Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Język bohaterów fantastyki
Autor Wiadomość
Anko 
Niki


Posty: 1989
Skąd: Z nawału pracy.
Wysłany: 29 Grudnia 2007, 00:27   

Cytat
Specyfika języka bohaterów literatury science- fiction.
No właśnie, drodzy forumowicze, toć jak wół mamy, że języka s-f, a nie fantastyki w ogólności. Ja bym strzelała, że "stereotypowy" polonista oczekuje, że będzie mu się mówić o neologizmach czy "stechnicyzowaniu" języka, naszpikowaniu słowami "futurystycznymi", etc. Natomiast polonista niestereotypowy, jak się trafi, może być niemiłym zaskoczeniem dla kogoś, kto zakłada, że komisja i tak będzie ciemna jak tabaka w rogu... Ktoś zdaje się w anegdotach kiedyś wrzucił, że ściemniał o "Diunie", a potem polonistka się przyznała, że czytała i zdeczka obciach był. ;)
Wielki_Szu napisał/a
Połowa to nawiązania do biblii.... Co się dzieje z tym szkolnictwem to ja nie wiem....
Jeśli wiesz, kto do niedawna był w ministerstwie oświaty/edukacji/jak to się nazywa, to chyba wiesz, co się działo. :twisted:

Aha, ten Twój temat to chyba jakiś "stały punkt programu"? Zajrzyj tu (i ogólnie do całego tematu, może jakieś skojarzenia się nasuną): http://www.science-fictio...t=524&start=161
_________________
生きる事 それが俺の償いだ。(SoulCalibur3)
 
 
Iscariote 
Wiedźmikołaj


Posty: 4787
Skąd: Łódź
Wysłany: 29 Grudnia 2007, 00:58   

Ja bym taką prezentację starał się wypośrodkować. Z jednej strony rzucić jakiś ochłap dla zwykłych szarych polonistów, co to fantastykę ograniczają do Hobbita i Lema i nie tolerują nic innego. Tu właśnie nadawałyby się przytoczone przez elam Atomice i oczywiście Bajki Robotów... tam to jest słownictwo. :) A z drugiej strony trzeba podać coś co interesuje naszą skromną osobę i jesteśmy dobrzy w tym temacie. Wtedy i łatwiej i przyjemniej. No i oczywiście najpopularniejsze sformułowania. Można też wspomnieć, że z biegiem czasu niektóre sformułowania trafiają do mowy codziennej z powodu popularności książki, czy filmu. Akurat teraz nic takiego nie mogę sobie przypomnieć. :?

Tak btw przypomniała mi się lekcja matematyki (prowadzona po niemiecku), gdzie jedna z nauczycielek nagrywała wszystko, co działo się przy tablicy. Chciała nam potem pokazać jakże inny jest specyficzny język matematyki od tego, którego używamy na codzień. Wszystko oczywiście w związku z językiem niemieckim.
 
 
banshee 
Doktor Przybram

Posty: 5288
Skąd: ...
Wysłany: 29 Grudnia 2007, 02:10   

albo prościej...zmienić temat matury... :roll:
 
 
Anko 
Niki


Posty: 1989
Skąd: Z nawału pracy.
Wysłany: 29 Grudnia 2007, 02:22   

Ale napisał, że nie ma w czym wybierać... :(
_________________
生きる事 それが俺の償いだ。(SoulCalibur3)
 
 
banshee 
Doktor Przybram

Posty: 5288
Skąd: ...
Wysłany: 29 Grudnia 2007, 02:25   

ściemnia!
zawsze jest w czym wybierać. moja siostra piszę maturę w tym roku i niektóre jej tematy są tak proste, że aż śmieszne...
 
 
Anko 
Niki


Posty: 1989
Skąd: Z nawału pracy.
Wysłany: 29 Grudnia 2007, 02:33   

Może nie każdy lubi tematy śmieszne i nudne w swej prostocie. ;)
_________________
生きる事 それが俺の償いだ。(SoulCalibur3)
 
 
banshee 
Doktor Przybram

Posty: 5288
Skąd: ...
Wysłany: 29 Grudnia 2007, 02:37   

dobra, poddaje się :mrgreen:
 
 
Wielki_Szu 
Gollum

Posty: 17
Skąd: Podlasie
Wysłany: 29 Grudnia 2007, 11:22   

Anko napisał/a
Może nie każdy lubi tematy śmieszne i nudne w swej prostocie. ;)


