Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Polskie realia w fantastyce
Autor Wiadomość
Margot 
Connor MacLeod


Posty: 1593
Skąd: Twierdza Wrocław
Wysłany: 10 Grudnia 2005, 22:10   

To, co jest u Nivak, nie jest sensu stricte apostrofem. Występuje w międzynarodowej/znormalizowanej transkrypcji, np. w słownikach. Na klawiaturze tego nie mam, nie mogę wrzucić, bo nie umiem wrzucać symboli na forum... :|
_________________
Bo jatek było za mało
 
 
Nivak 
Auratog


Posty: 1009
Skąd: Lublin
Wysłany: 10 Grudnia 2005, 22:13   

Kajam się, bo wcześniej nazwałam to apostrofem, ale to jest "kreska" bez żadnych 'odgięć' ;)

Ale się tak... fachowo zrobiło :shock:
_________________
Nie czuję jak offtopuję.
 
 
Margot 
Connor MacLeod


Posty: 1593
Skąd: Twierdza Wrocław
Wysłany: 10 Grudnia 2005, 22:16   

Fuj! Zboczenie jakieś, jak nic. A ja po prostu nie skojarzyłam tej kreski, że ona podobna do apostrofa, bo funkcyjnie jest nie tam, gdzie apostrof, to dlatego :D
_________________
Bo jatek było za mało
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 10 Grudnia 2005, 22:28   

dla mnie apostrof to dokładnie ten znaczek ' a nie żadne kreski | (margoto, ja to mam na prawo od prawego shiftu).
 
 
Nivak 
Auratog


Posty: 1009
Skąd: Lublin
Wysłany: 10 Grudnia 2005, 22:32   

Nurs... | oznacza podział słowa na sylaby w słowniku... Ten symbol, o który mi chodziło jest w nawiasie [ ]... Ty też masz kwadraciki zamiast symboli?...

Dobra, nie było tematu :shock:
_________________
Nie czuję jak offtopuję.
 
 
Margot 
Connor MacLeod


Posty: 1593
Skąd: Twierdza Wrocław
Wysłany: 10 Grudnia 2005, 22:36   

NURSie, wiem, gdzie jest apostrof na klawiaturze, ale my nie mówiłyśmy o apostrofie, dlatego nie mogę wrzucić, bo to inny jest znaczek. :twisted:
_________________
Bo jatek było za mało
 
 
Teofil 
Frodo Baggins

Posty: 122
Wysłany: 10 Grudnia 2005, 23:11   

Zaraz, zaraz! Mówicie o tym:
'
czy o tym:
`
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 10 Grudnia 2005, 23:15   

dla podkreslenia wagi moich slów, siłach walnie parę razy w klawisz ||||||||. o tym mówiliscie, margoto, to jest na prawo od prawego shifta.
 
 
Margot 
Connor MacLeod


Posty: 1593
Skąd: Twierdza Wrocław
Wysłany: 10 Grudnia 2005, 23:36   

NIE, NURSie, NIE O TYM! To jest mała kreska, ale nie przecinek, znajdująca się wyżej, na wysokości, gdzie zazwyczaj "wisi" apostrof, ale apostrof jest po sylabie, a ten znaczek służy do oznaczenia akcentu i występuje przed akcentowaną => sprawdź w słowniku dowolnym, najlepiej angielskim, tam jest tego dużo. To nie jest ||||. Ani to'.
_________________
Bo jatek było za mało
 
 
Nivak 
Auratog


Posty: 1009
Skąd: Lublin
Wysłany: 10 Grudnia 2005, 23:44   

NURS napisał/a
||||||||. o tym mówiliscie, margoto, to jest na prawo od prawego shifta.
Ja na prawo od shifta mam klawisz z napisem 'turbo' i za Chiny nie wiem do czego służy, bo mi go brat spod systemu wyłączył ;)

Znak do oznaczania akcentu nie znajduje się na klawiaturze. Ja wstawiłam go przy pomocy worda, który pozwala na wstawianie symboli, potem przekopiowałam całą frazę do posta.
Przepraszam, że wstawiłam | ale chciałam zachować zapis ze słownika. Chodziło mi o to co znajduje się w nawiasie [ ]... Coś mi się wydaje, że się powtarzam :roll:
Poza tym "kreska", o którą chodzi jest prosta, krótka i znajduje się w górnym indeksie... można tak powiedzieć? W górnym indeksie? Znaczy się na górze jest i tyle. Znaczy się Margot napisała, gdzie to jest...

