Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Opowiadanie miesiąca (dyskusja, zbieranie danych)
Autor Wiadomość
gorat 
Modegorator


Posty: 13820
Skąd: FF
Wysłany: 1 Sierpnia 2007, 16:22   Opowiadanie miesiąca (dyskusja, zbieranie danych)

Ostatnio poszukiwałem idei nowych tematów merytorycznych. Z pomocą przyszło FNF, z którego jeszcze coś-tam pamiętam.
Prowadzone są tam od dłuższego czasu głosowania na opowiadanie miesiąca. Co prawda frekwencja, jak zaglądałem, była nienajlepsza, ale miały i tak sens. Biorę pod uwagę to, że wielu użytkowników jest obecnych tylko na jednym forum, więc i im warto dać możliwość głosu. Zasady będą u nas trochę inne, gdyż wg mnie cele głosowania mają być takie:

1. zebranie listy wszystkich opowiadań w danym miesiącu (tak, by pod koniec roku ułożenie całorocznej sprowadzało się do sklejenia dwunastu mniejszych i uporządkowania)
2. możliwość osobistego wskazania najlepszego tekstu (niektórym może być łatwiej potem wybrać tekst roku)
3. wskazanie najlepszego tekstu miesiąca

Proponuję przeprowadzić to wg poniższych zasad:

1. głosowanie odbywa się w miesiącu po następującym (tj. na teksty sierpniowe w październiku; nie wiem, jak wyrazić)
2. zamknięcie listy utworów nastepuje z końcem miesiąca następującego
3. liczą się utwory fantastyczne spełniające wymogi dla opowiadania, opublikowane w prasie i książkach, pierwszy raz drukowane
4. utwory o nieznanej dacie publikacji lub nieuwzględnione we wcześniejszych głosowaniach (i mają jako rok wydania taki, jak bieżący lub poprzedni miesiąc) są uwzględniane w najbliższym głosowaniu od ich znalezienia
5. głosowanie trwa równo miesiąc
6. opowiadania są zgłaszane w tym temacie z zaznaczeniem miesiąca, do którego przypadają, i miejsca publikacji

Proponuję, by były podawane wszystkie opowiadania z tym, że pierwodruki np. pogrubione. Łatwiej będzie (np. nie trzeba będzie się kłopotać tym, czy dane opowiadanie ukazało się pierwszy raz czy nie, tylko podać informacje i niech inni pomogą przy sprawdzaniu).
Liczę na sprawdzanie szczególnie publikacji w mało fantastycznych pismach czy słabo promowanych zbiorów/antologii. Szczególnie byłoby miło znaleźć kogoś regularnie czytającego pisma głównonurtowe, niekoniecznie związanego z fantastyką (chodzi o samą informację, że ukazało się opowiadanie mogące być fantastyczne).
Pozostaje jeszcze uzgodnienie metody głosowania (ankieta odpada; można jawnie, jak na FNF, można przez "męża zaufania"; ile głosów do dyspozycji ma mieć jeden głosujący?) i co z takimi przypadkami, jak NF.

Robimy jeszcze głosowanie dla czerwca czy po prostu dla całej pierwszej połowy roku (wtedy głosowanie byłoby lekko przesunięte)? Pamiętajcie, że z tego będzie można skorzystać przy Nautilusie ;)
_________________
Początkujący Wiatr wieje: Co mogę dla kogoś zrobić?
Zostań drzewem wiśni.
---
鼓動の秘密

U mnie działa.
 
 
Słowik 
Cynglarz

Posty: 4931
Skąd: Kraków
Wysłany: 1 Sierpnia 2007, 18:17   

Idea słuszna. Nie wiem tylko na ile głosów można by liczyć w takich ankietach. Ile osób czyta co miesiąc wszystkie wychodzące opowiadania? Ja nie czytam. Z drugiej strony, takie głosowanie może być mobilizujące.
_________________
I'd rather have a bottle in front of me than a frontal lobotomy.
 
