To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ


Powrót z gwiazd - Cuda świata

gorat - 12 Sierpnia 2007, 20:27
Temat postu: Cuda świata
Temat już troszkę stęchły, ale wrócę.
Było dość niedawno głosowanie ogólnoświatowe na cuda świata. Wygrały (za Dziennikiem str. 24 @ 2007.07.09):

Wielki Mur Chiński
Koloseum
Machu Picchu
Chichen Itza
Tadż Mahal
Petra
Statua Chrystusa Zbawiciela

O ostatniej pozycji mogę powiedzieć (czy też pomilczeć): WTF? :shock:
Koloseum i Petra też mnie dziwią. Po Rzymie został przecież jeszcze np. Panteon (co prawda wygląda jak bunkier, ale zadziwia wytrzymałością - i jeszcze jak zadziwia szczegółami technicznymi! Beton, co cały czas twardnieje - marzenie budowlańców!) czy most gdzieś w Hiszpanii (na początku myślałem, że to coś niewiele większego od kładki, ale zaraz zobaczyłem dane o rozmiarze. Wow). A co da się powiedzieć o drogach? Ponoć jeszcze niedawno było sporo nadających się do użytkowania.
Dorzucę jeszcze do tego pałac z czasów chyba XIX dynastii - budynek nie będący świątynią i zachowany w stanie... jak to określić? Użytkowalnym ;)
Z Machu Picchu czy Murem się zgodzę (to drugie nie miało prawa nie znaleźć się na liście - kwestia liczby głosujących ;) ).

elam - 12 Sierpnia 2007, 20:57

nie wiesz, jaka statua? ta z Rio de Janeiro.

mnie dziwi Petra...

gorat - 12 Sierpnia 2007, 22:56

No właśnie wiem (było nawet dołączone zdjęcie, jakbym z szoku nie zajarzył), i obecność statuy na liście mnie właśnie i jak najbardziej zadziwia.
elam - 12 Sierpnia 2007, 23:09

aa dlaczego?
jak dla mnie to jest jak najbardziej jeden z "cudow swiata" - charakterystyczna, bardzo znana. taki wspolczesny odpowiednik kolosa z Rodos :) jak najbardziej na miejscu, moim zdaniem.

ja niedawno dowiedzialam sie, co to jest Petra, a i te indianskie nazwy mi sie myla - raczej umiescilabym na tej liscie np GoldenGate, czy empire State Bulding, bo Petra to jeszcze antyczny cud swiata, a nie wspolczesny...

gorat - 12 Sierpnia 2007, 23:14

A może byś umieściła ten budyneczek, co jest obecnie stawiany w Dubaju? :) Już świętowali pobicie rekordu wysokości, choć sporo pięter jeszcze dojdzie...

I czym mają być te "cuda"? Coś przepięknego, największego, może jedno i drugie w jakichś proporcjach? A może symbole - coś w stylu Statuy Wolności? I czym byłoby w takim razie Koloseum? Na jakiej zasadzie się znalazło na liście (nie chodzi o to, że głosowali, ale dlaczego)?

dzejes - 12 Sierpnia 2007, 23:32

Przecież ten cały plebiscyt to była komercyjna impreza. A wy tak poważnie roztrząsacie :)
gorat - 12 Sierpnia 2007, 23:36

Pretekst do spamu :P:
Tequilla - 13 Sierpnia 2007, 08:31

Jak dla mnie nieobecność Stohenge to dziwota. Bo z jednej strony to wręcz ikona, a z drugiej faktycznie imponująca budowla - szczególnie biorąc pod uwagę jakimi srodkami dysponowali budujący ( jesli to nie byli kosmici ;) )
Petra to faktycznie chyba największe zadziwienie
No i jeszcze brak Pałacu Kultury i Nauki... :)

