Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Dlaczego tak malo SF w polskiej TV
Autor Wiadomość
hrabek 
Kapo di tutti frutti


Posty: 12475
Skąd: Szczecin
Wysłany: 18 Kwietnia 2007, 13:55   

To moze mu nazwe zmienic na po prostu: fantastyka w polskiej TV, czy cos takiego, tym bardziej, ze nawet dyskusja na ten temat sie zakonczyla i temat zaczal pelnic role informacyjna, co tam nowego bedzie leciec niedlugo u nas?
_________________
5 zdań na temat
 
 
Ixolite 
Admirał Zwiebellus


Posty: 6116
Skąd: oni wiedzieli?
Wysłany: 18 Kwietnia 2007, 13:56   

Ale w popularnych kanałach (telewizja publiczna, tvn, polsat i ich pochodne) mało nowości. Bardzo mało.
_________________
Alchemia Słowa
Well, my days of not taking you seriously are certainly coming to a middle.
 
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 18 Kwietnia 2007, 16:01   

bo sie pewien podzial robi.
ale to co ważne mamy lost, BSG, a na AXN multum seriali i to prawie na bieząco.
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
Czarny 
GrimMod

Posty: 5363
Skąd: IŁAWA
Wysłany: 20 Kwietnia 2007, 07:08   

Może będzie więcej fantastyki w TV:

Cytat
Jeszcze w tym roku w Polsce zadebiutować ma jeden z kolejnych kanałów grupy Zonemedia. Będzie to albo Zone Horror albo Zone Fantasy.

Zastanawiamy się nad uruchomieniem jednego z tych kanałów w Polsce - mówi Chris Wroński, CEO grupy kanałów telewizyjnych Zonemedia. Decyzja w sprawie czy będzie to Zone Horror czy Zone Fantasy ma zostać podjęta już wkrótce. Horror oferuje filmy i seriale z gatunku horror, jeśli chodzi o Fantasy ta oferta jest troszeczkę szersza. Składają się na nią takie gatunki jak horror i science fiction, a do tego odrobina świata fantasy - wyjaśnia Wroński.

Zone Horror i Zone Fantasy nadają program przez 24 godziny na dobę. W tym momencie Zone Horror nadaje w Wielkiej Brytanii, Holandii i Belgii, a Zone Fantasy we Włoszech.
 
 
hrabek 
Kapo di tutti frutti


Posty: 12475
Skąd: Szczecin
Wysłany: 20 Kwietnia 2007, 07:33   

A do 22 beda nadawac horrory dla trzynastolatkow? Hmm... niemniej jednak wiadomosc bardzo interesujaca.
_________________
5 zdań na temat
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 20 Kwietnia 2007, 10:56   

count takich młodzieżowych paści horrorowatych jest sporo, wydolą przy systemie powtórkowym.
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
hrabek 
Kapo di tutti frutti


Posty: 12475
Skąd: Szczecin
Wysłany: 20 Kwietnia 2007, 11:01   

Apropo, pamietam jak mowiles, ze AXN Sci-Fi na samym poczatku musi dac wszystko co ma najlepszego, bo inaczej sie nie uda. Tymczasem co lepsze kawalki trafiaja do glownego AXN, a na Sci-Fi leca same odgrzewane kotlety. Chyba raz obejrzalem cos, co przyciagnelo moja uwage. Zeby chociaz dawali np. powtorki tych rzeczy z glownego AXN jak poprzednie sezony Lost, czy pierwsze odcinki Jericho, czy chociazby Lost room. A tu w zasadzie odkad zaczeli, to repertuar zmienil sie bardzo nieznacznie. Wciaz Star Trek, Andromeda i Sliders.
_________________
5 zdań na temat
 
 
Ixolite 
Admirał Zwiebellus


Posty: 6116
Skąd: oni wiedzieli?
Wysłany: 20 Kwietnia 2007, 11:11   

To chyba dlatego, że AXN zwykłe ma dużo większy zasięg.
_________________
Alchemia Słowa
Well, my days of not taking you seriously are certainly coming to a middle.
 
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 20 Kwietnia 2007, 11:18   

Pewnie tak, IMO oni przeprowadzaja akcje podzielenia głównego kanału, na tematyczne - crime i sci-fi, a kiedy wprowadzą je do wszystkich sieci, zdejma klasyczny AXN.
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
Czarny 
GrimMod

Posty: 5363
Skąd: IŁAWA
Wysłany: 20 Kwietnia 2007, 11:26   

Z gazet wyczytałem, że na AXN SciFi puszczają Lexx-a a w normalnym nie ma i nie było, więc tak nie do końca.
 
