To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ


Do redakcji - Jaki gatunek fantastyki lubicie najbardziej?

Alien - 29 Maj 2011, 11:50

SF i fantastyka post apo :P Z filmów, to Obcy i Mad Max oraz Odyseja kosmiczna 2001, a także Łowca Androidów. Z książek - wiele - z Clarkiem na czele i ostatnio "Droga" McCarthego.
ailiS - 20 Czerwca 2011, 16:13

fantasy*, bo:
a) nie zdarzyło mi się przeczytać dobrego sf (ale możecie mi polecić - wakacje się zbliżają :D )
b) patrz punkt a

* dotyczy tylko pisarzy polskich; podczas czytania utworów zagranicznych pisarzy odnoszę wrażenie, że to wszystko pisała jedna osoba, a niestety jestem jedną z tych, którzy zwracają uwagę na styl, konstrukcję czy formy narracji.
tyle offtopa :wink:

Ozzborn - 20 Czerwca 2011, 16:38

ailiS napisał/a
nie zdarzyło mi się przeczytać dobrego sf

:shock:
to co Ty czytałaś? Ja, który nie lubię sf programowo, przeczytałem jak do tej pory co najmniej kilka tak dobrych sf, że mi kapcie spadły.

ailiS napisał/a
a niestety jestem jedną z tych, którzy zwracają uwagę na styl, konstrukcję czy formy narracji

to, że zwracasz uwagę jeszcze nie znaczy, że się znasz :twisted:

Poza tym może to był ten sam tłumacz :mrgreen:

No i polecanki antyfana sf: -z polskich: Limes Inferior Zajdla, Vertical i Mars - Kosika
- z zagramaniczych: Spektrum - Łukanienki.

ailiS - 20 Czerwca 2011, 16:45

to nie był jeden autor :?
studiuję polonistykę i wszelkie sprawy tego typu znajdują się w ścisłym kręgu moich zainteresowań :D
może za dużo wymagam? :D
dzięki za polecanki :D

Ozzborn - 20 Czerwca 2011, 16:51

ailiS napisał/a
to nie był jeden autor :?

no wiem, ale może za każdym razem ten sam wyjątkowo zaborczy tłumacz ;)

ailiS napisał/a
może za dużo wymagam? :D

A może po prostu Ci nie leży ten gatunek - nie musi ;) Ja nie lubię pietruszki np.

Niemniej jak nie podejdzie Ci Zajdel (szczególnie fabularnie) ani Spektrum to chyba możesz sobie odpuścić dalsze męczarnie ;)

Godzilla - 20 Czerwca 2011, 17:01

Ozzborn, dlatego chyba najlepiej jest czytać w oryginale. Jak się nie trafi tłumacz-artysta, to dostaniesz w miarę dosłowne i gładkie coś, co straciło angielskie smaczki, a nie dostało polskich na pociechę. To trudna sprawa, umieć opowiedzieć to samo po naszemu, tak aby nie dośpiewać za dużo i nie zmienić sensu i treści oryginału.
Nina Wum - 20 Czerwca 2011, 21:15

AiliS,
Książek poleconych przez Ozziego nie znam, ale zapraszam Cię do lektury Lema.
"Solaris", "Dzienniki gwiazdowe","Cyberiada" "Powrót z gwiazd" - to tak na początek.
Lem jest mistrzem polifonii stylów, od przejrzyście sprawozdawczego do najdzikszych
swawoli. Na pewno nie będziesz się nudzić.

Anonymous - 20 Czerwca 2011, 22:08

ailiS napisał/a
studiuję polonistykę i wszelkie sprawy tego typu znajdują się w ścisłym kręgu moich zainteresowań :D


To ja polecam "Babel-17" Samuela R. Delany'ego. Książka z 1966 roku (AFAIR), ale wciąż wciąga; a ciebie powinna zainteresować ze względu na to, że fabułę oparto na teorii lingwistycznej. Hmm, co by tutaj jeszcze? Brian W. Aldiss, "Cieplarnia". Ziemia za kilka miliardów lat, porośnięta dżunglą, inteligentne grzyby i skarłowaciali ludzie walczący o przetrwanie. Świetna, poruszająca, oszałamiająca rozmachem. Też sprzed pół wieku. Jeśli szukasz w SF stylistów, to Gene Wolfe i jego "Księga Nowego Słońca" powinna przypaść do gustu; ew. spróbuj "Na skrzydłach pieśni" Thomasa M. Discha. W dodatku wszystkie wspomniane książki są bardzo dobrze przełożone. Łatwiej byłoby, gdybyś powiedziała, co już czytałaś:)

Kruger - 20 Czerwca 2011, 23:59

A "Nakręcana pomarańcza" Burgessa? Też smaczki dla lingwisty a tłumaczenia niezłe.
czterdziescidwa - 21 Czerwca 2011, 00:32

ailiS napisał/a
fantasy*, bo:
a) nie zdarzyło mi się przeczytać dobrego sf (ale możecie mi polecić - wakacje się zbliżają :D )
b) patrz punkt a

* dotyczy tylko pisarzy polskich; podczas czytania utworów zagranicznych pisarzy odnoszę wrażenie, że to wszystko pisała jedna osoba, a niestety jestem jedną z tych, którzy zwracają uwagę na styl, konstrukcję czy formy narracji.
tyle offtopa :wink:


A Lem, Zajdel, Dukaj? Też taki sam styl mają ??

Iscariote - 21 Czerwca 2011, 00:40

czterdziescidwa napisał/a
A Lem, Zajdel, Dukaj? Też taki sam styl mają ??

ailiS napisał/a
podczas czytania utworów zagranicznych pisarzy odnoszę wrażenie, że to wszystko pisała jedna osoba,

:wink:

hrabek - 21 Czerwca 2011, 11:08

Polecanki w innym wątku!


Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group