Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Prawo a sprawiedliwość
Autor Wiadomość
GAndrel 
Admirał Ackbar

Posty: 2486
Skąd: Wrocław
Wysłany: 6 Lutego 2008, 19:56   

No to od której powinniśmy?

Czy ja dobrze rozumiem, że Tobie polski wymiar sprawiedliwości się właściwie podoba?
_________________
GAndrel
Ostatnio zmieniony przez GAndrel 6 Lutego 2008, 20:13, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
dzejes 
prorok


Posty: 10065
Skąd: City
Wysłany: 6 Lutego 2008, 20:02   

Nie, rozumiesz źle.
_________________
If we shadows have offended,
Think but this, and all is mended,
That you have but slumber'd here
While these visions did appear.
 
 
GAndrel 
Admirał Ackbar

Posty: 2486
Skąd: Wrocław
Wysłany: 6 Lutego 2008, 20:12   

Czyli zgadzamy się w tym, że się nam nie podoba? Tylko Tobie z innych powodów niż np. mi? ;)

A co myślicie o tym:

Najważniejsze plany i założenia legislacyjne Ministerstwa Sprawiedliwości

I. Rozdział funkcji Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego
II. Zmiany w Kodeksie karnym, Kodeksie postępowania karnego i Kodeksie karnym wykonawczym
III. Sędziowie, asesorzy oraz dostęp do zawodów prawniczych
IV. Prawo i postępowanie cywilne
V. Prawo Unii Europejskiej
_________________
GAndrel
 
 
mad 
Filippon


Posty: 3816
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 6 Lutego 2008, 21:35   

dzejes, zdziwiłem się tylko, że mam Ci podać przykłady oczywistości, których pełno. Właśnie fragment mojej wypowiedzi o sprzecznych wyrokach zacytowałeś i byłeś łaskaw się do niego przyczepić. :|

Jeśli mamy jedną sprawę i dwa przeciwne werdykty, to chyba znaczy, że któryś ze sądów albo przeprowadził sprawę nierzetelnie, albo nie zareagował odpowiednio na materiały procesowe (nawet słowo "kłamstwo" mi się tu nasuwa), albo wydał werdykt pod znajomych, albo... co tam jeszcze. Natomiast taka sytuacja na pewno nie sprzyja tworzeniu klimatu zaufania do sądownictwa. Powiem wprost: polskich sądów nie szanuję, ale się ich boję i nie mam zamiaru się im sprzeciwiać, wchodzić na ścieżkę wojenną, itp. Mam prawo nie szanować, bo szacunek to coś, na co trzeba zapracować, a nie rzecz dana z góry.
 
 
dzejes 
prorok


Posty: 10065
Skąd: City
Wysłany: 6 Lutego 2008, 23:00   

Ja tylko próbuję wytłumaczyć, że taka sytuacja, jaką opisujesz po pierwsze nie jest tak częsta (bo myślę, że 99% oceniających nie ma bądź wiedzy fachowej, bądź nie zna stanu faktycznego, bądź zachodzą obie te rzeczy naraz), a po drugie nie świadczy od razu o wadliwości całego systemu. To akurat jest wliczone w koszta i póki nie przekracza miary zdrowego rozsądku - to moim zdaniem jest ok.

I nie masz racji zakładając, że jeśli są dwa wyroki w nawet załózmy absolutnie identycznych sprawach - to jeden jest zły. A wiesz czemu nie masz racji? Bo nie możesz wskazać tego "dobrego" wyroku. Przecież jeśli w tych sprawach zapadłyby identyczne wyroki - to czy nie mógłbym głosić, że oba są mylne? Prawo to nie sprawiedliwość, czy moralność, nie o to w nim chodzi.
_________________
If we shadows have offended,
Think but this, and all is mended,
That you have but slumber'd here
While these visions did appear.
 
 
mad 
Filippon


Posty: 3816
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 7 Lutego 2008, 01:17   

Hm, ciekawe, ale można tez spojrzeć trochę inaczej, chyba obiektywniej. Jeśli oba wyroki są identyczne, to licząc czysto teoretycznie - mamy 50% pewności, że oba są dobre (nie wnikamy w szczegóły typu: ile lat za co się należy, analizujemy sprawę zasadniczą: np. winny - niewinny) Pomijamy jednak ważny czynnik: fakt wzrostu wiarygodności poprzez podobne orzecznictwo dwóch instancji. Ale nawet jeśli pominiemy, pozostaje 50%. Jeśli jednak wyroki są sprzeczne, pewność słuszności obu drastycznie spada do 0%.

