Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Szortal
Autor Wiadomość
baranek 
Wróbel galaktyki


Posty: 5606
Skąd: Toruń
Wysłany: 11 Sierpnia 2009, 08:58   

do wydania zarąbistej książki zaprowadzi. gotów jestem pomyśleć, że masz wątpliwości.
_________________
Życie, ku*wa, jest nowelą.

"Pisze się po to, żeby było napisane" - Zygmunt Kałużyński
 
 
Witchma 
Jokercat


Posty: 24697
Skąd: Zgierz
Wysłany: 11 Sierpnia 2009, 09:00   

baranek, no jak śmiesz tak przypuszczać :) Że do wydania to wiem, tylko ciekawam czego ;)
Mam nadzieję, że i mój jakiś tekst się zmieści.
_________________
Basically, I believe in peace and bashing two bricks together.

"Wszystkie kobiety są piękne, tylko po niektórych tego nie widać."
/Maria Czubaszek/
 
 
 
jewgienij 
Parszywiec

Posty: 6286
Skąd: Kraków
Wysłany: 11 Sierpnia 2009, 09:09   

Nie musi być chyba na każdy dzień roku. Wystarczy na rozpoczęcie każdego tygodnia. Prócz tego w jakieś ważniejsze, bardziej charakterystyczne dni: powiedzmy 1 września, 1 listopada. 1 czerwca, Boże Narodzenie itp. Powiedzmy: sześćdziesiąt/siedemdziesiąt. Wtedy mogą być niektóre dłuższe.
 
 
baranek 
Wróbel galaktyki


Posty: 5606
Skąd: Toruń
Wysłany: 11 Sierpnia 2009, 09:10   

i wtedy nie będzie kłopotu z poukładaniem tego. nie wiem jak w antologiach to jest, ale na koncertach nikt nie chce pierwszy grać.
_________________
Życie, ku*wa, jest nowelą.

"Pisze się po to, żeby było napisane" - Zygmunt Kałużyński
 
 
Alex 
Sky Captain


Posty: 169
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 11 Sierpnia 2009, 10:37   

Pomysł ciekawy, tylko przyznam, że jakieś konkrety by się przydały, chociaż ustalona lista tematów itp.
 
 
Rudus 
Langolier


Posty: 296
Skąd: Kraków/Gliwice
Wysłany: 11 Sierpnia 2009, 11:15   

Jak wejdzie lista tematow to nagle sie okaze ze wszyscy pisza szorta na miedzynarodowy dzien banana ktory wypada "kiedystam" i bedzie 70 szortow o bananach i 80 o innych rzeczach z czego 20 o powstaniu listopadowym :p
Lista tematow i zgloszenia autorow i losowanie - ewentualnie pozniej mozna sie wymienic we wlasnym zakresie tematem.
_________________
http://www.sinfest.net/co.../2009-11-02.gif
 
 
 
xan4 
Tatuś Muminków


Posty: 5116
Skąd: Dolina Muminków
Wysłany: 11 Sierpnia 2009, 11:23   

To może i ja wtrącę swoje trzy grosze sceptyka:
na razie piszemy, planujemy, jeżeli chcemy coś osiągnąć to musimy zebrać w całość, czyli przede wszystkim:
- wybrać koordynatora (koordynatorów), którzy pociągną sprawę,
- wybrać co tak właściwie chcemy zrobić (antologię, kalendarz, ilość szortów, czy mogą być stare czy też można dać trochę starszych),
- określić kto ma pisać i mniej więcej co,
- i przede wszystkim określić kryteria oceny nowych (a może i starych) rzeczy, nie wyobrażam sobie, że sprecyzujemy kto i co pisze, a potem przyjmiemy to z pocałowanie ręki, ktoś będzie musiał określić czy jest to dobre czy do bani, w konkursach szortowych, mamy powiedzmy jakąś ocenę, a tutaj jaka ocena miałaby istnieć??
- określić postępowanie co i w jakiej kolejności chcemy robić, aby mieć procedurę, jakby pierwszy pomysł (np. kalendarz) nie doszedł do skutku, najpierw piszemy teksty, a potem próbujemy zainteresować ewentualne wydawnictwa czy na odwrót, najpierw próbujemy kalendarz, potem antologia w wydawnictwie, a jeżeli nie wyjdzie próbujemy wydać to sami jak Grabarz itd,

