To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ


Piknik na skraju drogi [książki/literatura] - Najlepsze Polskie Opowiadanie Wszechczasów

Rafał - 6 Maj 2006, 10:24
Temat postu: Najlepsze Polskie Opowiadanie Wszechczasów
Na pewno takie macie. Nie krępujcie się, po tym co uważacie za swojego idola wśród opek dacie się też lepiej poznać. Do boju!
Rozpoczynam opowiadaniem bodajże Marka Baranowskiego "Karlgoro godz.18"
W swoim czasie to było dla mnie Coś przez duże "C". Potem był "Tlaocetl", też mocna rzecz, nie pamiętam kogo :oops:
A może na koniec zgwałcimy NURSa aby całość rzucił drukiem?

Henryk Tur - 6 Maj 2006, 11:22

Rafał napisał/a
A może na koniec zgwałcimy NURSa aby całość rzucił drukiem?

A fe !

Ja do najlepszych opowiadań z literatury polskiej zaliczyłbym... hmmm... niech pomyślę...
Mam kilka ulubionych z "Cyberiady" Lema. Dodałbym też "Szczelinę" Kosika, "Czas utraconych chwil" Uznańskiego, "Płaszcz" Kiliana, "Gwiezdne Krucjaty" Zaręby, "Toy Land" Szmidta (hello Nurs)... Co by tu jeszcze...
Muszę pomyśleć w wolnej chwili.

Myrtille - 6 Maj 2006, 11:25

Mam pare ulubionych opowiadań, do których często wracam :
"Krew Psa" Piotr Bilski
"Płaszcz" Tomasz Kilian
"Dotyk kata" Rafał Dębski
"Nóż" Wojciech Szyda
"By ją ocalić" Agnieszka Hałas

Rodion - 6 Maj 2006, 12:39

Tak na szybko to " Wynajety czlowiek", "Autobahn nach Poznań" i "Ghost".
Piotrek Rogoża - 6 Maj 2006, 12:51

Ziemiański - "Waniliowe plantacje Wrocławia", Orbitowski - "Dom pod samym słońcem", Szyda - "Genetrix"... To tak bez zastanowienia.
Iscariote - 6 Maj 2006, 12:54

Zdaję mi się iż bedzie to Ghost i Waniliowe plantacje Wrocławia.
Ale to musze przejrzec moje zbiory :wink:

dzejes - 6 Maj 2006, 20:02

Jeeezzzz...
Wyjdę na jakiegoś zgrzybiałego starca, ale na mnie ogromne wrażenie zrobiło
"Wrócieeś Sneogg, wiedziaam...".

Jednocześnie uważam, że wybór najlepsiejszego polskiego opowiadania jest bez sensu.

mawete - 7 Maj 2006, 09:35

"Wrócieeś Sneogg, wiedziaam...", "Autobahn...", "Noteka 2015", "Wilcza zamieć", "Kara większa". Ze wskazaniem na ostatnie :D
Dunadan - 7 Maj 2006, 17:24

Ja się tam razcej nie zdecyduje... nie opowiadanie ( powieśc, to co innego ). Ciekawi mnie jednak fakt iż sporo głosów pada na nowe opka... szczególnie GINa... a co z Lemem? Zajdlem...
Adon - 8 Maj 2006, 10:23

"Kara większa" Huberath, "Autobahn nach Poznań" Ziemiański, "Mniejsze zło" Sapkowski
Biały Miś - 8 Maj 2006, 12:28

Ja tam wolę ramoty:

Niezwyciężony
Paradyzja
Limes Inferior

Zagramaniczne - DUNE (starusieńkie tłumaczenie)

mawete - 8 Maj 2006, 12:38

Biały Miś:... ale tu chyba chodzi o opwiadanie...
Fidel-F2 - 8 Maj 2006, 14:02

"Kara większa" zdecydowanie na pierwszym miejscu, "Wrócieeś Sneogg, wiedziaam...", "Co większe muchy", "Głowa Kasandry", "Jawnogrzesznica". Na szybko więcej nie pamiętam.
nimfa bagienna - 8 Maj 2006, 21:14

Na szybko?
'Córka łupieżcy' - Dukaja (jeśli uznać to za opowiadanie).
Cholercia, wszystko, co mi przychodzi do głowy, jest dziełem właśnie jego.