 
 
mBiko 
Кощей


Posty: 17377
Skąd: The Boat
Wysłany: 1 Sierpnia 2007, 18:33   

Chęci by sie znalazły, ale skąd brać czas. Na bieżąco czytam tylko SFFiH ( od niedawna :lol: ). Cała reszta branżowych czasopism ma kolosalne zaległości.
_________________
Wcale nie jestem pod wypływem kolaholu niek jaktórzy w zas pogli momyśleć.
Nie niestem jawet wpiłowie tak pojany jak pożecie mymyśleć.
 
 
gorat 
Modegorator


Posty: 13820
Skąd: FF
Wysłany: 1 Sierpnia 2007, 19:08   

Słowik napisał/a
Nie wiem tylko na ile głosów można by liczyć w takich ankietach.

Zajrzyj na FNF :) Zresztą przy głosowaniu jawnym (jak tam), można zrobić tak, że głosujący (dobrowolnie) wylicza już przeczytane teksty z puli danego miesiąca.
_________________
Początkujący Wiatr wieje: Co mogę dla kogoś zrobić?
Zostań drzewem wiśni.
---
鼓動の秘密

U mnie działa.
 
 
Czarny 
GrimMod

Posty: 5363
Skąd: IŁAWA
Wysłany: 1 Sierpnia 2007, 19:24   

Jak dla mnie, to gorat pojechałeś po bandzie. Ile osób nawet w dwa miesiące po ukazaniu się jakiejś antologii będzie już miało ją przeczytaną??? Skończy się tak, że groo będzie głosowało na teksty z SFFiH, część zaliczy jeszcze NF, a MF, NFWS, CzF, antologie i co tam jeszcze wynajdzie się pojedyncze sztuki. Czego to będzie obraz??? Co to za opowiadanie miesiąca, gdzie duża część tekstów w ogóle nie będzie znana głosującym? Ja dla przykładu czytuję NF i SFFiH co miesiąc, MF raz czasem dwa razy w roku (jak kupię np. na podróż), antologie rok-dwa-trzy lata po wydaniu, jak będzie na tyle ciekawa by upolować na allegro. Przypuszczam, że nie jestem odosobniony.
 
 
gorat 
Modegorator


Posty: 13820
Skąd: FF
Wysłany: 1 Sierpnia 2007, 19:27   

To kiedy to zorganizować? Jeszcze miesiąc później? Rok? Zaznaczę, że celem głosowania nie jest wcale wskazanie rzeczywiście najlepszego tekstu miesiąca. Stąd propozycja, by głosujący podawał listę dotychczas przez siebie przeczytanych.

O, można zrobić dłuzej trające głosowanie! Ankiety nie ma, więc wpisywać się można, dopóki temat otwarty ;) No dobrze, trzy miesiące?
_________________
Początkujący Wiatr wieje: Co mogę dla kogoś zrobić?
Zostań drzewem wiśni.
---
鼓動の秘密

U mnie działa.
 
 
Czarny 
GrimMod

Posty: 5363
Skąd: IŁAWA
Wysłany: 1 Sierpnia 2007, 19:36   

gorat napisał/a
że celem głosowania nie jest wcale wskazanie rzeczywiście najlepszego tekstu miesiąca


To co jest celem :shock: Głosuję na X bo na coś trzeba :?
 
 
Ixolite 
Admirał Zwiebellus


Posty: 6116
Skąd: oni wiedzieli?
Wysłany: 1 Sierpnia 2007, 19:47   

No ja tu widze dużo słabych punktów, pomijając celowość takiego głosowania, to kto miał by się tym zajmować? Pilnować wszystkiego, składać do kupy informacje itd.

Pomysł zbierania informacji o ukazujących się opowiadaniach jest nawet ciekawy, jako przegląd tego co się u nas pojawia do czytania, ale co poza tym? Nie wiem...
_________________
Alchemia Słowa
Well, my days of not taking you seriously are certainly coming to a middle.
 
 
 
elam 
Gremlinek


Posty: 11118
Skąd: kotlinka gremlinka
Wysłany: 1 Sierpnia 2007, 20:10   

dla mnie to powielanie pomyslow.


mamy juz jedno glosowanie.
ankieta na opowiadanie miesiaca na FNF idzie jak krew z nosa, nie wiem, po co
powtarzac cos, co zupelnie nie wypalilo u konkurencji ... :roll:
_________________
Ten się śmieje, kto umrze ostatni.
 