Zgadzam się, są tematy dużo prostsze, ale i jednocześnie dużo mniej interesujące. Poloniści- moja siostra skończyła filologie polska i żadnej książki z SF i fantasy nigdy nie widziała. Ale przepraszam mad (czuje że wypada :wink: ), prawdą jest, że nie każdy polonista musi taki być. Po przerwie świątecznej wparuje do biblioteki i zastosuje sie do waszych rad. Mam szczęście, bo ciotka tam pracuje i może mi zamawiać książki :)
 
 
 
DSH 
Gollum

Posty: 4
Skąd: Podlasie
Wysłany: 18 Kwietnia 2008, 10:24   takie jedno konwersatorium

Niestety, Wielki Szu, masz niepełne informacje :) Było u nas jedno, z tego, co pamiętam, konwersatorium, poświęcone tematyce robotów w literaturze. Byłam na nim kilka razy i był tam poruszany temat człowieczeństwa robotów i szerzej człowieczeństwa samego człowieka - robot to w końcu jego dzieło:)
 
 
Wielki_Szu 
Gollum

Posty: 17
Skąd: Podlasie
Wysłany: 18 Kwietnia 2008, 11:19   

Zwracam honor. Niedoinformowany byłem. Wątek reanimuje :) Robię przymiarki pod pracę i błagam o pomoc :roll:
 
 
 
DSH 
Gollum

Posty: 4
Skąd: Podlasie
Wysłany: 18 Kwietnia 2008, 13:32   

Słuchaj, Szu, ja nie wierzę, żeby ktoś tu jeszcze miał zajrzeć w tym roku :) Chyba zostaliśmy sami na polu walki :)
 
 
Rafał 
.

Posty: 14552
Skąd: Że: Znowu:
Wysłany: 18 Kwietnia 2008, 13:35   

puk, puk - widzę was :D
 
 
Wielki_Szu 
Gollum

Posty: 17
Skąd: Podlasie
Wysłany: 18 Kwietnia 2008, 14:01   

Rafał napisał/a
puk, puk - widzę was :D



Może jakies propozycje?
 
 
 
gorbash 
Ufol


Posty: 4629
Skąd: Kraków
Wysłany: 18 Kwietnia 2008, 14:08   

Wyskocze troche jak taki jeden z konopi, ale może popatrzcie na Lód Dukaja?
_________________
You say coke I say caine.
 
 
 
Słowik 
Cynglarz

Posty: 4931
Skąd: Kraków
Wysłany: 18 Kwietnia 2008, 14:11   

Na miesiąc przed maturą wystarczyłaby Extensa ;)
_________________
I'd rather have a bottle in front of me than a frontal lobotomy.
 
 
 
DSH 
Gollum

Posty: 4
Skąd: Podlasie
Wysłany: 18 Kwietnia 2008, 14:14   

Extensa? Lód? :)
 
 
gorbash 
Ufol


Posty: 4629
Skąd: Kraków
Wysłany: 18 Kwietnia 2008, 14:18   

DSH napisał/a
Extensa? Lód?

Tak. Albo nie. Zależy o co pytasz.
_________________
You say coke I say caine.
 
 
 
Wielki_Szu 
Gollum

Posty: 17
Skąd: Podlasie
Wysłany: 18 Kwietnia 2008, 15:12   

Dukaj? Właśnie nie jestem pewien co do tego autora. Jakim stylem pisze? Co o nim sądzicie? Podejrzewam że jego twórczość, pomimo że pokrywałaby się z moim temat, nie "podeszłaby" pod mój gust. Zresztą nie mogłem znaleźć żadnych analiz, interpretacji itp odnośnie jego książek.
 
 
 
Rafał 
.

Posty: 14552
Skąd: Że: Znowu:
Wysłany: 18 Kwietnia 2008, 15:17   

Dukaj jest jak kot, chadza swoimi ścieżkami, uważam go za geniusza. Jeśli chodzi o język, to będzie strzałem w dziesiątkę:
Cytat
jedną z najbardziej charakterystycznych cech prozy Dukaja jest wprowadzanie wielu własnych terminów i wyrazów. Nie jest to sztuka sama w sobie, gdyż prawie zawsze są to rzeczy, na które po prostu nie ma słowa w naszym języku. Ani zapewne w żadnym innym. Tym razem autor zasypuje czytelnika słownictwem związanym z ewolucją zgodną z Krzywą Progresu, różnymi wersjami biegu czasu i innymi zagadnieniami z pogranicza nauki i fantastyki. Mało tego, wprowadził nowe końcówki, odmiany zaimków i rzeczowników. Dotyczą one inkluzji i phoebe’ów – istot, które posiadając co najmniej kilka manifestacji, nie mają przypisanej płci czy choćby formy. Początkowo wprowadza to spory zamęt, ale z czasem można się do tego przyzwyczaić, a nawet docenić. Co prawda mam wrażenie, że kilkakrotnie była użyta zła forma, ale możliwe, że to jedynie moje niezrozumienie.
cytat z tąd: http://biblionetka.pl/ks.asp?id=21097
 
 
DSH 
Gollum

Posty: 4
Skąd: Podlasie
Wysłany: 18 Kwietnia 2008, 15:18   

Pytałam, co to jest, ale, oczywiście, mogę sprawdzić w Internecie. I uciekam, pa!
 