Spróbujmy określić jakieś ramy, bo na razie to wygląda, że zebrała się grupa zapaleńców i rzuca hasła,
 
 
baranek 
Wróbel galaktyki


Posty: 5606
Skąd: Toruń
Wysłany: 11 Sierpnia 2009, 12:22   

ja myślę, że można jeszcze przez dwa, trzy dni rzucać luźne pomysły. traktować to jako temat do przemyśleń. żeby poźniej, ustalone już konkrety nie podlegały zmianom, dlatego, że ktoś wpadnie na jeszcze lepszy pomysł. a pod koniec tygodnia podziękujemy wszystkim niezainteresowanym, wyprosimy z wątku i poprosimy o trzymanie kciuków. byle z daleka. i niech czekają na oficjalne komunikaty z frontu prac.
wtedy ustalimy konkrety i zabierzemy się do roboty.
bo przecież jeśli zrezygnujemy z konceptu szorta na każdy dzień, to wogóle możemy odejść od formuły kalendarza. ustalić sześć do dziesięciu tematów [trochę na zasadzie jakby kolejnych edycji konkursu szortowego, tylko tematy musiałyby być szersze] i wtedy nie byłoby kłopotu z dublowaniem tematów. jak w przypadku wspomnianego dnia banana [nie wiem kiedy to przypada].

edit: moim zdaniem powinna to być antologia zupełnie nowych, nie publikowanych nawet w sieci opowiadań.
_________________
Życie, ku*wa, jest nowelą.

"Pisze się po to, żeby było napisane" - Zygmunt Kałużyński
 
 
Gwynhwar 
Tarmogoyf


Posty: 9817
Skąd: Z forum SF
Wysłany: 11 Sierpnia 2009, 12:31   

Dlaczego nie podzielić tego porami roku? W sensie nadal można by to nazwać "Rokiem z szortami" czy coś w tym stylu. Każda pora roku miałaby to powiedzmy 10-15 z góry określonych tematów, rozlosowanych przez chętnych autorów. Albo jeszcze inaczej każdy musiałby napisać po jednym szorcie na każdy temat, a to dałoby nam juz materiał do selekcji.

To powiedziała ja, Gwyn.
 
 
Stormbringer 
Marsjanin


Posty: 2243
Skąd: inąd
Wysłany: 11 Sierpnia 2009, 12:39   

Niezły pomysł. Możnaby podzielić tematy np. w ten deseń:
Wiosna (Narodziny, Początek, Przebudzenie itp. - do wyboru)
Lato (Słońce, Ogień, Pustynia, Wędrówka)
Jesień (Przemijanie, Wspomnienia, Deszcz)
Zima (Lód, Hibernacja, plus jakiś temat świąteczny ;) )
To oczywiście banalne przykłady z brzegu, ale potencjał jest. No i każdy musiałby postarać się napisać po jednym tekście do przynajmniej dwóch pór roku. A potem oczywiście przesiew.
 
 
Ozzborn 
Naznaczony Ortalionem


Posty: 8409
Skąd: z krainy Oz
Wysłany: 11 Sierpnia 2009, 12:51   

Mnie się taka koncepcja pororoczna podoba. Kalendarz z datami możemy już sobie odpuścić myślę.

edit: Natomiast na pewno musi być jakaś osoba, która to zbierze. Może niekoniecznie redaktor, ale ktoś kumaty :P Ktoś kto całość skoordynuje i zrobi jakiś wstępny wybór aby zainteresować wydawcę, który w razie chęci zatrudni redaktora profesjonalnego.
_________________
Czerwony Prorok i Najwyższy Kapłan Ortalionowego Boga

'Irony is wasted on some people.'-T.Pratchett

"Ozzborn, pogódź się z tym. Twoja uroda jest Twoim przekleństwem." (c) baranek
Ostatnio zmieniony przez Ozzborn 11 Sierpnia 2009, 13:01, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Marcin Robert 
Orient Men


Posty: 1476
Skąd: Nowy Targ
Wysłany: 11 Sierpnia 2009, 12:55   

Myślę, że tematy najlepiej podzielić według miesięcy. Uzyska się wtedy większą różnorodność oraz większą kalendarzową aktualność (tak zresztą konstruuje się wiele kalendarzy, ilustrowanych obrazkami związanymi z danym miesiącem, chociaż niekoniecznie już dniem). Z tym, że to autorzy powinni decydować, czy temat ich szorta ma jakiś związek z wybranym przez nich miesiącem.
 