 
 
gorat 
Modegorator


Posty: 13820
Skąd: FF
Wysłany: 1 Sierpnia 2007, 20:35   

Czyli proponujecie rezygnację z głosowania? Wtedy zatem nie byłoby motywacji do zbierania danych. I ciach!
Dobrze pojmuję, że nie ma to sensu, skoro nikt nie chce głosować i zbierać informacji?
_________________
Początkujący Wiatr wieje: Co mogę dla kogoś zrobić?
Zostań drzewem wiśni.
---
鼓動の秘密

U mnie działa.
 
 
joe_cool 
Babe - świnka z klasą


Posty: 4817
Skąd: wrotzlaff
Wysłany: 1 Sierpnia 2007, 22:04   

można by zrobić luźny temat (bez ankiety) pt. co mi się z rzeczy przeczytanych w tym miesiącu najbardziej podobało (taki odprysk od 'ostatnio czytane'). z tym, że jeden by pisał o aktualnych wydawnictwach, inny o jakichś starociach, które właśnie gdzieś dorwał i przeczytał...
_________________
"Work is the curse of the drinking classes." O.Wilde
 
 
 
gorat 
Modegorator


Posty: 13820
Skąd: FF
Wysłany: 2 Sierpnia 2007, 00:14   

Czyli pomysł jednogłośnie okreslony jako "bez sensu" :D :mrgreen: Może macie pomysł na coś realizującego któryś z celów wspomnianych w pierwszym poście?
Temat wkrótce zamknę :)
_________________
Początkujący Wiatr wieje: Co mogę dla kogoś zrobić?
Zostań drzewem wiśni.
---
鼓動の秘密

U mnie działa.
 
 
Kwapiszon 
Indiana Jones

Posty: 401
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2 Sierpnia 2007, 11:16   

Celem może być:
Propagowanie głosowania przez Internet (czytaj forum nie tylko na utwory z SFFiH) by przyzwyczaić, że czasmi trzeba zagłosować.
Porównać np gusta użytkowników FNF czy SFFiH bo przeciż SFFiH to taki "fanzim forumowy"

Nie można poddawać się bo gdzieś już to jest/było/będzie, bo nudy bo wolę nabić kolejną "setkę" postów.
Dla mnie pomysł ciekawy tylko utrącony już na starcie. Nikomu się nie chce, nikt nie czyta, a wogóle to po co.
Dać szanse jak nie będzie zainteresowania to temat umrze śmiercią naturalną albo już umarł.
 
 
Ixolite 
Admirał Zwiebellus


Posty: 6116
Skąd: oni wiedzieli?
Wysłany: 2 Sierpnia 2007, 11:25   

No dobra, a masz pomysł jak to zorganizować, żeby mogło się regularnie, co miesiąc kręcić?
_________________
Alchemia Słowa
Well, my days of not taking you seriously are certainly coming to a middle.
 
 
 
Słowik 
Cynglarz

Posty: 4931
Skąd: Kraków
Wysłany: 2 Sierpnia 2007, 11:42   

Kwapiszon napisał/a
przeciż SFFiH to taki fanzim forumowy

Bez przesady. Najpierw przecież było pismo, a potem powstało forum. Fakt, że forum się rozrosło bardzo dynamicznie, nie sprawia iż jedno z dwóch pism fantastycznych o największych nakładach w Polsce, to fanzin.

Co do organizacji, to proponowałbym skalę 10 punktową z możliwością dowolnego przyznawania punktów. Jedna osoba do zakładania tematów z lista zaaprobowanych tekstów i do zliczania punktów po zakończeniu głosowania. Zgadzam się z Kwapiszonem, dajmy temu pomysłowi szansę.
_________________
I'd rather have a bottle in front of me than a frontal lobotomy.
 
 
 
gorat 
Modegorator


Posty: 13820
Skąd: FF
Wysłany: 2 Sierpnia 2007, 15:42   

Słowik: czyli 10 punktów do przyznania? Podawanie głosów jawne?
Proponuję jeszcze tak: głosowanie będzie trwało dwa miesiace (nie pali się przecież), a głosujący będzie też podawać, czy czytał któreś opowiadanie z książki. Jeśli tak i zdecyduje się przyznać zauważalną ilość punktów (zakładamy, że głosujący będą mieli za sobą przynajmniej jedno czy dwa pisma), będzie to wskazówka, że warto zainteresować się tym zbiorem/antologią.
Najgorsze będzie zebranie pierwszej listy :? ;)
_________________
Początkujący Wiatr wieje: Co mogę dla kogoś zrobić?
Zostań drzewem wiśni.
---
鼓動の秘密

U mnie działa.
 