Martva - 13 Sierpnia 2007, 09:28

I mnie ;)
Adanedhel - 13 Sierpnia 2007, 18:08

Martva, twierdzisz, że powinniśmy zalać Cię brązem (lub czymś innym, to nie ma znaczenia) i umieścić w miejscu górującym nad, niech będzie, Krakowem? :twisted: :wink:
Martva - 13 Sierpnia 2007, 18:28

Nie ma takiej potrzeby, jestem cudem bez zalewania :D
Adanedhel - 13 Sierpnia 2007, 19:42

Ciekawe co na to UNESCO :mrgreen: :wink:
Gustaw G.Garuga - 13 Sierpnia 2007, 22:04

Siedem to w dzisiejszych czasach globalnej komunikacji zbyt mało...
dzejes - 13 Sierpnia 2007, 22:46

Martva napisał/a
Nie ma takiej potrzeby, jestem cudem bez zalewania :D


Choć bez wątpienia odrobina zalania pomaga w dostrzeżeniu cudowności? :roll: :wink:

Martva - 13 Sierpnia 2007, 23:02

Nie, cudowność widać na pierwszy rzut oka, o ile umie się dobrze patrzeć, człowieku małej wiary :twisted:
hijo - 14 Sierpnia 2007, 09:31

Tequilla napisał/a
Jak dla mnie nieobecność Stohenge to dziwota

A mnie to akurat nie dziwi - widzaiłem te kamyki na żywo i powiem, że ich widok trochę rozczarowuje. W telewizji i na zdjęciach Stonehenge wydaje się większe (kolejny chwyt marketingowy), a rzeczywistość jest trochęinna.

Pamiętam, żę najwięszą atrakcjąw pod Stonehenge był dla nas FSO Polonez z kierownicą po prawej stronie :mrgreen:

Adashi - 14 Sierpnia 2007, 13:04

hijo napisał/a
Pamiętam, żę najwięszą atrakcjąw pod Stonehenge był dla nas FSO Polonez z kierownicą po prawej stronie :mrgreen:

:mrgreen: Należało fotę zrobić :idea:

Adanedhel - 14 Sierpnia 2007, 16:36

Adashi napisał/a
:mrgreen: Należało fotę zrobić :idea:

A po co? Tutaj jest polonez z kierownicą po prawej i od razu oceną :twisted: :mrgreen: Chyba można to zaliczyć do cudów świata, co? :mrgreen:

Adashi - 14 Sierpnia 2007, 17:07

:mrgreen: biedne poldki!

A brak Stonehenge faktycznie dziwi, ale w sumie nie ma też Newgrange :roll: Zresztą o ile się nie mylę, to były wybory internetowe, tychże nowyh cudów, a to wiele tłumaczy...

Gustaw G.Garuga - 14 Sierpnia 2007, 21:28

Ha! Ja widziałem w Chinach Poloneza z 'chłodnicą' i plakietkami od Daihatsu :mrgreen: Aparatu nie miałem :cry:
Tomcich - 14 Sierpnia 2007, 23:03

W Anglii oprócz poldków widziałem również maluchy z kierownicą po prawej stronie. Szkoda, że Clarkson malucha nie testował. :mrgreen: Ciekawe czy by w ogóle do niego się zmieścił.
Anonymous - 14 Sierpnia 2007, 23:09

W Egipcie też poldki bardzo popularne i cieszą się uznaniem. 8)
Adashi - 14 Sierpnia 2007, 23:13

To może temat o motoryzacji założymy :idea: :wink:
gorat - 14 Sierpnia 2007, 23:15

"poldki"? Nietutejszy chyba jestem, nie kojarzę terminu...

I w ogóle co to ma wspólnego z tematem?!? :shock: No co ma wspólnego?


Edit: zaraza, co za forum, mod nigdy nie zdąży ukręcić łba offtopowi :evil:

:P

Anonymous - 14 Sierpnia 2007, 23:17

Toż przecież z powyższego wynika, że poldek to cud świata jest. :wink:
Adashi - 14 Sierpnia 2007, 23:30

gorat: No jak Ty miziasz Rybkę to... ja z grzeczną propozycją wyszedłem :wink:


Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group