Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Strzelanie na ostro - Dalamberta potyczki z filmem
Autor Wiadomość
Pucek 
Tumitak


Posty: 2659
Skąd: Grochów
Wysłany: 17 Października 2012, 10:16   

Pucek napisał/a
Spory kawał historii alternatywnej z elementami fantazy


Ziuta napisał/a
Tu natomiast udają historię.



Hi hi hi ...
_________________
prawdopodobnie najstarsza wiedźma w okolicy.
 
 
Adon 
Wiedźmin


Posty: 4755
Skąd: Londyn
Wysłany: 17 Października 2012, 10:27   

dalambert napisał/a
[husarią ze skrzydełkami na szyszakach

Ale szyszaki ze skrzydełkami były - to dość późny typ szyszaków husarskich.
Proszę:


:wink:
 
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 17 Października 2012, 10:52   

Adon, to jest nieco bardziej wątpliwa sprawa. ZACHOWAŁO SIĘ W Muzeum WP / i nie tylko/ kilka takich szyszaków, ale niektórzy badacze wiążą je z ćwiczeniami wojsk autoramentu cudzoziemskiego i wojsk saskich urządzonymi / bodajże / w 1735 na polach miedzy Królikarnią, a Wilanowem pod Warszawą / nadworny malarz J.S. Mock odmalował dwa wielkie obrazy przedstawiające ich przebieg. Są ich precyzyjne kopie z czasów Królestwa Kongresowego w Muzeum WP.
Otóż tam właśnie widać dragonów i kirasjerów saskich przebranych za husarię w takich dokładnie hełmach z pięknymi kopiami w garściach / proporce zielono-różowe i żółto-błękitne, co barw tradycyjnych nie tykać/ narobili tych skrzydlatych szyszaków na dwa pułki kawalerii i po imprezie złożono w magazynach. To i trochę dotrwało do naszych czasów,
Zresztą w tym samym czasie co ćwiczenia pod Królikarnią zwołano Koło Generalne Wojsk Narodowego Autoramentu pod Lwowem, co by się pijane towarzystwo husarskie i pancerne Królowi pod nogami nie pętało, gdy się w wodza bawi.
Tak czy inaczej pokazany przez Ciebie szyszak pochodzi z drugiej ćwierci XVIII wieku i z czasami prawdziwej bojowej husarii nic wspólnego nie ma
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
Adon 
Wiedźmin


Posty: 4755
Skąd: Londyn
Wysłany: 17 Października 2012, 11:26   

Niestety nie mam tutaj dostępu do źródeł, ale wg niektórych te skrzydlate szyszaki pojawiły się już na przełomie XVII i XVIII wieku. Niemniej można spokojnie założyć, że ich pod Wiedniem nie było.
A z innej beczki - tutaj jest niezła kolekcja zdjęć szyszaków.
 
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 17 Października 2012, 11:38   

Adon, znawcy tematy to sobie dywagują w tym temacie już dobre 150 lat. A kolekcja zacna, jest i "szyszak ALEXANDROWICZÓW" i sporo kapalinów, a ten ostatni bardzo interesujący, nie znałem go.
A'propos kapalinów to w okresie międzywojennym prowadzono na Wiśle badania na linii odwrotu wojsk polskich po trzydniowej bitwie pod Warszawa / Potop/ i wyciągnięto kilka kapalinów właśnie, pięknie muszelkami obrośniętych, parę lat temu były na expozycji w Muzeum WP.
To zaś dowodzi, że jak zwykle w wojsku nowości się powoli przyjmują i kapaliny które my raczej kojarzymy z husarią z pod Kircholmu i w Potopie bywały w akcji.
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
merula 
Pani z Jeziora


Posty: 23494
Skąd: przystanek Alaska
Wysłany: 17 Października 2012, 12:04   

tyle, że te skrzydełka bardziej wachlarze przypominają.
_________________
Kobiety dzielą się na te, które nie wiedzą czego chcą i na te, które chcą, ale nie wiedzą czego.
 