 
Słowik 
Cynglarz

Posty: 4931
Skąd: Kraków
Wysłany: 2 Sierpnia 2007, 15:48   

Myślałem raczej o 10 punktach do dyspozycji na każdy tekst (ocena w skali od 1 do 10). Liczba tekstów będzie się przecież zmieniać, a stała liczba punktów mogłaby być problematyczna.

EDIT: pewnie, że jawne, co tu kryć.
_________________
I'd rather have a bottle in front of me than a frontal lobotomy.
 
 
 
gorat 
Modegorator


Posty: 13820
Skąd: FF
Wysłany: 2 Sierpnia 2007, 16:01   

Ale ocenianie kilkunastu tekstów tak ścisłą skalą punktową zniechęci. Za dużo roboty i trudno się zastanawiać, czy jakiś tekst powinien dostać: 7? A może 6? 8 też niezgorsze?
W tekście numeru SFFiH są dwa głosy (punkty) do dyspozycji, a liczba punktów się zmienia. Inna rzecz, że ciągle są narzekania na za małą liczbę głosów możliwych do przyznania ;)
_________________
Początkujący Wiatr wieje: Co mogę dla kogoś zrobić?
Zostań drzewem wiśni.
---
鼓動の秘密

U mnie działa.
 
 
hrabek 
Kapo di tutti frutti


Posty: 12475
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2 Sierpnia 2007, 16:11   

Tak, ale teksty w SFFH zmieniaja sie z reguly w obrebie 5-8. Na rynku masz dwa pisma, raz na kwartal dostajesz NF WS. A jak jeszcze przyjda ci ze dwa zbiory opowiadan, to liczba opowiadan ze standardowych powiedzmy 12 moze wzrosnac do 30. A to juz duza roznica.
_________________
5 zdań na temat
 
 
Słowik 
Cynglarz

Posty: 4931
Skąd: Kraków
Wysłany: 2 Sierpnia 2007, 16:11   

To może zmniejszyć skalę, na przykład do 5, ale obstawałbym przy ocenianiu każdego opowiadania osobno.
Stała liczba punktów do dyspozycji wymagałaby liczenia ile tych punktów jeszcze nam zostało do przyznania, nie przekraczania sumy punktów itp. A co jeśli się ktoś pomyli i przyzna 11, a nie 10? ;)
_________________
I'd rather have a bottle in front of me than a frontal lobotomy.
 
 
 
gorat 
Modegorator


Posty: 13820
Skąd: FF
Wysłany: 2 Sierpnia 2007, 16:21   

Głos będzie nieważny ;)

A serio: ktoś najpewniej szybko zwróci uwagę i sprawca zamieszania posypie głowę popiołem i poprawi.

Skala pięciostopniowa jest już dużo lepsza (*). I brzmi to nawet bardzo dobrze: w ten sposób spełniony jest postulat podania wszystkich dotychczas przeczytanych utworów, a same wyniki są o wiele bardziej miarodajne (liczba ocen na dany tekst + średnia).


EDIT: * jak ktoś uzna, że ma za mało dokładnie, to może użyć połówek. Żaden problem.
_________________
Początkujący Wiatr wieje: Co mogę dla kogoś zrobić?
Zostań drzewem wiśni.
---
鼓動の秘密

U mnie działa.
 
 
Ixolite 
Admirał Zwiebellus


Posty: 6116
Skąd: oni wiedzieli?
Wysłany: 2 Sierpnia 2007, 16:36   

A co za różnica, czy pięciostopniowa skala czy dziesięciostopniowa? Tak czy siak każdy oceniany tekst będzie miał przyznawane punkty osobno, a wprowadzenie połówek to nic innego jak rozszerzenie skali.