Problem, który w tym aspekcie mnie trapi, jest nieco inny: dlaczego zakłada się, że wyższa instancja, znosząc wyrok niższej - ma słuszność? Tylko dlatego, że jest wyższą instancją?

Być może masz rację, że prawo to nie sprawiedliwość. Ale przynajmniej powinno być dążeniem do niej.
 
 
dzejes 
prorok


Posty: 10065
Skąd: City
Wysłany: 7 Lutego 2008, 11:15   

Prawo to naprawdę nie jest sprawiedliwość. Sprawiedliwość jako pojęcie skrajnie nieostre winna być z systemu prawnego eliminowana ;)

Sprawiedliwość, o której mówisz to wrażenie, subiektywne odczucie - i strona "przegrywająca" prawie zawsze będzie czuła się pokrzywdzona, a i strona "wygrywająca" też często może czuć się nie dość zaspokojona w swych roszczeniach.
_________________
If we shadows have offended,
Think but this, and all is mended,
That you have but slumber'd here
While these visions did appear.
 
 
Piech 
Hieronim Berbelek


Posty: 3569
Skąd: Poznań
Wysłany: 7 Lutego 2008, 11:36   

Jeżeli chodzi o sprzeczne wyroki sądowe, sporo ciekawych przykładów można po prostu wyguglać:
Google --> "sprzeczne wyroki" lub "sprzeczne orzeczenia"
_________________
Nie wyrabiam psychicznie, gdy skarpetki są nie do pary.
 
 
GAndrel 
Admirał Ackbar

Posty: 2486
Skąd: Wrocław
Wysłany: 7 Lutego 2008, 16:47   

Sąd: Portal, jako tytuł prasowy, musi być zarejestrowany

GW napisał/a
Sąd Okręgowy w Słupsku orzekł w czwartek, że prowadzenie portalu, w myśl Prawa prasowego, wymaga rejestracji. Leszek Szymczak, właściciel i redaktor naczelny internetowego portalu Gazeta Bytowska.pl został uznany winnym niedotrzymania obowiązku rejestracji.


Fajnie, nie?
_________________
GAndrel
 
 
mad 
Filippon


Posty: 3816
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 7 Lutego 2008, 18:18   

To może właściciele portali zostaną zoblogowani do naliczania wierszówek uczestnikom forów przyklejonych do tychże portali? :mrgreen:
 
 
Piech 
Hieronim Berbelek


Posty: 3569
Skąd: Poznań
Wysłany: 7 Lutego 2008, 18:36   

Będziemy NURSowi wysyłać paczki do p*rdla?
Wypadało by, nie?
_________________
Nie wyrabiam psychicznie, gdy skarpetki są nie do pary.
 
 
GAndrel 
Admirał Ackbar

Posty: 2486
Skąd: Wrocław
Wysłany: 7 Lutego 2008, 18:41   

Oczywiście będzie to "twórczość". 50% kosztów uzyskania przychodu. ;)
_________________
GAndrel
 
 
Agata 
Komandor Koenig


Posty: 600
Skąd: ze Śródmieścia
Wysłany: 7 Lutego 2008, 18:47   

Piech napisał/a
Będziemy NURSowi wysyłać paczki do p*rdla?
Wypadało by, nie?


No wypadałoby. A w paczkach DVDki z zapisami przybywających postów. W ramach pocieszenia :mrgreen:
_________________
'Gdybym był kopertą – zawierałbym nakaz eksmisji.
Gdybym był chlebem – w środku zakalec miałbym.
Gdybym wódką – pewnie byłbym chrzczony
przez nieznanych ojców na obcym bazarze.'
 
 
GAndrel 
Admirał Ackbar

Posty: 2486
Skąd: Wrocław
Wysłany: 7 Lutego 2008, 19:15   

To teraz już w p*rdlach nawet komputer można mieć? Co za czasy... ;)
_________________
GAndrel
 
 
Rafał 
.