 
ilcattivo13 
Wirtualny Suwalski Niedźwiedź


Posty: 17772
Skąd: Suwałki (k. Dowspudy)
Wysłany: 17 Października 2012, 14:15   

Ziuta napisał/a
Zależy też, jaką optykę przymierzasz. Spaghetti westerny to prawie że fantasy, miecze i sandały to fantasy jawne. :) Tu natomiast udają historię.
Nie zgadzam się z Tobą. Jedyna różnica pomiędzy spaghetti westernami a "sword and sandals", to umiejscowienie w czasie. I nic więcej. Nawet podziały wewnętrzne gatunków są bardzo do siebie podobne podobne. A to z "miecze i sandały to fantasy jawne", to jest prawdziwe, ale tylko w odniesieniu do trzeciej fali - tej z lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Podobnie spaghetti westerny miały swoje "twilight westerns" z drugiej połowy lat siedemdziesiątych. Reszta to tylko wyjątki.
_________________
DVRVM CACANTES MONVIT VT NITANT THALES
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 26 Listopada 2012, 14:07   

Jak by kto miał ochote :
Dziś / czyli26 XI/ o godz 10,05 na Ale kino leci Ojciec królowej tymy rencamy robiłem za asystenta scenografa od militariów :)
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 20 Lutego 2013, 21:50   

Tajemnica Westerplatte zaliczona, porównania z Westerplatte same się cisną.
To drugie to pomnikowa ekranizacja książki Wańkowicza z 1946 r. z ponurą rolą Hubnera jako niezłomnym mjr. Sucharskim i bohaterską załogą w tle.
To pierwsze to "wojna to nie zabawa to je rąbanka, flaki, strach i bohaterstwo" zarazem w dobrze zagranym filmie / fealoce pan Szyc ma niewiele do grania i w oczy nie włazi/
Racje i Sucharskiego i Dąbrowskiego pokazane w sposób uczciwy i wyważony.
Miłośnicy naigrawania się z "polskiej bohaterszczyzny" i obsrywania polskiego patriotyzmu mocno się rozczarują. Ta wojna jest poważna :!:
Choć skomputeryzowanie batalistyki nieco efekciarskie / nie sadzę by obrońcy ciągle strzelali smugową amunicją/. ale jakie to śliczne.
Uważam, ze naprawdę warto.
No i na koniec drobne pytanko:
jakiego naprawdę PSA miał mjr. Sucharski bo w jednym filmie jest wilczur sztuk raz, a w drugim płowy dog i jakiś spory kudłacz , razem sztuk dwa? Że o krowie bohatersko zaopatrującej załogę w świeże mleko nie wspomnę :wink:

No i nie wiem czy to znak naszych czasów, ale jak robiłem 9 odcinkowy serial "przyłbice i kaptury" to tzw. "pion reżyserski" oprócz Marka Piestraka / reżyser/ składał się z dwójki drugich reżyserów / Lidia Kucza i Andrzej Wróbel/ oraz dwójki asystentów/ Anka Witkowska i Wojtek jabłoński/.
W Tajemnicy Westerplatte pan Chochlew dowodzi armią 11/ jedenastu/ drugich reżyserów i 5 / pięciu/ asystentów :!:
Pytanie : Jak oni się zie zadeptali na planie zdjęciowym :?:
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
Agi 
Modliszka


Posty: 39270
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 20 Lutego 2013, 22:06   

dalambert napisał/a
Pytanie : Jak oni się zie zadeptali na planie zdjęciowym

Pracowali na zmiany. Trzy zmiany.
Poczekam aż film tv puści, bo nie chce mi się do kina wybierać, chyba że efekty wymagają oglądania w kinie. Wymagają?
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 20 Lutego 2013, 22:15   

Agi, Zdecydowanie wymagają ! Szczególnie dźwiekowe, na dobrej aparaturze są znakomite. A na ekraniku w Tv to będzie kit.
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
Kruk Siwy 
Wierny Legionista


Posty: 21969
Skąd: Szmulki
Wysłany: 20 Lutego 2013, 22:16   

Jakieś porównanie "Bitwa Warszawska" versus "Tajemnica Westerplatte"?
_________________
Tu leży pisarz nieznany.
Marzył, że dorówna tuzom.
Talent miał niespotykany
lecz pisał sobie, a muzom.