 
Ozzborn 
Naznaczony Ortalionem


Posty: 8409
Skąd: z krainy Oz
Wysłany: 11 Sierpnia 2009, 13:04   

Jakoś do końca idea kalendarzowych szortów mi nie pasuje. Tzn. bardziej bym to widział jako tomik tematyczny. Pory roku to niezły temat i dają spore pole do popisu. Choć miesiące od bidy też dają radę.
_________________
Czerwony Prorok i Najwyższy Kapłan Ortalionowego Boga

'Irony is wasted on some people.'-T.Pratchett

"Ozzborn, pogódź się z tym. Twoja uroda jest Twoim przekleństwem." (c) baranek
 
 
Stormbringer 
Marsjanin


Posty: 2243
Skąd: inąd
Wysłany: 11 Sierpnia 2009, 13:06   

Mnie się bardziej podobają pory roku - dają więcej swobody. Obawiam się, ze rozdzielenie niektórych tematów między konkretne miesiące, a co za tym idzie zdecydowanie, czy "to pasuje jeszcze do marca, czy już do kwietnia" może być problematyczne. :)
 
 
baranek 
Wróbel galaktyki


Posty: 5606
Skąd: Toruń
Wysłany: 11 Sierpnia 2009, 13:06   

mnie się z dotychczasowych propozycji też te pory roku najnardziej podobają.
_________________
Życie, ku*wa, jest nowelą.

"Pisze się po to, żeby było napisane" - Zygmunt Kałużyński
 
 
Stormbringer 
Marsjanin


Posty: 2243
Skąd: inąd
Wysłany: 11 Sierpnia 2009, 13:11   

A poza tym, jak zauważył Ozzborn, pory roku w całkiem wdzięczny sposób uczynią ze zbiorku antologię quasitematyczną. A tomik spięty jakąś odgórną myślą będzie o wiele łatwiej zaproponować wydawcy niż 300 stron kompletnego chaosu. :)
 
 
feroluce 
Sky Captain


Posty: 154
Skąd: znad wody
Wysłany: 11 Sierpnia 2009, 13:12   

a ja osobiści ostawiałabym pororoczną. Przy czym tematy byłyby związane z charakterystycznymi cechami miesięcy danej pory roku. np. wiosna: hasła na szorty -marzec, kwiecień, maj. I pisz, co ci się kojarzy. Każdy Autor napisałby obowiązkowo na przynajmniej jeden miesiąc z każdej pory roku, to dałoby 4 szorty na łebka. Koordynator miałby wtedy z czego odławiać, bo jak szacowałabym, do publikacji pod każdą porę roku poszłoby 10-15 szortów.
Ot, takie połączenie oferty Marcina Roberta i Gwynhwar.
Przy czym osobiście, jak już miałabym koniecznie wybierać między nimi, to Gwynhwar dałaby lepsze wyniki - ścisła selekcja wg miesięcy może zaowocować miernymi szortami.
A obowiązek napisania po jednym na każdą porę roku zapewni, że np. jesień (przykład zupełnie przypadkowy) nie zostanie poszkodowana. Przy ścisłym rygorze - szort do danego miesiąca, przy dowolności wyboru takowego, zapewne te nudniejsze (kwiecień, luty, sierpień etc.) zostaną poszkodowane.
_________________
Nie ma rzeczy niemożliwych.
 
 
Marcin Robert 
Orient Men


Posty: 1476
Skąd: Nowy Targ
Wysłany: 11 Sierpnia 2009, 13:14   

Bodajże Auguste Comte stworzył niegdyś kalendarz racjonalistyczny, w którym poszczególnym miesiącom i dniom patronowały różne słynne postacie z historii ludzkości. Analogicznie kalendarz szortowy można podzielić na dwanaście tematów, czy też grup tematycznych, które patronowały będą każdemu miesiącowi. Z pewnością uzyska się wtedy większą różnorodność niż gdyby punktem wyjścia były cztery miesiące.
 