 
hrabek 
Kapo di tutti frutti


Posty: 12475
Skąd: Szczecin
Wysłany: 20 Kwietnia 2007, 11:42   

Czarny, ok, ja nie mowie, ze leca tylko kotlety. Ale ile tych nowych rzeczy jest? I jaki poziom soba reprezentuja? Moim zdaniem naprawde byloby dobrze, gdyby puscili juz to co maja i co lecialo na normalnym AXN. Niech puszcza pierwsza serie Lost, po trzy-cztery powtorki w tygodniu danego odcinka Jericho, czy Lost Room dla tych, ktorym oryginalny termin np. 20 w niedziele nie pasuje.
_________________
5 zdań na temat
 
 
elam 
Gremlinek


Posty: 11118
Skąd: kotlinka gremlinka
Wysłany: 20 Kwietnia 2007, 14:45   

Czarny napisał/a
Z gazet wyczytałem, że na AXN SciFi puszczają Lexx-a a w normalnym nie ma i nie było, więc tak nie do końca.


Lexx.....
nie wiem, jakie narkotyki trzeba zazyc, zeby mozna to ogladac - w kazdym razie nie przeszkadza mi, ze nie leci...
_________________
Ten się śmieje, kto umrze ostatni.
 
 
 
PurePurple 
Gollum

Posty: 1
Skąd: Białystok
Wysłany: 3 Maj 2007, 02:01   

Sprawa jest prosta. Battlestar Galactica - serial wybitny, traktujący o wielu poważnych problemach, świetnie zrealizowany, ze znakomitą grą aktorską, inteligentnymi dialogami, ciekawą fabułą. O czym między innymi mówi? Już sam problem Cylonów stawia pytanie o to od kiedy jakąś istotę możemy traktować jako osobę, co sprawia, że jesteśmy ludźmi, co nas odróżnia od innych organizmów żywych, gdzie leży granica. Ale serial mówi nie tylko o tym - jest analizą wielu innych problemów jak np. problem demokracji przeciwstawionej autorytaryzmowi (w sytuacji zagrożenia), problem mediów, problem odpowiedzialności i zdrady, problem mniejszego zła, problem gombrowiczowskich form (wątek komandora i kapitana Adamy; gdzie ten pierwszy prowadzi grę i chroni się niejednokrotnie za formą wojskowego nie potrafiąc przez dłuższy czas okazać innych uczuć, niż docenienie służbowe), problem sensu życia i wyznaczania tego sensu, problem miłości międzykulturowej i setki innych, doskonale sytuacyjnie analizowanych problemów.


A: Wygląda na to, że oboje byliście pijani.
B: Bez wątpienia.Ale mogę zaręczyć, że on nie kłamał.
A:Mam nadzieję, że nie wyciągniesz pochopnych wniosków...tylko będziesz się trzymał faktów.Liczy się kontekst.
B: Kontekst? Ta kobieta na oczach załogi zastrzeliła oficera.
A: My rozstrzelaliśmy cały cywilny okręt. Z ponad tysiącem ludzi na pokładzie. Tu jest to napisane.
B: To było co innego. I nie wiemy, czy na jego pokładzie byli ludzie.
A: Dlatego mam nadzieję, że admirał przeczyta cały raport... i zrozumie jego kontekst.

Ile to mówi o ludzkich skłonnościach w rozumowaniu, jak prosto a dosadnie pokazuje znaczenie kontekstu, jak ciekawie jest ułożone formalnie w porównaniu z większością filmów jakie ukochał sobie widz przeciętny.Takich smaczków są tysiące, to tylko wzięty ad hoc przykład. Zaryzykuję nawet stwierdzenie, że BG jest najlepszym serialem sci-fi w historii. Co tymczasem twierdzi się w wątku poświęconym BG? Jeden jegomość mówi, że Lost (płytka bajeczka, zresztą nie mająca nic niemal wspólnego z sci-fi) postawił zbyt wysoko poprzeczkę, ażeby BG mogło cokolwiek znaczyć; przez pół wątku toczy się dyskusja o sprzęcie i o tym czy hammer móglby istnieć w czasach w których toczy się serial. Jednym słowem jedno wielkie niezrozumienie tego czym jest sci-fi, rozdrabnianie się w nieistotnych szczegółach, skrajnie naiwny odbiór filmów.

Zatem pytam: dla kogo naprawdę dobre i inteligentne filmny sci-fi, dla kogo sci-fi sensu stricto (poważne, filozoficzne, nastawione na treść, analizujące kondycję ludzką, sens życia, zagrożenia i wyzwania niesione przez przyszłość itd.)? Dla tych kilkudziesięciu tysięcy mniej naiwnych widzów, dla tych kilkudziesięciu tysięcy bardziej rozwiniętych poznawczo odbiorców, którzy dodatkowo lubią sci-fi? Żadna telewizja na to nie pójdzie i dlatego mamy nędzną fantastykę w rodzaju Lost-a czy 4400, które obok sci-fi zresztą - a nawet o tym gawiedź często zapomina - nigdy nie leżały.