Głosowanie na tekst z SFFH to troche inna bajka, bo to nie tyle ocena konkretnego tekstu, co wyróżnienie tekstu wśród innych, wskazanie że ten właśnie tekst uznaje się za lepszy od pozostałych, ale bez stopniowania, które odbywa się w komentarzach.
_________________
Alchemia Słowa
Well, my days of not taking you seriously are certainly coming to a middle.
 
 
 
mBiko 
Кощей


Posty: 17377
Skąd: The Boat
Wysłany: 2 Sierpnia 2007, 16:41   

Koncepcja 5 punktowej skali z połówkami ma sens. MSZ daje możliwość głosowanie zarówno amatorom precyzyjnego oceniania ( 5,5 to duuużo więcej niż 5 ), jak i zwolennikom prostoty. Poza tym głosowanie może motywować do zapoznania się z jak największą ilością opowiadań. Przynajmniej mnie.
_________________
Wcale nie jestem pod wypływem kolaholu niek jaktórzy w zas pogli momyśleć.
Nie niestem jawet wpiłowie tak pojany jak pożecie mymyśleć.
 
 
Agi 
Modliszka


Posty: 39270
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2 Sierpnia 2007, 17:00   

Nasunęła mi się taka wątpliwość, gorat, czy chcesz, żeby głosować na wszystkie opowiadania łącznie, czy oddzielnie polskie, oddzielnie zagraniczne?
Edit: lit.
Ostatnio zmieniony przez Agi 2 Sierpnia 2007, 17:49, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
gorat 
Modegorator


Posty: 13820
Skąd: FF
Wysłany: 2 Sierpnia 2007, 17:40   

Chodzi mi wyłącznie o polskie, ale jak ktoś chce pozbierać informacje o zagranicznych (tutaj przymusu nie ma, ale ułatwi uzgodnienie, na co w tym miesiącu głosować) i głosować na nie - nie ma problemu. Byłyby oddzielnie, choć przy Słowikowym systemie nadal można stwierdzić, które lepsze ;) Chwilka. Można podsumować osobno polskie i zagraniczne, a potem zestawić po trzy najlepsze z obu kategorii.
_________________
Początkujący Wiatr wieje: Co mogę dla kogoś zrobić?
Zostań drzewem wiśni.
---
鼓動の秘密

U mnie działa.
 
 
Ixolite 
Admirał Zwiebellus


Posty: 6116
Skąd: oni wiedzieli?
Wysłany: 2 Sierpnia 2007, 22:57   

Znowu zaczynam się gubić...
_________________
Alchemia Słowa
Well, my days of not taking you seriously are certainly coming to a middle.
 
 
 
dzejes 
prorok


Posty: 10065
Skąd: City
Wysłany: 2 Sierpnia 2007, 22:59   

Dyskusja o meandrach głosowania pokazuje jak popularny będzie zapewne to wątek :roll:
_________________
If we shadows have offended,
Think but this, and all is mended,
That you have but slumber'd here
While these visions did appear.
 
 
gorat 
Modegorator


Posty: 13820
Skąd: FF
Wysłany: 2 Sierpnia 2007, 23:11   

Ktoś nie będący mną podsumuje, bym wiedział, co jest z tego zrozumiałe?
Dyskusja jakaś jest, więc temat ma szansę.
_________________
Początkujący Wiatr wieje: Co mogę dla kogoś zrobić?
Zostań drzewem wiśni.
---
鼓動の秘密

U mnie działa.
 
 
Słowik 
Cynglarz

Posty: 4931
Skąd: Kraków
Wysłany: 2 Sierpnia 2007, 23:20   

dzejes napisał/a
Dyskusja o meandrach głosowania pokazuje jak popularny będzie zapewne to wątek :roll:

No, ja zagłosuję, a gorat będzie wyciągał wnioski :mrgreen:
_________________
I'd rather have a bottle in front of me than a frontal lobotomy.
 
 
 
Ixolite 
Admirał Zwiebellus


Posty: 6116
Skąd: oni wiedzieli?
Wysłany: 2 Sierpnia 2007, 23:23   

Dla mnie to wyglada tak: inni probuja pomysl jakos zracjonalizowac, a gorat komplikuje :roll:
_________________
Alchemia Słowa
Well, my days of not taking you seriously are certainly coming to a middle.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group