 
feroluce 
Sky Captain


Posty: 154
Skąd: znad wody
Wysłany: 11 Sierpnia 2009, 13:24   

Z drugiej strony nie widzi mi się nazbyt pstra forma zbioru, pod tym względem zgadzam się ze Stormbringerem. Nawet mając jeden temat do wyboru szortopisacy ze Spodenek dają szeroki przegląd asortymentowy pomysłów, czy za dużo swobody, za wiele tematów do wyboru nie zaowocuje bałaganem? Comte pisał sam, panował nad tekstem. I dopilnował, by każdy uzyskał wystarczająco dużo jego uwagi. Tu mamy do czynienia z antologią, więc "rozbrykanie" pisarzy będzie większe. Albo każdy dostaje swoją działkę ściśle do wykonania (ale to daje ryzyko sporej ilości słabych tekstów),albo ryzykujemy, że coś zostanie pominięte, bo się wyda nudne. W ten sposób grudzień dostanie 60 szortów a sierpień 2.
_________________
Nie ma rzeczy niemożliwych.
 
 
Sally 
Jaskier


Posty: 86
Skąd: z uroczego miasteczka :)
Wysłany: 11 Sierpnia 2009, 13:47   

Pomysł na "szorty przez cały rok" jest piękny :bravo :bravo :bravo
Co do formy - mnie osobiście najbardziej podoba się ten z porami roku, ewentualnie jeszcze ten z szortem na każdy dzień, ale przeplatany ilustracjami - to znaczy, że możesz sobie codziennie otworzyć taki "kalendarzyk" a raz trafisz na fajnego szorta a raz tylko na ilustrację, ale pory roku chyba lepsze. Miesiące trochę gorsze, bo nie wszystkie są tak samo ciekawe - więc na niektóre będzie się wybierać z "niczego" a na inne będzie zbyt duży przesiew. Pory roku są lepsze bo daja więcej swobody i zawierają w sobie więcej możliwości tematycznych...
Ja się chętnie na tomik skuszę, w każdym razie.
_________________
"Wciąż uczę się żyć na własnej skórze i płacę jak umiem ten dziwny rachunek..."
 
 
 
Chal-Chenet 
cHAL 9000


Posty: 27797
Skąd: P-S
Wysłany: 11 Sierpnia 2009, 14:00   

Popieram pomysł Gwyn. Koncepcja jest interesująca, tematyka może być szeroka.
_________________
Nobody expects the SPANISH INQUISITION!!!

http://zlapany.blogspot.com/
 
 
Witchma 
Jokercat


Posty: 24697
Skąd: Zgierz
Wysłany: 11 Sierpnia 2009, 14:40   

Pory roku nie są złe, w końcu szorty to też pewnego rodzaju pory ;P:

Myślę, że nie trzeba się z tym spieszyć (nie wolno być pochopnym!), może niech każdy zainteresowany napisze szorta na każdą z pór roku, samemu wybierając konkretną tematykę. Jak się to zbierze, to kilka w miarę kompetentnych osób powinno to przeczytać i przedstawić swoje typy. Szorty wybrane od razu przez większość by od razu przeszły, nad resztą można podyskutować.
A potem można już zlecać wybranym osobom (np. Ałtorom, którzy zechcą się przyłączyć, ale nie tylko) teksty na konkretne tematy, które zostały potraktowane po macoszemu w pierwszym rzucie. Wyobrażam sobie, że mogłoby też powstać kilka tekstów "wespół w zespół". Rzekłam.
_________________
Basically, I believe in peace and bashing two bricks together.

"Wszystkie kobiety są piękne, tylko po niektórych tego nie widać."
/Maria Czubaszek/
 
 
 
Rudus 
Langolier


Posty: 296
Skąd: Kraków/Gliwice
Wysłany: 11 Sierpnia 2009, 16:45   

Hmm poryroku nie sa zle ale ile tych szortow na pore bedzie ?
No i jesli kazdy autor napisze kilka szortow wg. swojego uznania to pozniej moze byc sporo powtorek albo pominiec.

Trzeba zaczac od dlugasnej listy tematow - im wiecej tym lepiej, najwyzej sie cos pominie :D
_________________
http://www.sinfest.net/co.../2009-11-02.gif
 
 
 
Sally 
Jaskier


Posty: 86
Skąd: z uroczego miasteczka :)
Wysłany: 11 Sierpnia 2009, 17:32   

Rudus napisał/a
Hmm poryroku nie sa zle ale ile tych szortow na pore bedzie ?
No i jesli kazdy autor napisze kilka szortow wg. swojego uznania to pozniej moze byc sporo powtorek albo pominiec.