A tak w ogóle, to chyba dość tej dygresji o kreskach.
A chodziło mi tylko i wyłącznie o to :( :
Nivak napisał/a
Mimo to sądzę, że korzystanie z kreski w celu unaocznienie czytelnikowi jak powinien akcentować słowo jest dopuszczalne. Gorzej właśnie jeśli co trzy, cztery litery pojawia się apostrof i nie ma na jego istnienie żadnego logicznego wyjaśnienia poza tym, że autorowi się tak podobało.
_________________
Nie czuję jak offtopuję.
 
 
Teofil 
Frodo Baggins

Posty: 122
Wysłany: 11 Grudnia 2005, 10:52   

Nivak napisał/a
Mimo to sądzę, że korzystanie z kreski w celu unaocznienie czytelnikowi jak powinien akcentować słowo jest dopuszczalne. Gorzej właśnie jeśli co trzy, cztery litery pojawia się apostrof i nie ma na jego istnienie żadnego logicznego wyjaśnienia poza tym, że autorowi się tak podobało.

A gdyby bohaterowie posługiwali się językiem (faktycznie istniejącym, np. wietnamskim, albo zmyślonym), który ma taką właśnie ortografię? To co - nie wolno autorowi? W polskim mamy dwie litery z haczykami, pięć z czymś w rodzaju "akcentu" (cztery z nich to spółgłoski, żeby było śmieszniej), jedną z kropką i jedną z wężykiem. Razem dziewięć.
 
 
Margot 
Connor MacLeod


Posty: 1593
Skąd: Twierdza Wrocław
Wysłany: 11 Grudnia 2005, 11:09   

Autorowi wolno wszystko, Teofilu. Wyobraźnia bez limitu jest. To, co wymyśli, przejdzie przez sito wydawcy i czytelnika. Jak już przejdzie, to autorowi wtedy będzie już tylko wolno pogodzić się z oceną tych ostatnich, jakakolwiek by ona nie była.

Ta sama wolność tworzenia dotyczy języka/języków, nazw własnych, etc. Halethe zarzuciła wcześniej po prostu, że jest trend do nadużywania wyrazów, szczególnie nazw, z wielką liczbą apostrofów. Wielka liczba apostrofów w języku polskim, który używa tychże do deklinowania wyrazów obcojęzycznych, jest niejako naturalnym skojarzeniem => ewidentnie wzbudza poczucie obcości właśnie. I do tego jeszcze jakieś skojarzenia z celtyckością robi, jak wspomniano wcześniej.
Osobiście, rzadko zauważam, bo to dekoracja jest. Lepsza - gorsza, dla mnie bez różnicy. Ostatnio zabieg widziałam w powieści złożonej prawie wyłącznie ze stereotypów, więc jeden więcej nie zrobił mi różnicy. :mrgreen:

A owe kreski akcentu z międzynarodowej transkrypcji fonetycznej nie mają z tą dyskusją nic wspólnego, bo to offtop był. :twisted:
_________________
Bo jatek było za mało
 
 
Nivak 
Auratog


Posty: 1009
Skąd: Lublin
Wysłany: 11 Grudnia 2005, 12:22   

Teofil napisał/a
A gdyby bohaterowie posługiwali się językiem (faktycznie istniejącym, np. wietnamskim, albo zmyślonym), który ma taką właśnie ortografię? To co - nie wolno autorowi?

Jeśli dobrze cię rozumiem, to całe dialogi musiały by być zapisane w tym innym języku, po wietnamsku na przykład, a potem opatrzone gwiazdką i przetłumaczone na nasze, bo inaczej, to nikt nic by nie zrozumiał, chyba że posługuje się wietnamskim. Inna możliwość jest taka, że autor specjalnie chce żeby dana wypowiedź nie została zrozumiana przez czytelnika (i zapewne kilku postaci z opowiadania/powieści żeby pogłębić efekt nieznanego).
_________________
Nie czuję jak offtopuję.
 