Posty: 14552
Skąd: Że: Znowu:
Wysłany: 8 Lutego 2008, 09:03   

Nie wiem jak w więzieniach, ale jakiś czas temu byłem w areszcie (nie, nie siedziałem, odbierałem przebudowę ;P: ) i pooglądałem sobie. Jest cieplutko, sucho i przytulnie. W celach ok 8 m2 sa dwie koje, kibelek, mebelki, półki z książkami, TV z odtwarzaczem, radio i każdy kawałeczek ściany wytapetowany "gołymi babami".

Co do szczegółów dot.sędziów Madzie (bo chyba o to pytałeś?) to miałem "ścięcia" kilka razy kiedy to fakty nie pasując zakładanej przez sędziego wizji powodowały ścinanie mojej wiarygodności na poziomie przedszkolaka. Żenujące. Dwa razy oarłem się o obrazę sędziego, a raz o mało co nie przywalono mi grzywny za nazwanie wysokiego sądu per "ależ proszę pani!" :lol: Małosć i miałkość była porażająca, pisze była, bo o dziwo trzy ostatnie przypadki hm, spowodowały, że odzyskuje wiarę - ale sądziami były osoby względnie młode.
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 9 Lutego 2008, 00:18   

Piech napisał/a
Będziemy NURSowi wysyłać paczki do p*rdla?
Wypadało by, nie?


ja akurat jestem zarejestrowany :-)
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
GAndrel 
Admirał Ackbar

Posty: 2486
Skąd: Wrocław
Wysłany: 14 Lutego 2008, 18:33   

Odświeżam wątek, żeby dalambert mógł go łatwiej znaleźć. Bo naprawdę chciałby się od niego dowiedzieć kto według niego Prawa powinien przestrzegać, a komu należałoby wymierzyć Sprawiedliwość.

Jak myślicie, dowiem się?
_________________
GAndrel
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 14 Lutego 2008, 19:14   

PiS ma prawo wymierzyć sprawiedliwość PO. albo jakoś tak.
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
Martva 
Kylo Ren


Posty: 30898
Skąd: Kraków
Wysłany: 14 Lutego 2008, 19:18   

Zapomniałeś o 'hej!' ;)
_________________
Potem poszłyśmy do robaków, które wiły się i kłębiły w suchej czerwonej glebie. Przewracały błoto i uśmiechały się w swój robaczy sposób, białe, tłuste i bezokie.
-Myślimy, ze słuszne jest i właściwe dla dziewczyny, by umarła. Dziewczyny muszą umierać, jeśli robaki mają jeść, jest w najwyższym stopniu słuszne, aby robaki jadły.

skarby
szorty
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 14 Lutego 2008, 20:02   

PiS ma prawo wymierzyć sprawiedliwość PO. albo jakoś tak, hej!
Teraz dobrze?
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
Easy 
Hieronim Berbelek

Posty: 3537
Skąd: Stąd
Wysłany: 14 Lutego 2008, 20:04   

Zapomniałeś dodać: jest dobrze, dobrze jest, dobrzejak!
 
 
GAndrel 
Admirał Ackbar

Posty: 2486
Skąd: Wrocław
Wysłany: 14 Lutego 2008, 20:50   

A to jest jedyne Prawo, które musi przestrzegać PiS?
_________________
GAndrel
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 14 Lutego 2008, 22:29   

Wy z PO to dziury w dziurze szukacie. A Kurski dzisiaj aż 6 kompromitacji PO wymienił. Z jednego tylko dnia!
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
Easy 
Hieronim Berbelek

Posty: 3537
Skąd: Stąd
Wysłany: 14 Lutego 2008, 22:39   

Ale trzeba przyznać, że Olejnik pojechała po nim równo.

Aha, Kurski wspomniał o 1 mln. Ćwiąkalskiego. A minister finansów za rządów PiS (taki młody, objął na krótko urząd, gdy Kaczyński został premierem, przed powrotem Gilowskiej, jak on miał na nazwisko...) to 9 baniek miał na koncie. I co? To źle, że ktoś się dorobić potrafi? No jasne, ukradł na pewno.