Trzeba zaczac od dlugasnej listy tematow - im wiecej tym lepiej, najwyzej sie cos pominie :D


No, ale nawet jeśli coś się powtórzy, to przecież nic nie szkodzi, te szorty i tak będą inne. A pominięcia? Jeśli nikt nie zdecyduje się na ten temat, to może wcale nie jesrt interesujący i warty opisania?

Aczkolwiek rzeczywiście lista tematów mogłaby być pewnym ułatwieniem dla autorów.

EDIT: lit.
_________________
"Wciąż uczę się żyć na własnej skórze i płacę jak umiem ten dziwny rachunek..."
 
 
 
terebka 
Filippon


Posty: 3843
Skąd: Nowogródek Pomorski
Wysłany: 11 Sierpnia 2009, 17:40   

Skoro więc zapanowała powszechna zgoda, to na co czekać? Temat już się wyklarował: pory roku i to, co każda ma w sobie wyjątkowego do zaoferowania. Mogą być charakterystyczne święta, wydarzenia historyczne, wyjątkowe imieniny, dni, których wyjątkowość określają przysłowia, np. "Na Boże Ciało skacz do wody śmiało" - A tam już czeka utopiec :twisted: Czy co tam jeszcze. Wymóg: do iluśtam (np 3500) znaków. Opowiadania muszą zawierać w sobie element fantastyczny, co się rozumie samo przez się. Dead line. PW, na które należy wysyłać. I hajda!
_________________
SZORTAL
Szortal Na Wynos - Wydanie Specjalne
 
 
 
Ziuta 
Nerwus


Posty: 5748
Skąd: Krzeslav's Hills
Wysłany: 11 Sierpnia 2009, 17:52   

Baranek: można by to wszystko łądnie pożenić z pomysłem Jewgienija. Mamy w roku 52 tygodnie. Jak dodamy tak ze 50 najpopularniejszych świąt rocznic i dat znaczących, to wyjdzie około 300k znaków. Czyli w sam raz. Podział na pory roku, znaki zodiaku, karty tarota mam za pomocniczy.
_________________
Jeśli istnieją narodowe mity, narodowe świętości, to konieczność panowania nad Polską jest właśnie taką świętością dla Rosji - Stanisław Cat-Mackiewicz
 
 
 
Sally 
Jaskier


Posty: 86
Skąd: z uroczego miasteczka :)
Wysłany: 11 Sierpnia 2009, 17:54   

No to ktoś się musi podjąć zaszczytnego zadania koordynacji projektu :mrgreen: Musi być ktoś, kto podejmie ostateczne decyzje, będzie zbierał szorty...

I właśnie - robimy tę listę tematów, czy dajemy jej spokój?
_________________
"Wciąż uczę się żyć na własnej skórze i płacę jak umiem ten dziwny rachunek..."
 
 
 
Chal-Chenet 
cHAL 9000


Posty: 27797
Skąd: P-S
Wysłany: 11 Sierpnia 2009, 17:57   

Mogłaby być lista.
_________________
Nobody expects the SPANISH INQUISITION!!!

http://zlapany.blogspot.com/
 
 
Sally 
Jaskier


Posty: 86
Skąd: z uroczego miasteczka :)
Wysłany: 11 Sierpnia 2009, 18:16   

Skoro tak, to najlepiej byłoby zebrać to w jednym poście. I to najlepiej w pierwszym.
_________________
"Wciąż uczę się żyć na własnej skórze i płacę jak umiem ten dziwny rachunek..."
 
 
 
Witchma 
Jokercat


Posty: 24697
Skąd: Zgierz
Wysłany: 11 Sierpnia 2009, 19:41   

No lista listą, ale według mnie głównie jako pomoc. Dajmy szansę też tym, którzy wpadną na genialny pomysł niezwiązany z niczym z listy.

Koordynator się przyda, czyżby baranek? :D
_________________
Basically, I believe in peace and bashing two bricks together.

"Wszystkie kobiety są piękne, tylko po niektórych tego nie widać."
/Maria Czubaszek/
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group