ˆ Agi
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 20 Lutego 2013, 22:58   

Kruk Siwy, Bitwa jak już mówiłem to Wojciech Kossak w bardzo kiepskich ramach fabularnych, a Tajemnica to kawal solidnej filmowej roboty.
Sama kwestia tajemnicy ? Cóż jeżeli przez kilkadziesiąt lat obowiązywała wańkowiczowska "prawda czasu'"to można się trochę zdziwić wersją z Tajemnicy, jednak oparta na solidnych badaniach historycznych. Ale tu na prawdę warto by każdy sam sobie zdanie wyrobił.
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
joe_cool 
Babe - świnka z klasą


Posty: 4817
Skąd: wrotzlaff
Wysłany: 20 Lutego 2013, 23:33   

Bitwy...nie ma co porównywać do Tajemnicy..., to zupełnie inna liga.
W ramach ciekawostki - rząd przed nami siedziała młodzież szkolna, przed filmem dość hałaśliwa, podczas filmu siedzieli cichutko jak trusie. A w ramach drugiej ciekawostki - w filmie nie występuje ani jedna kobieta.
I osobiście uważam, że niekoniecznie trzeba to zobaczyć w kinie, można w domu na dużym telewizorze.
_________________
"Work is the curse of the drinking classes." O.Wilde
 
 
 
Kruk Siwy 
Wierny Legionista


Posty: 21969
Skąd: Szmulki
Wysłany: 20 Lutego 2013, 23:35   

To jednak poczekam, trailerki jakoś mnie nie przekonują.
_________________
Tu leży pisarz nieznany.
Marzył, że dorówna tuzom.
Talent miał niespotykany
lecz pisał sobie, a muzom.

ˆ Agi
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 20 Lutego 2013, 23:47   

Kruk Siwy, tajlerki sa wyjątkowo do d..., nie należy się nimi sugerować.
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
Kruk Siwy 
Wierny Legionista


Posty: 21969
Skąd: Szmulki
Wysłany: 20 Lutego 2013, 23:52   

Widzisz, trailerki trailerkami a opinie wielu ludzi, których obeznanie z materią filmową cenię też mnie nie nastrajają pozytywnie. Twoje zdanie jest istotne, bo znaczy to, że przynajmniej w sferze scenografii jest w miarę ok. Ale aktorzy, scenariusz tu mnie boli. Sceny naparzanek w swoim tivi dam radę, a w razie czego pilot w garść i przewijam gupoty.
Pies był jajnik. Hihi!
_________________
Tu leży pisarz nieznany.
Marzył, że dorówna tuzom.
Talent miał niespotykany
lecz pisał sobie, a muzom.

ˆ Agi
 
 
joe_cool 
Babe - świnka z klasą


Posty: 4817
Skąd: wrotzlaff
Wysłany: 20 Lutego 2013, 23:56   

Moja uwaga odnosiła się raczej do tego, że efekty to nie jest jedyna zaleta filmu, jak to na przykład było w Bitwie Warszawskiej. Jest niezły scenariusz, kilka bardzo dobrych scen (jest też kilka nieco mniej dobrych, a nawet wręcz słabych, no ale nie oczekujmy cudów ;) ), nie traci się tego na małym ekranie. Po seansie nie było żal wydanych pieniędzy, jak na przykład po Bitwie pod Wiedniem. Chociaż to akurat jest ekstremalny przykład :mrgreen:
_________________
"Work is the curse of the drinking classes." O.Wilde
 
 
 
nureczka 
Mama Pufcia


Posty: 6205
Skąd: Nowa Iwiczna
Wysłany: 21 Lutego 2013, 09:48   

dalambert napisał/a
jakiego naprawdę PSA miał mjr. Sucharski bo w jednym filmie jest wilczur sztuk raz, a w drugim płowy dog i jakiś spory kudłacz , razem sztuk dwa?