Vykosh - 9 Maj 2006, 11:06

Na pewno "Kara wieksza", "Mniejsze zlo" i "Autobahn..." zapadaja w pamieci.
Podobnie jeszce kilka z "Ijona Tichego" zwlascza to o prof. Coriolisie i skrzyniach, tak samo pamietam "Ananke" z opowiadań o Pirxie.

Myrtille - 9 Maj 2006, 12:34

"Sierpniowa noc" Jacka Dukaja, bardzo krótkie, ale nie liczy się ilość, tylko jakość.Polecam wszystkim.Jest w necie,na oficjalnej stronie autora.
Fidel-F2 - 9 Maj 2006, 13:53

Niezłe. Też czasem mam takie odczucia, zwykle gdy stoję na krawędzi dachu, na moście itp.
Henryk Tur - 9 Maj 2006, 15:07

Fidel-F2 napisał/a
czasem mam takie odczucia, zwykle gdy stoję na krawędzi dachu

A nie masz lepszych rzeczy do roboty ? :mrgreen:

mawete - 9 Maj 2006, 16:00

Henryk Tur: jest ryzyko jest zabawa :mrgreen:
Fidel-F2 - 9 Maj 2006, 16:03

Blade runner taki jestem, a co?
Biały Miś - 15 Maj 2006, 15:45

mawete napisał/a
Biały Miś:... ale tu chyba chodzi o opwiadanie...


To takie większe opowiadania ;-)
faktycznie
No to: Głowa Kasandry

firerain - 16 Maj 2006, 00:12

Witam
byc moze wstawiam post w zlym miejscu i z gory za to przepraszam, ale chcialbym sie dowiedziec, czy ktos jest w posiadaniu opowiadania Huberatha "Wrócieeś Sneogg, wiedziaam..." i czy moglby mi je udostepnic. Jest to jedno z najlepszych opowiadan sf jakie czytalem (jesli nie najlepsze), a ostatnim razem mialem z nim stycznosc... 6 lat temu i do tej pory nie moge go znalezc ani w internecie, ani tez w zadnej ksiegarni/antykwariacie w mojej skromnej miescinie.
Z gory dziekuje i jeszcze raz przepraszam za zaburzanie spokoju na forum..

Pako - 16 Maj 2006, 10:07

A zaburzaj je dalej :) Ale najpierw zapraszam do działu powitania=> biją.
Tam się ładnie przywitasz i będziesz już w pełni jednym z nas :)

Henryk Tur - 16 Maj 2006, 10:10

A jak nie, to nikt Ci nie pomoże :)
firerain - 17 Maj 2006, 01:58

Rzekłeś...
Czy teraz moge liczyc na odpowiedz na moje prolskie pytanie? ;]

Pako - 17 Maj 2006, 08:52

Nie, ja nie mam :)
Poza tym to by chyba było pirackie rozprowadzanie tekstów, no chyba, że ktoś ma w czasopiśmie i Ci odstąpi.

Rafał - 17 Maj 2006, 08:54

No, liczyć zawsze można :mrgreen:
Tak mi się tłucze, że oprócz Fantastyki było zamieszczone w jakiejś antologii. Ale nic konkretnego nie wiem, a samej fantastyki pod ręką nie mam. Wcieło najprawdopodobniej.

Fidel-F2 - 17 Maj 2006, 09:21

Było w antologii "Pożeracz szarości"- zbioru nagrodzonych opek w którymś konkursie Fantastyki. I prywatnie powiem, że naprawdę świetne rzeczy tam są. Warto to mieć i przeczytać. Ostatnio gdzieś nawet widziałem na allegro za psie pieniądze.
Czarny - 17 Maj 2006, 09:26

Wg Wikipedii: - Wrócieeś Sneogg, wiedziaam ("Fantastyka" 9/1987, antologia Pożeracz szarości, Reporter 1991)
Antologia jest do kupienia np. na Aukcje24.pl, tu link (to nie ja sprzedaję). Albo poszukaj fantastyki na Allegro, pewnie ktoś wystawia.

firerain - 17 Maj 2006, 09:29

Na allegro nawet Fantastyka jest za marne grosze. Szkoda, ze nie powtarzali tego tekstu w nowszych numerach, bo juz malo kto jest wposiadaniu takich starych rocznikow (chyba).


Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group