posty: 5716
Skąd: Grochów
Wysłany: 8 Maj 2012, 14:57   

Kruku Siwy, tu się czytaniem tłumaczenia nie pokalałam.

Taselchof, www.knigi.pl A jak większa partia, ściągaj z Ozona.
_________________
Posiadanie książki jest formą lektury
- J. Pilch
 
 
agrafek 
Stalowy Szczur


Posty: 1024
Skąd: z Podgórza
Wysłany: 8 Maj 2012, 15:28   

Ozon ma trochę makabryczne ceny za przesył, więc kupując u nich lepiej albo kupować większe partie, albo się z kimś umówić.

W Krakowie rosyjskojęzyczna księgarnia mieści się przy ul. Świętego Krzyża. Podobno można u nich zamawiać książki, ale prawdę mówiąc nigdy nie próbowałem.
_________________
drugi obieg
 
 
Godzilla 
kocia mama


Posty: 14145
Skąd: Warszawa
Wysłany: 8 Maj 2012, 15:46   

Chyba jest jeszcze w Warszawie księgarnia rosyjska w budynku dawnego kina Oka przy Marszałkowskiej / Placu Bankowym. Kiedyś próbowałam do niej zajrzeć, ale godziny otwarcia miała nie do przyjęcia dla pracującego człowieka. Chyba prowadziła też sprzedaż wysyłkową. Nie mieli akurat tego czego szukałam, a potem nie wracałam tam.
_________________
Blog
Kedileri çok seviyorum :mrgreen:
 
 
Zgaga 
Nerwus


Posty: 5716
Skąd: Grochów
Wysłany: 8 Maj 2012, 16:05   

agrafek, przeca pisałam "A jak większa partia". Inaczej faktycznie bez sensu.
_________________
Posiadanie książki jest formą lektury
- J. Pilch
 
 
gorat 
Modegorator


Posty: 13820
Skąd: FF
Wysłany: 9 Maj 2012, 10:43   

Fidel-F2 napisał/a
http://ksiazki.takt24.pl/weekend-darmowej-wysylki-i-75.html
Ten serwis istnieje? Wprawdzie jestem na słabym łączu, ale i tak dostaję tylko pytania o autoryzację...
_________________
Początkujący Wiatr wieje: Co mogę dla kogoś zrobić?
Zostań drzewem wiśni.
---
鼓動の秘密

U mnie działa.
 
 
hrabek 
Kapo di tutti frutti


Posty: 12475
Skąd: Szczecin
Wysłany: 9 Maj 2012, 11:40   

W lutym może istniał.
_________________
5 zdań na temat
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group