I może jeszcze definicja science fiction P.K.Dicka, która choć według mnie niepełna, to z pewnością bliższa moim odczuciom i racjonalności wyodrębnienia takiego gatunku, niż nieświadome definicje przeciętnego widza, który ceni w sci-fi to, co jest w istocie tylko sztafażem:

To właśnie esencja science-fiction: wymyślenie strukturalnej różnicy w społeczeństwie, która generuje powstanie w umyśle autora całkiem nowego społeczeństwa. Po przeniesieniu na papier pomysł ten ma z kolei wywołać wstrząs w umyśle czytelnika-wstrząs rozpoznawania czegoś nierozpoznawalnego.

I właściwie Lost by tę niepełną moim zdaniem definicję spełniał, gdyby nie to, że tak naprawdę o niczym głębszym nie mówi i nie niesie żadnych wstząsów poznawczych, co jest nieodzowną (i główną) cechą uważnie odbieranego BS:G, czy filmów takich jak Blade Runner lub Stalker.
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 3 Maj 2007, 10:06   

Niezłe, ale przypominam, że przed przystapieniem do powaznych dyskusji, wypada sie przedstawić, na tym forum sa dwa wątki, w których możesz to zrobić. Spróbuj zajrzeć do biją :-) albo do karczmy.
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
Duke 
Darth Vader


Posty: 1628
Skąd: Poznań
Wysłany: 4 Maj 2007, 11:51   

Definicja nieporozumienia lub mega rozczarowania? AXN SciFi! To ma być kanał z fantastyką? To jest jakaś porażka... A mogło być tak pięknie, a tu znowu wyszło jak jest. Przez moment miałem nadzieję że to będzie Sci Fi Channel po polsku, a tu same gnioty i powtórki. Żenada. Po miesiącu zrezygnowałem z tego kanału, a raczej (przepraszam za wyrazenie) stolca telewizyjnego. :evil:

A w temacie BSG to mnie te hummery nie mierziły podbnie jak FN P90 u marines.
_________________
Cynizm i sarkazm mam w zakresie standardowych usług. Drobne złośliwosci dla stałych klientów gratis.
Mnie tez dopadl kryzys.. jem splesnialy ser, pije stare wino i jezdze autem bez dachu...
 
 
 
hjeniu 
Wilq


Posty: 3913
Skąd: Zachodniopomorskie
Wysłany: 4 Maj 2007, 12:16   

Marines w BSG to używali chyba Berett Cx4 Storm :?
_________________
Idioci są świetni. Nic dziwnego, że każda wioska chce mieć swojego by Dr. House
 
 
 
Duke 
Darth Vader


Posty: 1628
Skąd: Poznań
Wysłany: 4 Maj 2007, 12:54   

Może, ale mnie się w oczy rzucały FN P90 z tłumikiem. Tak na marginiesie to w SG1 robiły za broń energetyczną dla załogi O`Neila :wink:
_________________
Cynizm i sarkazm mam w zakresie standardowych usług. Drobne złośliwosci dla stałych klientów gratis.
Mnie tez dopadl kryzys.. jem splesnialy ser, pije stare wino i jezdze autem bez dachu...
 
 
 
hjeniu 
Wilq


Posty: 3913
Skąd: Zachodniopomorskie
Wysłany: 4 Maj 2007, 13:08   

Energetyczną? :shock: Przecież robiły uczciwe dziury we wszystkim, chociaż faktycznie nie pamiętam czy wyrzucały łuski. Trzeba by się było elam spytać :mrgreen:
_________________
Idioci są świetni. Nic dziwnego, że każda wioska chce mieć swojego by Dr. House
 
 
 
Szenute 
Zombie Lenina


Posty: 482
Skąd: Warszawa
Wysłany: 4 Maj 2007, 14:03   

Brak SF w polskiej telewizji to spisek... :wink: tych co zawsze a może jeszcze kogoś :lol:
_________________
True Blood fan
Postapokalipsa fan
Zombie fan
 
 
KD 
Tom Bombadil

Posty: 25
Skąd: P-ń
Wysłany: 9 Maj 2007, 10:32   

Za brakiem sf w tv stoi układ - wiadomo jaki - masonsko-żydowsko-murzyńsko-niemiecki...
Może v-c minister Gosiewski pomoże? W końcu stacja ekspresu we Włoszczowie to motyw jak z Lema :)
 
 
KD 
Tom Bombadil

Posty: 25
Skąd: P-ń
Wysłany: 9 Maj 2007, 10:43   

... a na serio to szroko pojęci Ludzie uważają ze sf to takie stateczki w kosmosie, pif-paf, quasi-baza fala omega odbiór :wink:
Jak mówię że lubię sf to znajomi patrzą na mnie jak na Ewoka.
A Ja LUBIĘ !!! SF!!! i HORROR !!! i FANTASY (nieco...:) !!!
Telewizja wogóle jest marna, i trudno o ambitne filmy. Najlepiej puścić Die Hard 1,2,3,
Home Alone 1,2 albo 4pancernych. I Grincha, Głupi i Głupszy no i ofkors Książe w NY !
Telewizja to najpowszechniejsze medium, i żałuję że tak mało jest moich gatunków w telewizji, może gdyby częsciej puszczali coś z tego worka, to byłoby więcej fanów, wielbicieli albo choć lubiących takie filmy.
 