 
Iscariote 
Wiedźmikołaj


Posty: 4787
Skąd: Łódź
Wysłany: 11 Grudnia 2005, 12:29   

Hej chwila czytam sobie co tu piszecie i musze powiedzieć dwie rzeczy

1) ||||| nie mam tego na prawo od prawego Shifta
2) `````` do czego słuzy to?

Koniec mojej wypowiedzi
 
 
Margot 
Connor MacLeod


Posty: 1593
Skąd: Twierdza Wrocław
Wysłany: 11 Grudnia 2005, 12:36   

Iscariote napisał/a

1) ||||| nie mam tego na prawo od prawego Shifta
2) `````` do czego słuzy to?

ad.1. u mnie jest nad klawiszem "enter", taki krótszy klawisz. Żeby uzyskać |, trzeba użyć "shift" - można prawego lub lewego, dowolnie.
ad.2. ``` znajduje się przed klawiszem "1"? Klawisz z "tyldą"? Też nie wiem, do czego to jest, ale pewnie do czegoś równie potrzebnego, jak "tylda", IMAO :mrgreen:
_________________
Bo jatek było za mało
 
 
Iscariote 
Wiedźmikołaj


Posty: 4787
Skąd: Łódź
Wysłany: 11 Grudnia 2005, 12:42   

ahaaaaa no to teraz wszystko jasne
 
 
bardzo_czarny_kot 
Jaskier


Posty: 78
Skąd: znikąd
Wysłany: 11 Grudnia 2005, 15:49   

Margot napisał/a
To, co jest u Nivak, nie jest sensu stricte apostrofem.

Przepraszam, że tak ni z gruszki ni z pietruszki się wtrącę, zwłaszcza, że do dyskusji nie mam nic o dodania... Ale rzuciło mi się to w oczy, a że było u mnie na lekcji łaciny, to może poprawię...

Albo sensu stricto, albo samo stricte. Łacinistka 45 minut wbijała nam do głów, że to podstawowy błąd, który popełniamy, więc... Przepraszam za OT i już sobie idę.
_________________
Prawdziwe koty nie potrzebują imion. Ale często są imionami nazywane. Aarghwynochastądtydraniu świetnie się nadaje.
 
 
 
Margot 
Connor MacLeod


Posty: 1593
Skąd: Twierdza Wrocław
Wysłany: 11 Grudnia 2005, 15:57   

bardzo_czarny_kot napisał/a
Albo sensu stricto, albo samo stricte. Łacinistka 45 minut wbijała nam do głów, że to podstawowy błąd, który popełniamy, więc... Przepraszam za OT i już sobie idę.

Racja. Dziękuję, Bardzo Czarny Kocie. Błędy wkodowane nie chcą mnie opuścić, niestety. SENSU STRICTO. To już kolejny, bo bochenku (piszę zawsze z ortem) oraz onegdaj (załapałam od Rafała Dębskiego błędne znaczenie). Błędy są jak wirusy... Raz zainfekują i nawet się nie obejrzysz, jak się duplikują... :evil:
_________________
Bo jatek było za mało
 
 
bardzo_czarny_kot 
Jaskier


Posty: 78
Skąd: znikąd
Wysłany: 11 Grudnia 2005, 19:42   

Wiesz Margot, każdy normalny człowiek może sobie pisać, jak chce, tylko w moim przypadku od takiego duperelu zależy, czy zaliczyłam klasówkę, czy nie... Ale jestem pogięta. Miło, że mogłam pomóc i że nie masz za złe "wytykanctwa" :D
_________________
Prawdziwe koty nie potrzebują imion. Ale często są imionami nazywane. Aarghwynochastądtydraniu świetnie się nadaje.
 
