To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ


Powrót z gwiazd - Nieregulaminowy Sfinks 2009

Ausir - 15 Czerwca 2009, 16:27
Temat postu: Nieregulaminowy Sfinks 2009
Przyznano tegoroczne Sfinksy:

Najlepsze opowiadanie zagraniczne:
* Marina i Siergiej Diaczenko - "Ostatni Don Kichot" ("Rytuał")

Najlepsze opowiadanie polskie:
* Maja Lidia Kossakowska - "Beznogi tancerz" ("Żarna niebios")

Najlepsza powieść zagraniczna:
* Peter Watts - "Ślepowidzenie"

Najlepsza powieść polska:
* Rafał Kosik - "Kameleon"

Książka roku:
* Cormac McCarthy - "Droga"

Tyle że opowiadanie Kossakowskiej po raz pierwszy ukazało się w 2000, a potem w "Obrońcach niebios" w 2003.

A w regulaminie jest jak byk (wytłuszczenie moje):

Cytat

POLSKIE OPOWIADANIE ROKU
Do tej kategorii zalicza się każde pierwsze wydanie polskiego utworu literackiego o objętości do 119 stron maszynopisu, opublikowane w czasopismach o zasięgu ogólnokrajowym, zbiorach opowiadań, antologiach, almanachu, niezależnie od tego, czy któreś z powyższych wydawnictw zwartych otrzymałoby także nagrodę w kategorii Książka
Roku.


Gildia opublikowała listę finalistów i jest jeszcze zabawniej.

W przypadku opowiadań na 10 finalistów 5 to wznowienia (wytłuszczone):

Cytat
Fabryka Slow Kossakowska Maja Lidia Beznogi tancerz 172
Fabryka Slow Komuda Jacek Herezjarcha 121
NF 12/2008 Nowak Jakub Ekumenizm 118
NF 2/2008 Brzezińska Anna Babie lato 118
Powergraf - Nowe idzie Miszczak Andrzej Harpunnicy 88
Fabryka Slow Kossakowska Maja Lidia Żarna niebios 68
Fabryka Slow - Serce tesciowej Dębski Rafał Cena spokoju 67
Fabryka Slow Grzędowicz Jarosław Hobby ciotki Konstancji 65
Fabryka Slow Grzędowicz Jarosław Wypychacz zwierząt 58
SFFiH 7/2008 Orbitowski Łukasz Noc na moście zakochanych 49


Poza tym wśród finalistów w kategorii "polska powieść roku" jest "Na ziemi niczyjej", które według regulaminu nie powinno tam być, bo przecież nie jest to jedna powieść, a zbiór trzech mikropowieści.

dalambert - 15 Czerwca 2009, 16:58

TAKIE JEST ŻYCIE :twisted:
Virgo C. - 15 Czerwca 2009, 17:10

Może i takie jest życie, ale skoro już się zrobiło regulamin i póki co się go trzymało to taka wpadka organizatorom nie przystoi.
dalambert - 15 Czerwca 2009, 17:13

Virgo C., jak życie pokazuje po to są regulaminy by ja łamać / patrz przepisy drogowe / i nie tylko :mrgreen:
Ozzborn - 15 Czerwca 2009, 17:15

Moim zdaniem komuś się nie chciało sprawdzać kiedy było 1 wydanie ;]
Virgo C. - 15 Czerwca 2009, 17:31

A wraz z łamaniem szacunek dla regulaminu/prawa spada. Skoro Solaris chce sam z siebie ukręcić głowę jednej z najstarszych polskich nagród - jego wola.

@Ozz
Ja podejrzewam, że głosy od uczestników głosowania do organizatorów dochodziły od momentu zaprezentowania listy nominowanych.