 
Wielki_Szu 
Gollum

Posty: 17
Skąd: Podlasie
Wysłany: 18 Kwietnia 2008, 16:46   

Rzeczywiście trafne. Jak to się czyta? Nie jest za ciężkie? Udało mi się przebrnąć przez Nakręconą Pomarańczę, to i z tym może podołam :wink: Ma ktoś moze jakieś informacje o opracowaniach do Dukaja?
 
 
 
gorat 
Modegorator


Posty: 13820
Skąd: FF
Wysłany: 18 Kwietnia 2008, 17:19   

Opracowania... :lol: Nie, niestety jest za trudny dla humanistów aktywnych naukowo. Bo wymaga, o zgrozo, wiedzy niehumanistycznej.
_________________
Początkujący Wiatr wieje: Co mogę dla kogoś zrobić?
Zostań drzewem wiśni.
---
鼓動の秘密

U mnie działa.
 
 
Wielki_Szu 
Gollum

Posty: 17
Skąd: Podlasie
Wysłany: 18 Kwietnia 2008, 17:41   

Nie mówiłem że tak będzie :lol: Zastanawiam się nad Zajdlem, co o tym sądzicie?
 
 
 
gorbash 
Ufol


Posty: 4629
Skąd: Kraków
Wysłany: 18 Kwietnia 2008, 20:39   

IMHO Dukaj ciężki jest, ale za to satysfakcja jaka! ;-)
A Zajdel, hmmm, niech się wypowie kto się zna ale w tym co czytałem cudów z językiem nie zaobserwowałem.
_________________
You say coke I say caine.
 
 
 
Wielki_Szu 
Gollum

Posty: 17
Skąd: Podlasie
Wysłany: 19 Kwietnia 2008, 11:29   

Właśnie, Zajdel to takie klasyczne SF nic genialnego, ale łatwe do przełknięcia. Co do Dukaja mam wątpliwości. Jak jest z wątkiem fabularnym (dynamiczna akcja itd)?
 
 
 
gorat 
Modegorator


Posty: 13820
Skąd: FF
Wysłany: 19 Kwietnia 2008, 13:03   

Fabuła spokojnie stoi ;) To nie główny nurt, że albo jest fabuła drętwym językiem, albo nic pięknym.
_________________
Początkujący Wiatr wieje: Co mogę dla kogoś zrobić?
Zostań drzewem wiśni.
---
鼓動の秘密

U mnie działa.
 
 
Wielki_Szu 
Gollum

Posty: 17
Skąd: Podlasie
Wysłany: 19 Kwietnia 2008, 14:44   

Zawiłość Twojej odpowiedzi przewyższa moje możliwości zrozumienia :) Na skróty, można to przeczytać bez wiekszych trudności, tak? Teraz pytanie, Extensa czy Perfekcyjna Niedoskonałość- co radzicie?
 
 
 
gorat 
Modegorator


Posty: 13820
Skąd: FF
Wysłany: 19 Kwietnia 2008, 14:49   

Extensa krótsza i podobno prostsza językowo, o Perfekcyjnej można powiedzieć tyle, że trzeba przeczytać kilka pierwszych stron kilka razy, by załapać gramatykę i terminologię, ale podobnie jest przy Chłopach Reymonta ;)
_________________
Początkujący Wiatr wieje: Co mogę dla kogoś zrobić?
Zostań drzewem wiśni.
---
鼓動の秘密

U mnie działa.
 
 
mBiko 
Кощей


Posty: 17377
Skąd: The Boat
Wysłany: 19 Kwietnia 2008, 16:01   

Z tym, że "Perfekcyjna..." to dopiero pierwsza część, a "Extensa" stanowi zamkniętą całość.
_________________
Wcale nie jestem pod wypływem kolaholu niek jaktórzy w zas pogli momyśleć.
Nie niestem jawet wpiłowie tak pojany jak pożecie mymyśleć.
 
 
Wielki_Szu 
Gollum

Posty: 17
Skąd: Podlasie
Wysłany: 19 Kwietnia 2008, 16:20   

Extensa, to ostatnia część, nazwijmy to "serii", czy książka podsumowująca wszystkie części. Chodzi mi o to, czy żeby zrozumieć całość, trzeba czytać wszystko.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group