 
 
Margot 
Connor MacLeod


Posty: 1593
Skąd: Twierdza Wrocław
Wysłany: 11 Grudnia 2005, 21:39   

To nie tak, sama uczyłam się długo łaciny. I polskiego jeszcze dłużej. Niestety, są błędy, które po prostu wżerają się w mózg i nie chcą przestać => zwłaszcza, gdy już nie wisi nad głową widmo kolokwium :twisted: . Dlatego nigdy się nie oburzam na poprawianie czy wytykanie - lepiej poprawić niż pozwolić, żeby się utrwalało jeszcze mocniej - przynajmniej mam szansę zwracać uwagę i poprawiać się na bieżąco :D
_________________
Bo jatek było za mało
 
 
Rodion 
Agent Chaosu


Posty: 7551
Skąd: Gestrandet
Wysłany: 11 Grudnia 2005, 21:49   

bardzo_czarny_kot napisał/a
Wiesz Margot, każdy normalny człowiek może sobie pisać, jak chce, tylko w moim przypadku od takiego duperelu zależy, czy zaliczyłam klasówkę,


Pisz tak by zadowolić nauczyciela/wykladowcę, a potem rób swoje! :wink:
_________________
Mam czarną koszulkę i piwo... jestem forpocztą sił chaosu.
I tylko konia osiodłać. I przez wrzosowiska, jak przez...
 
 
Gustaw G.Garuga 
Bakałarz

Posty: 6179
Skąd: Kanton
Wysłany: 12 Grudnia 2005, 04:38   

|||||||||||||| mam to, tylko u mnie na klawiaturze jest nad Enterem i wygląda jak dwie kreseczki jedna nad drugą :D
_________________
"Our life is a time of war and an interlude in a foreign land, and our fame thereafter, oblivion." Marcus Aurelius
 
 
Nivak 
Auratog


Posty: 1009
Skąd: Lublin
Wysłany: 12 Grudnia 2005, 09:30   

Fajnie, że to masz, ale nie o ten znak chodzi... Zresztą nieważne już :P
_________________
Nie czuję jak offtopuję.
 
 
Rodion 
Agent Chaosu


Posty: 7551
Skąd: Gestrandet
Wysłany: 12 Grudnia 2005, 10:18   

|||||||| No!! Jest! Fajne takie! :wink:
_________________
Mam czarną koszulkę i piwo... jestem forpocztą sił chaosu.
I tylko konia osiodłać. I przez wrzosowiska, jak przez...
 
 
Nivak 
Auratog


Posty: 1009
Skąd: Lublin
Wysłany: 12 Grudnia 2005, 10:35   

Nie no fajnie Rodion, że też masz ten znak (jak wszyscy inni :roll: ), ale nie o ten znak chodziło :?
_________________
Nie czuję jak offtopuję.
 
 
Czarny 
GrimMod

Posty: 5363
Skąd: IŁAWA
Wysłany: 12 Grudnia 2005, 10:55   

Czepiasz się Nivak, niech się chłopina pocieszy, że znalazł. Jak znajdzie ten drugi, ucieszy się jeszcze bardziej :twisted:
 
 
Nivak 
Auratog


Posty: 1009
Skąd: Lublin
Wysłany: 12 Grudnia 2005, 10:59   

Nie czepiam się tylko uściślam, bo inaczej, to już nikt nie będzie wiedział o co chodzi, zwłaszcza ci, którzy wcześniej zrozumieli o co chodzi :D
A tego drugiego na klawiaturze nie znajdzie, bo go nie ma. Jest jako symbol do wstawienia w wordzie albo w słowniku (wiecie, taka książka ;) ) z zapisem fonetycznym.
_________________
Nie czuję jak offtopuję.
 
 
Czarny 
GrimMod

Posty: 5363
Skąd: IŁAWA
Wysłany: 12 Grudnia 2005, 11:03   

Wiemy, ale nie lubię jak się dzieciom ich zabawki zabiera.

Proponuję zakończyć offtop klawiaturowy, bo nie po to ten wątek jest.
 
 
Nivak 
Auratog


Posty: 1009
Skąd: Lublin
Wysłany: 12 Grudnia 2005, 11:27   

Już dawno próbowałam zakończyć ten temat, ale jak widzisz nie dało się :roll:
_________________
Nie czuję jak offtopuję.
 
 
Czarny 
GrimMod

Posty: 5363
Skąd: IŁAWA
Wysłany: 12 Grudnia 2005, 11:29   

Kupą trza, kupy nikt nie ruszy :mrgreen:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group