Czyżbyś chciał mnie nakłonić do obejrzenia dzieła?
_________________
Zapraszam do odwiedzania mojej strony oraz bloga
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 21 Lutego 2013, 13:07   

popatrzeć na to warto, acz film zdecydowanie "damski' nie jes :wink: t. Natomiast oba piesunie śliczne, szczególnie dog płowy, zas kudłacz rasy nieokreślonej ale ładny, krowa łaciata holenderka.
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 12 Wrzeœśnia 2013, 11:09   

No, przekopiowałem całą ta gadaninę, może coś z tym zrobię, ale wie miejsca toto nie zajęło, więc czekać sobie może..
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
Lynx 
Wyduldas Napfluj


Posty: 7038
Skąd: znad morza
Wysłany: 14 Wrzeœśnia 2013, 00:25   

dalambert, brakowałoby mi Twoich gawęd.
_________________
http://zrozumiecswiat.pl/7.html
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 20 Czerwca 2015, 20:49   

Widziałem wczoraj na TVPHistoria transmisję z rocznicowej rekonstrukcji Waterloo - przekaz fatalny - prawie brak głosu z miejsce, za to czterech prefesurskich bubków wumądrzających się "o epoce". Ale sama rekonstrukcja zacna , nasi tam byli i strzelano ostro. I tu refleksja a'propos filmu Bondarczuka z 1970 r. jak w godzinę rekonstrukcyjnego strzelania solidnie zadymili pole bitwy, to w filmie dymu prawie nie ma. Fakt 100 armat wali salwę, ale do następnego ujęcia dym się rozwiewa i po ptokach z bitewnym dymem.
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
Goria 
Borg

Posty: 1520
Skąd: Wawa/Amberg
Wysłany: 16 Czerwca 2016, 11:12   

Jakieś nowe potyczki? :)
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 16 Czerwca 2016, 18:12   

Czaga, o witam, a całość przeleciałaś ? Może jeszcze coś wymyślę ...
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
Kruk Siwy 
Wierny Legionista


Posty: 21969
Skąd: Szmulki
Wysłany: 16 Czerwca 2016, 19:39   

Nie musisz nic wymyślac, wystarczy, że skomentujesz jakkiś film uwzględniając swoją wiedze w tym temacie.
_________________
Tu leży pisarz nieznany.
Marzył, że dorówna tuzom.
Talent miał niespotykany
lecz pisał sobie, a muzom.

ˆ Agi
 
 
Kruk Siwy 
Wierny Legionista


Posty: 21969
Skąd: Szmulki
Wysłany: 3 Marca 2017, 10:35   

Jechałem ci ja ostatnio do Kresia, a tu paczam a na przeciwko mnie siedzi mocno starszy pan. Skąd ja znam tę twarz, dumałem. A potem mnie olśniło: toż to profesor z "Dziewczyn ze Lwowa". Chciałem zagadać, ąle jakoś nie stało śmiałości. I dobrze, bo w domu zerknałem do źródeł i dotarło do mnie, że był to pan Brejdygant, aktor znany i ceniony, pamiętny także z tego, że dawał głos Klaudiuszowi w słynnym serialu. Czynny zawodowo mimo 80 na karku aktor teatralny i pisarz. A ja bym mu o tych "Dziewczynach...." smędził.
Spotkałeś go kiedyś na żywo, Macieju?
_________________
Tu leży pisarz nieznany.
Marzył, że dorówna tuzom.
Talent miał niespotykany
lecz pisał sobie, a muzom.

ˆ Agi
 
 
Luc du Lac 
Cynglarz

Posty: 4924
Skąd: Wrocław
Wysłany: 3 Marca 2017, 11:10   

Kres mówił że zamierza coś napisać ?
 
 
Kruk Siwy 
Wierny Legionista


Posty: 21969
Skąd: Szmulki
Wysłany: 3 Marca 2017, 11:42   

Tak i podpisuje się: "zatroskany obywatel" tudzież "Poljak pierwowo sorta".

Edit.
A serio to usiadł do komputera, ale czy coś z tego będzie? Zbyt wiele razy mnie już nabrał cfaniaczek.
_________________
Tu leży pisarz nieznany.
Marzył, że dorówna tuzom.
Talent miał niespotykany
lecz pisał sobie, a muzom.

ˆ Agi
 
 
ihan 
iHan Solo


Posty: 8631
Skąd: Tarnów-Kraków
Wysłany: 3 Marca 2017, 17:42   

Kruku, weźże go naciskaj jakoś. No.
_________________
Boże chroń mnie przed ludźmi wykształconymi ponad swoją inteligencję.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group