Ozzborn - 15 Czerwca 2009, 17:42

Zapewne. Dla mnie znaczący jest też fakt, iż wszystkie wznowienia z podanej listy są fabryczne...
Ausir - 15 Czerwca 2009, 19:07

Ja jeszcze w kwietniu zauważyłem i zgłosiłem, że jeden z utworów na ich liście kwalifikujących się do nagrody ("Toy Land" NURSa) jest wznowieniem (ukazał się najpierw w SF), Solaris odpisał mi, że to zgodne z regulaminem, bo to pierwsze wydanie książkowe ja zacytowałem im *ich własny regulamin* dowodząc, że nie ("Do tej kategorii zalicza się każde pierwsze wydanie polskiego utworu literackiego o objętości minimum 120 stron maszynopisu, wydanego w formie zwartej (także w antologii lub w zbiorze opowiadań) bądź w czasopiśmie o zasięgu ogólnokrajowym (także w odcinkach)."), po czym zostałem zignorowany. W związku z tym darowałem sobie zgłaszanie kolejnych nieregulaminowo umieszczonych na liście utworów.

Organizatorzy nagrody wiedzieli więc, że na liście niezgodnie z regulaminem znajdują się utwory będące wznowieniami, ale nic z tym nie zrobili.

Podobnie zignorowany zostałem, gdy napisałem im, że na liście brakuje im opowiadania Dukaja "Kto napisał Stanisława Lema?" dołączonego jako bonus do nowego wydania "Doskonałej próżni" Lema.

mawete - 17 Czerwca 2009, 16:59

Wygrali ci co mieli wygrać :mrgreen:
Ausir - 19 Czerwca 2009, 23:13

Jednak 6 finalistów to wznowienia, bo "Cena spokoju" Rafała Dębskiego wyszła wcześniej w "Gazecie Rycerskiej". :)
NURS - 20 Czerwca 2009, 09:57

Paweł, nie sądzisz, ze forum fandomu, czy jakies inne miejsce związane z tym tworem jest odpowiedniejsze do roztrząsania tego problemu?
Znowu wyjdzie, ze SFFH dymi na inne nagrody :-)

gorat - 20 Czerwca 2009, 12:31

j.w. - tu możemy najwyżej dym przy zatkanym kominie robić...
Gwynhwar - 20 Czerwca 2009, 15:12

Skoro nikogo to nie rusza, to ja się nie dziwię, że organizatorzy maja to w czterech literach...
gorat - 20 Czerwca 2009, 15:25

Tam... po prostu zacznie się ignorować informacje o tej pseudonagrodzie.
mawete - 20 Czerwca 2009, 15:56

gorat: dokładnie.
Toudisław - 20 Czerwca 2009, 17:40

Polecam Forum Wydawnictwa Solaris. Tam przynajmniej jest ktoś od nagrody
mBiko - 20 Czerwca 2009, 19:00

Gwyn, rusza, nawet bardzo, tylko co z tego? To nie olimpiada, raczej nie odbiorą nagrody ze względu na niedozwolony doping.
Swoją opinię zamieściłem już w innym wątku, ale powtórzę: niesmaczne jest, że organizatorzy nie przestrzegają ustalonego przez siebie regulaminu.

Gwynhwar - 20 Czerwca 2009, 19:28

mBiko, ja tylko chciałam zwrócic uwagę, że gdyby kilka osób wysłało np. maila tak jak Ausir, to może by się zastanowili. To też się tyczy autorów- każdy z nich chyba ma świadomość kiedy jego/jej tekst został opublikowany.

Nie mówię, że mail to pomysł doskonały, ale wkurza mnie trochę, że niby każdy uważa, że coś jest nie tak, ale macha na to ręką.

Ausir - 21 Czerwca 2009, 08:04

Toudisław napisał/a
Polecam Forum Wydawnictwa Solaris. Tam przynajmniej jest ktoś od nagrody


A, nie zauważyłem nawet, że Solaris ma swoje forum. Właśnie założyłem tam wątek:

http://wydawnictwosolaris...wtopic.php?t=80



Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group