 
Czarny 
GrimMod

Posty: 5363
Skąd: IŁAWA
Wysłany: 9 Maj 2007, 10:46   

Jak już wspomniałem w innym wątku, zajrzyj KD do powitalni i nie pisz postów pod rząd, możesz użyć edita.
 
 
Dabliu 
Marsjanin


Posty: 2265
Skąd: Wrocław
Wysłany: 9 Maj 2007, 10:58   

E tam, wystarczy spojrzeć na nowości kinowe i najczęściej oblegane seanse - fantastyka rządzi jak nic!
 
 
KD 
Tom Bombadil

Posty: 25
Skąd: P-ń
Wysłany: 12 Maj 2007, 11:16   

Rzeczywiscie, w kinie sporo jest fantastyki. W tv jest z tym jednak gorzej :(
Powtórki biorą się być może z tego że:
1. to co znane, jest oglądane chętniej (?) tak, tak! Mamo! obejżyjmy Głupi i Głupszy! od gwiazdki nie leciało ! ...
2. wykupienie nowych filmów jest za drogie dla polskich stacji (?)
3. "to bydło i tak będzie nas oglądało" (?)
4. spisek?
Wszystkie są wątpliwe, wszyskie są możliwe...
Jakieś inne pomysły?
 
 
Sergent 
Langolier


Posty: 289
Skąd: Michałowo
Wysłany: 12 Maj 2007, 11:49   

5. Spece od zakupów w telewizji mają wstręt (może nie rozumieją) do fantastyki.
_________________
"Wszyscy żyjemy w rynsztoku, ale niektórzy z nas patrzą w gwiazdy."- Oscar Wilde
 
 
dzejes 
prorok


Posty: 10065
Skąd: City
Wysłany: 12 Maj 2007, 14:33   

Lost
Heroes
4400
BSG

Tytuł wątku się chyba zdezaktualizował.
_________________
If we shadows have offended,
Think but this, and all is mended,
That you have but slumber'd here
While these visions did appear.
 
 
KD 
Tom Bombadil

Posty: 25
Skąd: P-ń
Wysłany: 12 Maj 2007, 14:56   

Słusznie, ale to są seriale. I to hity na rynku międzynarodowym, pewniaki do wysokiej oglądalnosci. A co z filmami? Pojawiają się, nawet te "duże" i nowe tytuły - np: Ja, Robot;
ale rzadko i można być pewnym że powtórka juz za rok.
Sergent napisał: 5. Spece od zakupów w telewizji mają wstręt (może nie rozumieją) do fantastyki. - tak, do tego nie przebierają w gatunkach, bo po południu polskie seriale, wieczorem czasem dobry film.
Pamiętam jak TVN dawał StarTreka z Picardem po południu.
Szczyl oglądał kazdy odcinek, leciał z budy byle zdążyć. Choć ST nie lubię...
Dzisiaj zdziwiłbym się widząc taki (dobry) serial w ramówce popołudniowej.
 
 
Dabliu 
Marsjanin


Posty: 2265
Skąd: Wrocław
Wysłany: 12 Maj 2007, 15:11   

KD napisał/a
Pamiętam jak TVN dawał StarTreka z Picardem po południu.


Pamiętam jak TVP dawała StarTreka z Picardem, kiedy jeszcze TVN nie istniał :D Wtedy to się fajnie oglądało. Dziś już nie wzrusza, a szkoda :(
 
 
Sergent 
Langolier


Posty: 289
Skąd: Michałowo
Wysłany: 12 Maj 2007, 22:32   

Pamiętam czasy Star Trek: The Next Generations w TVP i chyba TV4 (wtedy jeszcze inaczej się nazywała), Ster Trek: Deep Space Nine w TVP oraz Star Trek: Voyager w TV4.
_________________
"Wszyscy żyjemy w rynsztoku, ale niektórzy z nas patrzą w gwiazdy."- Oscar Wilde
 
 
Tomcich 
Tigana


Posty: 6557
Skąd: Ino
Wysłany: 12 Maj 2007, 22:40   

Star Trek: Voyager był emitowany również w odkodowanym paśmie Canal+ w niedzielę wieczorem.
_________________
- Jak tam życie?
- Muchom by się spodobało..
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group