I jak ten kraj może być normalny, gdy każdego, z choć trochę większą gotówką na koncie się od razu o złodziejstwo posądza...

Edit. Stanisław Kluza, tak się nazywał ów minister.
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 14 Lutego 2008, 23:45   

ale tu nie o złodziejstwo chodziło, ale o to, od kogo brał kasę.
Choćbym miał na diabła głosowac i na Armageddon, to żadna partia w której jest takie coś, jak Kurski mojego głosu nie dostanie.
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
Easy 
Hieronim Berbelek

Posty: 3537
Skąd: Stąd
Wysłany: 14 Lutego 2008, 23:56   

NURS napisał/a
ale tu nie o złodziejstwo chodziło, ale o to, od kogo brał kasę.


pomaganie oligarchom = kradzież = dziadostwo = na stos

Dla Kurskiego to jest jedno i to samo, pisałam ekspertyzę dla Krauzego, kradł, co za różnica?

NURS napisał/a
]Choćbym miał na diabła głosowac i na Armageddon, to żadna partia w której jest takie coś, jak Kurski mojego głosu nie dostanie.


Ano fakt. Jasne, w PiSie jest wiele wartościowych osób (Kluzik-Rostkowska, Kowal, Jakubiak, Romaszewski, Religa a dawniej Zalewski i Ujazdowski), ale przez takich aparatczyków jak Gosiewski, Szczygło, Fotyga, Kuchciński (choć Marka dawno już nie widziałem nigdzie, dostał zakaz pokazywania się w tv?), Kurski, czy Brudziński (dla mnie na równi z Kurskim) na PiS nie oddam głosu nigdy.
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37527
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 14 Lutego 2008, 23:57   

NURS napisał/a
Choćbym miał na diabła głosowac i na Armageddon, to żadna partia w której jest takie coś, jak Kurski mojego głosu nie dostanie
mojego też nie, jakim cudem takie *beep* zostaja reprezentantami narodu
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 15 Lutego 2008, 00:31   

No i nie zapominajmy o Tadziu R, ktory pociąga za sznurki męża czarwonicy i jego brata :-)
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
mad 
Filippon


Posty: 3816
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 16 Lutego 2008, 14:53   

Ja tam sądzę, że nie ma większej różnicy między PO a PiS. Mijają dni i coraz bardziej się w tym przeświadczeniu utwierdzam. Różnica jest taka, że PiS zachowywał sie jak słoń w składzie porcelany. Wystarczyło, że jakiś koleś z PiSu cokolwiek bąknął i były z tego jaja. Platfusy natomiast potrafią robić syf w białych rękawiczkach. Z gracją, taktem, uśmiechem.
Chyba jesteście platformowymi idealistami i tyle.
Aczkolwiek chciałbym, żebyście mieli rację. Nie uwierzycie, że chciałbym.
 
 
Piech 
Hieronim Berbelek


Posty: 3569
Skąd: Poznań
Wysłany: 16 Lutego 2008, 15:25   

mad napisał/a
Ja tam sądzę, że nie ma większej różnicy między PO a PiS. Mijają dni i coraz bardziej się w tym przeświadczeniu utwierdzam. Różnica jest taka, że PiS zachowywał sie jak słoń w składzie porcelany. Wystarczyło, że jakiś koleś z PiSu cokolwiek bąknął i były z tego jaja. Platfusy natomiast potrafią robić syf w białych rękawiczkach. Z gracją, taktem, uśmiechem.

mad, nie wiem na ile to ich zasługa, że są odmiennie postrzegani od swoich poprzedników. Gdyby to poprzedni premier wrócił z Moskwy z tym z czym wrócił Donald Tusk, to by Gazeta Wyborcza boki rwała, a wraz z nią cała jej klientela. Kabaret byłby na całą Polskę. Surowo by też oceniono brak sukcesów na froncie zachodnim i wewnętrznym. Nasze "ałtorytety moralne" napiętnowałyby z całą surowością. Tymczasem jest spokój. Pewnych osób, widać, nie wypada krytykować. No, nie wypada i już.
_________________
Nie wyrabiam psychicznie, gdy skarpetki są nie do pary.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group